Autosi
Tyhjennä
  • Yleismalliset tuotteet
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMan
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Tuoteryhmä
Näytä tuotteet

Deepal S05: Changanin sähköcrossover Eurooppaan – 268 hv, LFP-akku, jopa 485 km WLTP

Deepal S05 on Changanin sähköinen crossover, jossa on 200 kW (268 hv) moottori, 68,8 kWh LFP-akku ja jopa 485 km WLTP-toimintamatka. Saksassa hinta alkaa 38 990 eurosta ja Britanniassa £37 990:stä. Mitä tiedetään versioista, latauksesta, sisustasta ja miksi Euroopassa ei ole lidaria.
Deepal S05: Changanin sähköcrossover Eurooppaan – 268 hv, LFP-akku, jopa 485 km WLTP Kuva 1Deepal S05: Changanin sähköcrossover Eurooppaan – 268 hv, LFP-akku, jopa 485 km WLTP Kuva 2

Deepal S05 on Changanin sähköinen kompakti crossover, pituudeltaan noin 4,6 m. Euroopan versio, jossa on yksi takamoottori (200 kW / 268 hv), 68,8 kWh:n LFP-akku ja toimintamatka enintään 485 km WLTP:n mukaan, teki ensiesiintymisensä IAA Mobility -tapahtumassa Münchenissä syyskuussa 2025. Saksassa hinta alkaa 38 990 eurosta ja Isossa-Britanniassa 37 990 punnasta. Euroopan varustetasoissa ei ole lidaria: se asennetaan vain päivitetyn Kiinan-mallin huippuversioihin, jotka esiteltiin elokuussa 2026.

Sisältö

Mikä Deepal S05 on ja miten se eroaa S07:stä

Deepal on Changanin sähköinen alabrändi. Kiinassa S05 on ollut myynnissä lokakuusta 2024 lähtien, ja Euroopassa se esiteltiin toisena mallina suuremman Deepal S07 -crossoverin jälkeen. Muotoilu kehitettiin Changanin keskuksessa Torinossa, ja alusta säädettiin britti-insinöörien toimesta Birminghamin tutkimuskeskuksessa. Isoon-Britanniaan autot toimitetaan Rayongin (Thaimaa) tehtaalta.

S05 on S07:ää pienempi ja edullisempi, mutta toimintamatkassa se ei jää jälkeen. Euroopan versioiden vertailu Changan Europe -tietojen mukaan (S07 heidän IAA 2025 -lehdistötiedotteestaan):

ParametriDeepal S05 (RWD)Deepal S07
Pituus × leveys × korkeus, mm4 598 × 1 900 × 1 6004 750 × 1 930 × 1 625
Akku68,8 kВт·год, LFP79,97 kВт·год
Teho200 kВт (268 к.с.)217 к.с.
Toimintamatka WLTPдо 485 кмдо 475 км
Kiihtyvyys 0–100 km/h7,5 с7,9 с
Tavaratilan tilavuus492–1 250 л510–1 250 л
Perushinta Euroopassaвід 38 990 €від 44 990 €

Millaiset moottorit ja toimintamatka Deepal S05:llä on Euroopassa

Euroopassa tarjotaan kahta kokoonpanoa. Perusversio on takavetoinen: kestomagneeteilla varustettu synkronimoottori teholtaan 200 kВт (268 к.с.) ja vääntö 290 Н·м. Nelivetoversioon lisätään eteen asynkronimoottori 120 kВт ja 212 Н·м: yhteensä 320 kВт (близько 429 к.с.) ja 502 Н·м. Akku on molemmissa sama: 68,8 kВт·год CATL:n litium-rautafosfaatti- (LFP) kennoilla.

ParametriRWD (Pro, Max)AWD Max
Teho / vääntö200 kВт (268 к.с.) / 290 Н·м320 kВт (≈429 к.с.) / 502 Н·м
Kiihtyvyys 0–100 km/h7,5 с5,5 с
Huippunopeus180 км/год180 км/год
Toimintamatka WLTPдо 485 кмдо 445 км
Kulutus WLTP15,9 кВт·год/100 км17,5 кВт·год/100 км
Omapaino1 940 кг2 040 кг
Vetokykyдо 1 600 кгдо 1 600 кг

Isossa-Britanniassa samat luvut ilmoitetaan maileina: enintään 303 миль (близько 488 км) RWD:lle ja 278 миль (близько 447 км) AWD:lle. Saksan perusvarustetaso on RWD Pro 18-tuumaisilla pyörillä, Max-versiot saavat 20-tuumaiset.

Kuinka nopeasti akku latautuu

Vaihtovirralla S05 ottaa vastaan enintään 11 kВт. Pikalatausasemalla huipputeho on 200 kВт, mutta se on käytössä vain latauksen alussa, 5–10 % varaustasolla; 10–80 % -alueella keskimääräinen teho valmistajan mukaan on 168 kВт. Ajat Changan Europe -sivun mukaan: 10–80 % 23 minuutissa, 5–80 % 26 minuutissa, 30–80 % 15 minuutissa. Saksan electrive.net huomauttaa, että ”15 minuuttia” mitataan 30 %:sta alkaen, kun useimmat valmistajat laskevat 10 %:sta, joten 23 minuuttia on reilumpi vertailuluku kilpailijoihin.

Vielä kaksi käytännön asiaa: vakiona on V2L-toiminto, jolla voi syöttää ulkoisia laitteita enintään 6 kВт teholla, ja lämpöpumppu sekä akun esilämmitys kuuluvat perusvarustukseen, mikä on LFP-kennoille tärkeää talvella.

Millainen on Deepal S05:n sisätila ja tavaratila

Akseliväli on 2 880 мм. Tavaratila vetää 492 л, ja takaistuimen kaadettuna 1 250 л. Konepellin alla on lisäksi etutavaratila (”frunk”) 159 л (AWD:ssä 152 л). Ilmanvastuskerroin on 0,25.

Sisätila on minimalistinen. Perinteistä mittaristoa ei ole: nopeus näkyy 15,4-tuumaisen kosketusnäytön vasemmassa yläkulmassa, ja näyttö kallistuu 15° kuljettajaa kohti. Saatavilla on lisätyn todellisuuden HUD-näyttö navigointiin, kaksi langatonta latausalustaa puhelimille, keinonahkaverhoilu, ja brittiläisessä versiossa lisäksi etuistuinten lämmitys ja tuuletus, matkustajan istuin lähes makuuasentoon, 14 kaiuttimen äänentoisto sekä 360 asteen kamerat. Panoraamakatto on Saksassa saatavilla vain Max-versioihin, Isossa-Britanniassa se maksaa £1 000 lisävarusteena.

Ajokokemukset arvioijilla vaihtelevat. Saksan electrive.net kehui jämäkkää jousitusta, hyvää melueristystä kaupungissa ja kevyttä ohjausta, jossa on hyvä tuntuma. Brittiläinen The Car Expert kuvaili menoa pehmeäksi, mutta ohjausta irtonaiseksi tienpinnasta ja hallintaa liian riippuvaiseksi näytöstä.

Onko lidar ja millainen on turvallisuus

Eurooppalaisessa Deepal S05:ssä ei ole lidaria. Varustukseen kuuluu valmistajan mukaan 17 kuljettajaa avustavaa järjestelmää, jotka tarjoavat toisen tason autonomian (L2); ne käyttävät kameroita, tutkia ja ultraääniantureita. Lidar löytyy vain Kiinan-mallista: päivitetty S05 (ensi-ilta 6. elokuuta 2026) varustetaan Hesai 128-kanavaisella lidarilla kahden sarjan huippuversioissa, 520 ja 620. Lidar-versioissa antureita on yhteensä 27; koko päivitetyn S05-malliston hinnat Kiinassa ovat 119 900–151 900 юанів. Toimintamatka ilmoitetaan siellä Kiinan CLTC-syklin mukaan (520 ja 620 км), eikä se ole suoraan verrattavissa eurooppalaiseen WLTP:hen.

Euro NCAPin vuoden 2025 tulosten mukaan S05 sai viisi tähteä: aikuisten suoja 94 %, lasten 87 %, haavoittuvien tienkäyttäjien 78 %, kuljettajaa avustavat järjestelmät 76 %. Euro NCAP huomautti erikseen, että kuljettajan tarkkaavaisuuden valvontajärjestelmä ei täytä sen vaatimuksia.

Mitä Deepal S05 maksaa ja missä sitä myydään

Saksassa hinnat ovat: RWD Pro — 38 990 €, RWD Max — 41 990 €, AWD Max — 44 990 €. Isossa-Britanniassa tilaukset alkoivat 1. maaliskuuta 2026: RWD maksaa £37 990 ja AWD £39 990, varustetasoja on yksi. Takuu Saksassa on 7 vuotta tai 160 000 км autolle ja 8 vuotta tai 200 000 км akulle; Isossa-Britanniassa vastaavasti 7 vuotta tai 100 000 миль ja 8 vuotta tai 124 000 миль. Ensimmäisiksi markkinoiksi Changan nimesi Norjan, Tanskan, Saksan, Ison-Britannian ja Alankomaat; myöhemmin Changan tuli myös Espanjan markkinoille, jossa S05 ja S07 olivat sen ensimmäiset sähkömallit.

S05:lle julkistettiin myös hybridiversio: AUTOHAUSin huhtikuun 2026 tietojen mukaan se on sarjahybridi, jossa on 1,5 l bensiinimoottori 63 kВт, sähkömoottori 172 kВт (järjestelmäteho 190 kВт), 18,4 кВт·год akku ja sähköinen toimintamatka enintään 100 км. Aikataulut ja hinnat vaihtelevat eri tiedotteissa, joten tarkistakaa ne virallisilta jälleenmyyjiltä.

Ukrainaan tällaiset autot tuovat yleensä riippumattomat maahantuojat Kiinasta, joten ominaisuudet voivat poiketa eurooppalaisista: eri akku (56,12 tai 68,82 кВт·год), toimintamatka CLTC:n mukaan ja huippuversioissa myös lidar. Ennen ostoa kannattaa varmistaa, mikä modifikaatio on kyseessä.

Mitkä matot ja ikkunadeflektorit kannattaa valita Deepal S05:een

S05:lle tarkoitettuja mallikohtaisia lisävarusteita ei vielä ole luettelossa, ja osiossa Changanin matot on koottu vaihtoehtoja muille merkin malleille. Sähköautossa matot ovat tärkeämpiä kuin luulisi: matkustamon lattian alla on ajoakku, ja märkä matto talvisuolan kanssa vahingoittaa sekä verhoilua että sähköjohtoja. Alkuun käytännöllisin ratkaisu on universaali: Stingray Premium korkealla reunalla tai Polytep-kumimatot reunalla, jotka pidättävät sulamisveden. Ennen ostoa vertailkaa mitat oman auton lattiaan. 492 л tavaratilaan sopii universaali matto 900 × 1000 мм: sen voi levittää pohjalle ja leikata muotoon.

Ikkunadeflektorit ovat mallikohtainen tuote: ne tehdään tietyn oven profiilin mukaan, joten ”melkein sopiva” tuulensuoja toisen crossoverin mallista ei joko istu tiiviisti tai häiritsee ikkunaa. S05:een niitä kannattaa etsiä erikseen osiosta ikkunadeflektorit, ja mallikohtaisten ja universaalien eroista voit lukea artikkelista ”Mallikohtaiset vai universaalit ikkunadeflektorit”.

Toimitamme Nova Poshtalla kaikkialle Ukrainaan.

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Usein kysytyt kysymykset

Eurooppalaisessa takavetoisessa versiossa sähkömoottorin teho on 200 kW, eli 268 hv, ja vääntö 290 N·m. Nelivetoisessa versiossa etumoottori on lisäksi 120 kW, yhteensä 320 kW (noin 429 hv) ja 502 N·m.
Ei. Eurooppalaisessa versiossa on 17 L2-tason kuljettajaa avustavaa järjestelmää kameroilla, tutkilla ja ultraäänitunnistimilla. 128-kanavainen Hesai-lidar asennetaan vain päivitetyn kiinalaisen S05:n huippuversioihin, joka esiteltiin 6. elokuuta 2026.
WLTP-syklin mukaan eurooppalaisen takavetoisen version toimintamatka on jopa 485 km, nelivetoisen jopa 445 km. Isossa-Britanniassa nämä luvut ilmoitetaan 303 ja 278 mailina. Kiinalaiset 520 ja 620 km:n luvut on annettu toisen syklin, CLTC:n, mukaan, eikä niitä voi verrata WLTP:hen.
Saksassa hinta alkaa 38 990 eurosta RWD Pro -versiolle; RWD Max maksaa 41 990 euroa, AWD Max 44 990 euroa. Isossa-Britanniassa RWD maksaa alkaen 37 990 puntaa, AWD alkaen 39 990 puntaa.
S05 on lyhyempi (4 598 mm vs 4 750 mm), siinä on pienempi akku (68,8 vs 79,97 kWh) ja se on edullisempi: alkaen 38 990 euroa verrattuna 44 990 euroon Saksassa. S05:n toimintamatka on jopa hieman pidempi — jopa 485 km verrattuna 475 km:iin WLTP:n mukaan.

Samankaltaisia artikkeleita ja uutisia tuningista ja autoista

Mitä asentaa Toyota RAV4 2013–2018: tavaratila ja takapuskurin suojaus
Mitä asentaa Toyota RAV4 2013–2018: tavaratilan kaukalo ja takapuskurin suojus arkiostoksille, koirille, matkalaukuille ja likaisille tavaroille.
22.09.2026
198
13. sukupolven Toyota Corolla: mitä tiedämme uudesta Corolla
Toyota ei ole vielä esitellyt 13. sukupolven Corolla -sarjamallia, mutta Japanin Corolla Concept näyttää jo suuntaa: terävälinjainen sedan valonauhoilla ja voimalinjavaihtoehdoilla bensiinis...
28.09.2026
83
Omoda 4: Cheryn kompakti crossover Eurooppaan – 224 hv hybridi ja 155–160 kW sähköversio
Cheryn Omoda 4 esiteltiin ensi kertaa Pekingissä huhtikuussa 2026, ja Ranskassa se nähdään ensimmäistä kertaa Pariisin autonäyttelyssä. Käymme läpi 224 k.s. SHS-H-hybridin, erimielisyydet sä...
12.10.2026
76
Renault 8 Gordini Concept: 270 hv sähköcoupé kunnianosoituksena vuoden 1964 rallilegendalle
Renault esitteli kaksipaikkaisen sähköcoupén 8 Gordini Concept: 270 hv, takaveto ja sininen kori kahdella valkoisella raidalla, kuten vuoden 1964 rallisedanissa. Auto nähdään yleisölle Parii...
02.10.2026
27
Mitä tehdä, jos ajovalot naarmuuntuvat oksista ja hiekasta
Mitä tehdä, jos ajovalot naarmuuntuvat oksista ja hiekasta: näin tunnistat vauriotyypin, palautat linssin ja suojaat sen uudelta kulumiselta.
21.09.2026
62
Miksi sisäpuolen ovenkahvat naarmuuntuvat ja himmenevät nopeasti
Miksi sisäpuolen ovenkahvat naarmuuntuvat ja himmenevät nopeasti: kulumisen syyt, miten erotat lian vauriosta ja mikä oikeasti auttaa.
25.09.2026
5
Smart #2: kaksipaikkaisen kaupunki-Smartin paluu — sähkö, 35,8 kWh ja noin 300 km
Smart #2 — alle 3 metrin mittainen kaksipaikkainen sähköinen seuraaja Smart fortwo -mallille: akku noin 35,8 кВт·год, tavoite 300 km WLTP. Maailmanensi-ilta Pariisissa 12.10.2026 — mitä tied...
09.10.2026
13
Näin valitset pölykapselit: muovi, ruostumaton vai aero?
Näin valitset pölykapselit: muovin, ruostumattoman teräksen ja aerodynaamisten ratkaisujen vertailu. Mikä sopii parhaiten kaupunkiin, maantielle ja sähköautoon.
23.09.2026
11