Hyundai Tucson NX5 vai Toyota RAV4 2026: kumpi perhecrossover kannattaa valita?

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Uusi viidennen sukupolven Hyundai Tucson (NX5) ja kuudennen sukupolven Toyota RAV4 ovat kaksi tärkeintä hybridiperhecrossoveria vuosille 2026–2027. Virallisten eurooppalaisten tietojen mukaan Tucson on hieman lyhyempi (4 560 vs 4 600–4 646 mm), mutta siinä on suurempi tavaratila (jopa 695 l vs 514 l hybridissä RAV4:ssä) ja myös bensiiniversio ilman hybridiä, kun taas RAV4 on vahvempi ladattavana hybridinä: jopa 309 hv ja jopa 137 km sähköllä vs 292 hv ja jopa 81 km Tucsonissa. RAV4 on jo myynnissä Ukrainassa, uutta Tucsonea odotetaan Euroopassa vuonna 2027.

Sisältö

Miten Tucson NX5 eroaa RAV4:stä lyhyesti

  • Mallin ikä. Kuudennen sukupolven RAV4 debytoi 21.05.2025, ja huhtikuussa 2026 Toyota kertoi, että sitä tilataan jo kaikkialla Euroopassa. Viidennen sukupolven Tucson esiteltiin 01.10.2026, eurooppalainen versio kootaan Tšekissä, ja sen dynaamisen muunnelman Hyundai esittelee Pariisin autonäyttelyssä 12.10.
  • Moottorit. Tucson Euroopassa on 1.6 turbo kolmessa versiossa: bensiini 150 hv (manuaalilla tai 48 V kevythybridillä ja robotilla), hybridi 245 hv ja ladattava hybridi 292 hv. RAV4 Euroopassa myydään vain 2,5 l hybridinä (185–194 hv) tai ladattavana hybridinä (272–309 hv).
  • Käytännöllisyys. Tucsonille ilmoitetaan jopa 695 l tavaratila ja 150 mm liukuva takaistuin. RAV4:n hybridissä on 514 l hattuhyllyyn asti, ladattavassa versiossa 446 l.
  • Sähkö. Ladattavassa RAV4:ssä on 22,7 kWh akku, jopa 137 km sähköllä WLTP:n mukaan ja tasavirtalataus jopa 50 kW. Ladattavassa Tucsonissa on 17,1 kWh, jopa 81 km (ennakkotiedot) ja vaihtovirtalataus 7,2 kW; Hyundai ei ilmoita pikalatausta tasavirralla.

Kirjoitimme kummastakin mallista erikseen: uuden Hyundai Tucson NX5:n katsaus ja Toyota RAV4 2026 kuudennen sukupolven katsaus. Tässä on vain vertailu.

Vertailutaulukko: Tucson ja RAV4

Tucsonin osalta on käytetty Hyundai Motor Europe -yhtiön virallisia tietoja 01.10.2026 (ennen lopullista omologaatiota), RAV4:n osalta Toyota Europe- ja Toyota Ukraina -tietoja.

ParametriHyundai Tucson NX5 (Eurooppa)Toyota RAV4 (6. sukupolvi)
Ensi-ilta01.10.202621.05.2025
Pituus / leveys / korkeus4 560 / 1 900 / 1 670 mm4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm
Akseliväli2 720 mm— (Toyota Europe ei julkaise)
Maavara159–169 mm— (ei julkaista)
Istuimia55
Tavaratilajopa 695 l (VDA)hybridi 514 l hattuhyllyyn asti; plug-in 446 l
Bensiini ilman hybridiä1.6 T-GDi, 150 hv, 250 N·m; manuaali 6 tai 7DCT-robotti 48 V kevythybridilläei
Hybridi1.6 turbo, 245 hv, 380 N·m, automaatti 6, etu- tai neliveto2,5 l, 185 hv (etuvedolla) / 194 hv (AWD-i)
Ladattava hybridi292 hv, 380 N·m, akku 17,1 kWh272 hv / 309 hv (AWD-i), akku 22,7 kWh
Sähköinen toimintamatkajopa 81 km (ennakkotieto, 17" vanteilla)jopa 137 km (WLTP)
Ladattavan hybridin latausvaihtovirta 7,2 kWvaihtovirta 11 kW; tasavirta 50 kW, 10–80 % noin 30 min
Kiihtyvyys 0–100 km/hhybridi 8,3 s (etuvedolla), 7,9 s (nelivedolla); plug-in 7,9 splug-in AWD-i 5,8 s
Jarrullinen perävaunubensiini 1 700 kg, hybridi 1 910 kg, plug-in 1 810 kgjopa 2 000 kg (AWD, hybridi ja plug-in)
Näytötmittaristo 9,9"; multimedia 12,9" tai 17"mittaristo 12,3"; multimedia 12,9"
Missä kootaan EurooppaanTšekki—

Kumpi on suurempi ja kummassa on tilavampi tavaratila

Mitat ovat lähes samat. RAV4 on puskureista riippuen 40–86 mm pidempi, Tucson 20–45 mm leveämpi, ja korkeudessa ero pysyy 10–30 mm:n sisällä. Tucsonin akseliväli on 2 720 mm; Toyota Europe ei julkaise tätä arvoa uudelle RAV4:lle, joten emme vertaile akseliväliä huhujen perusteella.

Tavaratilassa etu on Hyundain puolella: jopa 695 l VDA-menetelmällä, ja takaistuin on jaettu suhteessa 4:2:4 ja liukuu 150 mm — tavaratilaa tai jalkatilaa voi kasvattaa. RAV4-hybridissä on 514 l hattuhyllyyn asti, ja ladattavassa versiossa akku nostaa lattiaa, jolloin jäljelle jää 446 l. Luvut on mitattu eri menetelmillä, joten ero arjessa voi olla pienempi, mutta lastenrattaiden ja isojen matkalaukkujen kanssa Tucson vaikuttaa käytännöllisemmältä.

Toiselle riville Hyundai julkaisee tarkat luvut: 1 014 mm pääntilaa ja 1 002 mm jalkatilaa. Toyota ei esitä tällaisia tietoja uudesta RAV4:stä. Molemmat autot ovat puhtaasti viisipaikkaisia, kolmatta istuinriviä ei ole kummassakaan.

Kumpi hybridi on parempi: 1.6 turbo vai 2.5

Merkkien lähestymistavat ovat erilaiset. Hyundai luottaa turboahdettuun 1.6 T-GDi -moottoriin 6-vaihteisella automaatilla: hybridi tuottaa 245 hv ja 380 N·m, eli se on vahvempi kuin RAV4-hybridi (185–194 hv) ja selvästi vääntävämpi alhaalta. Tucson-hybridin kiihtyvyys on 8,3 s etuvedolla ja 7,9 s nelivedolla. Ilmoitetuilla CO2-päästöillä (118–130 g/km etuvetoiselle hybridille) tämä tarkoittaa laskelmamme mukaan noin 5,1–5,6 l/100 km.

Toyota käyttää vapaasti hengittävää 2,5 l moottoria omalla hybridivoimansiirrollaan ilman perinteistä vaihteistoa. Se on heikompi, mutta Toyota ilmoittaa hybridille jopa 5,8 l/100 km WLTP:n mukaan, ja ratkaisu on hioutunut vuosien aikana aiemmissa RAV4-sukupolvissa.

Ladattavissa hybrideissä tilanne on päinvastainen: etu on Toyotalla. Nelivetoinen RAV4 PHEV tuottaa 309 hv, kiihtyy 0–100 km/h 5,8 sekunnissa, kulkee sähköllä jopa 137 km ja latautuu tasavirralla jopa 50 kW. Tucson PHEV: 292 hv, 7,9 s, jopa 81 km ja lataus vain vaihtovirralla 7,2 kW. Jos kotona on pistorasia ja päivittäinen reitti on enintään 80–100 km, ladattava RAV4 mahdollistaa ajamisen lähes ilman bensiiniä.

Tucsonin erillinen valtti on 150 hv bensiiniversio ilman täyshybridiä: yksinkertaisempi auto niille, jotka eivät halua korkeajänniteakkua. RAV4:stä ei ole Euroopassa tällaista versiota. Miten RAV4 asettuu muihin kilpailijoihin nähden, kävimme läpi vertailuissa Toyota RAV4 2026 vs Honda CR-V ja Toyota RAV4 2026 vs Skoda Kodiaq II.

Neliveto, perävaunu ja maavara

RAV4:ssä on AWD-i-neliveto: takapyöriä pyörittää erillinen sähkömoottori, akselien välillä ei ole mekaanista kardaaniakselia. Toyota lisää Trail- ja Snow-tilat. Hyundai tarjoaa nelivedon Tucsonin hybridille ja ladattavalle hybridille, ja nelivetoisissa versioissa on saatavilla myös auton alle katsova kamera Ground View Monitor.

Perävaunussa RAV4 on vahvempi: nelivetoiset versiot vetävät jopa 2 000 kg. Tucson: jopa 1 910 kg hybridillä, 1 810 kg ladattavalla hybridillä ja 1 700 kg bensiiniversiolla. Eurooppalaisen Tucsonin maavara on 169 mm (159 mm 17" vanteilla); maastohenkistä XRT PRO -versiota 210 mm:llä Hyundai myy vain Pohjois-Amerikassa. RAV4:n maavaraa Toyota Europe ei julkaise.

Milloin niitä voi ostaa Ukrainassa

Toyota Ukraina tarjoaa jo uutta RAV4:ää hybridinä ja ladattavana hybridinä, sekä etu- että nelivedolla. Maahantuojan sivustolla todetaan, että tiedot ovat ennakkotietoja ja lopullista omologaatiota odotetaan, ja siellä ilmoitetaan eri teholuvut kuin Toyota Europe -tiedoissa: jopa 239 hv hybridissä ja jopa 329 hv ladattavassa hybridissä, sekä jopa 126 km sähköllä. Taulukossamme ovat Toyota Europe -tiedot.

Eurooppalainen Tucson NX5 kootaan Hyundain tehtaalla Tšekissä. Hyundai Motor Europe ei ole vielä julkaissut hintoja eikä myynnin aloituspäivää; ranskalaisen Journal de l'Automobile -lehden mukaan hybridi tulee myyntiin tammikuussa 2027 ja ladattava versio kesällä. Siksi uusien Tucsonien saapumista Ukrainan jälleenmyyjille kannattaa odottaa aikaisintaan vuonna 2027, ja siihen asti markkinoilla pysyy Tucson NX4.

Kenelle mikäkin sopii

  • Hyundai Tucson NX5 — perheelle, jolle tavaratila ja toinen istuinrivi ovat tärkeitä, joka haluaa tehokkaan “tavallisen” hybridin ilman latausjohtoa tai yksinkertaisemman bensiiniversion, ja jolle suuret näytöt (jopa 17 tuumaa) sekä neljä 100 W USB-C-porttia ovat mieleen.
  • Toyota RAV4 — niille, jotka ovat valmiita lataamaan kotona ja haluavat ajaa pääosin sähköllä, jotka tarvitsevat jopa 2 t perävaunun ja nelivedon sähköisellä taka-akselilla, sekä niille, jotka eivät halua odottaa: RAV4:n voi ostaa jo nyt.

Mitä lisävarusteita on jo saatavilla molempiin malleihin

Kuudennen sukupolven RAV4:lle katalogissa on jo mallikohtaiset Stingray 3D -matot ja tavaratilan matto Toyota RAV4 2025- r.r. Muut mallikohtaiset lisävarusteet ovat toistaiseksi edelliseen, viidenteen sukupolveen 2019–2025: sivukynnykset RAV4 2019, kattokaiteet ja poikkitangot sekä ikkunatuulenohjaimet. Älä siirrä niitä automaattisesti uuteen koriin — yhteensopivuus on ilmoitettu jokaisen tuotteen kortissa.

Tucsonin viidennelle sukupolvelle mallikohtaisia tuotteita ei vielä ole: ne ilmestyvät, kun autot tulevat myyntiin. Tucson NX4 2021–2025:lle valikoima on suuri: alumiiniset kynnykset, poikkitangot integroiduille kattokaiteille, EVA- ja 3D-matot sekä ikkunadeflektorit. NX5:ssä akseliväli, kori ja ovet ovat erilaiset, joten NX4:n lisävarusteet eivät sovi uuteen malliin.

Artikkelin kuvat ovat kuvituksia, jotka on tehty mallien virallisen kuvauksen perusteella, eivätkä ne ole tehdaskuvia.

Toimitamme Nova Poshta -kuljetuksella kaikkialle Ukrainaan.

Toimitus

Tukku- ja vähittäismyynti

Oma varasto

Kirjautuminen
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Ota yhteyttä
Ilmoita saatavuudesta