
Toyota RAV4 2026 vs Skoda Kodiaq II: kumpi perhe-SUV kannattaa valita?

Toyota RAV4:n kuudes sukupolvi ja Skoda Kodiaq:n toinen sukupolvi ovat kaksi perhekäyttöön tarkoitettua katumaasturia, joita ostetaan eri syistä. RAV4 myydään Euroopassa vain hybridinä tai ladattavana hybridinä (185–309 hv) ja se on aina 5-paikkainen; Kodiaq on 112–158 mm pidempi, tarjoaa bensiini-, diesel- ja ladattavan hybridin, seitsemännen istuinpaikan sekä tavaratilan jopa 910 litraan. Jos tärkeintä on säästö kaupungissa ja sähköinen toimintamatka, valinta on RAV4; jos tilavuus, diesel ja jopa 2,5 tonnin perävaunu — Kodiaq.
Sisällys
- Miten RAV4 eroaa Kodiaq:sta lyhyesti
- Vertailutaulukko
- Kumpi auto on suurempi ja kummassa on isompi tavaratila
- Mitä moottoreita ja hybridejä on tarjolla
- Neliveto ja perävaunu
- Mitä myydään Ukrainassa
- Kenelle mikä sopii
- Mitä kannattaa asentaa heti molempiin katumaastureihin
Miten RAV4 eroaa Kodiaq:sta lyhyesti
- Sukupolvi ja ikä. Kodiaq II esiteltiin 4.10.2023. RAV4:n kuudes sukupolvi debytoi 21.5.2025; huhtikuussa 2026 Toyota kertoi, että sitä tilataan jo kaikkialla Euroopassa.
- Voimalinjan filosofia. Toyota luopui "puhtaasta" bensiinistä: Euroopassa tarjolla on vain 2,5-litrainen hybridi tai ladattava hybridi. Skoda säilytti perinteiset 2,0 TSI- ja 2,0 TDI -moottorit 7-portaisella DSG:llä ja lisäsi ladattavan hybridin iV.
- Tilavuus. RAV4 on vain 5-paikkainen. Kodiaq on saatavilla 5- ja 7-paikkaisena (paitsi iV), ja 5-paikkaisessa versiossa tavaratila on 910 l verrattuna hybridisen RAV4:n 514 litraan.
- Sähkö. Ladattava RAV4 kulkee sähköllä jopa 137 km (WLTP) ja latautuu tasavirralla jopa 50 kW. Kodiaq iV: 109–125 km ja vain etuveto.
Yksityiskohtainen katsaus uuteen Toyota-malliin on artikkelissa "Toyota RAV4 2026 kuudennen sukupolven katsaus", tšekkiläisestä katumaasturista taas Skoda Kodiaq II -katsauksessa. Tässä on vain vertailu.
Vertailutaulukko
RAV4:n tiedot perustuvat Toyota Europeen ja Toyota Ukrainaan, Kodiaq:n tiedot Škoda:n teknisiin tietoihin (Selection-versio, helmikuu 2025).
| Parametri | Toyota RAV4 (6. sukupolvi) | Skoda Kodiaq II |
|---|---|---|
| Ensi-ilta | 21.05.2025 | 04.10.2023 |
| Pituus / leveys / korkeus | 4 600–4 646 / 1 855–1 880 / 1 680–1 700 mm | 4 758–4 761 / 1 864 / 1 656–1 663 mm |
| Akseliväli | — (Toyota Europe ei julkaise) | 2 791 mm |
| Istuinpaikkojen määrä | 5 | 5 tai 7 (iV — vain 5) |
| Tavaratila | hybridi 514–1 706 l; ladattava hybridi 446–1 619 l | 5 paikkaa: 910–2 105 l; 7 paikkaa: 340 l 3. rivin takana, 845 l 3. rivi taitettuna, jopa 2 035 l; iV: 745–1 945 l |
| Bensiini / diesel ilman hybridiä | ei ole | 2,0 TSI 150 ja 195 kW (4×4); 2,0 TDI 110 kW ja 142 kW (4×4) |
| Hybridi | 2,5 l, 185 hv (etuveto) / 194 hv (AWD-i) | kevythybridi 1,5 TSI, 110 kW (150 hv), etuveto |
| Ladattava hybridi | 272 hv / 309 hv (AWD-i), akku 22,7 kWh | iV: 150 kW (204 hv), akku 25,7 kWh, etuveto |
| Sähköinen toimintamatka (WLTP) | jopa 137 km | 109–125 km |
| Lataus | AC 11 kW; DC 50 kW, 10–80 % noin 30 min | AC 11 kW (0–100 % 2 h 30 min) |
| Vaihteisto | Toyota-hybridivaihteisto | 7-portainen DSG (iV — 6-portainen DSG) |
| Neliveto | AWD-i: taka-akselia pyörittää erillinen sähkömoottori | 4×4 automaattisella momentinjaolla (kytkin) |
| Jarrullinen perävaunu | jopa 2 000 kg (AWD) | jopa 2 500 kg (4×4, 7 paikkaa); iV — 1 800 kg |
| Maavara | — | 187–194 mm |
Kumpi auto on suurempi ja kummassa on isompi tavaratila
Kodiaq on selvästi suurempi: 4 758 mm verrattuna perus-RAV4:n 4 600 millimetriin, eli +158 mm, ja RAV4:n joidenkin versioiden pidempien puskurien kanssa (4 646 mm) ero on 112 mm. Leveyden osalta ne ovat lähes samat (1 864 vs. 1 855–1 880 mm), ja RAV4 on 17–44 mm korkeampi.
Suurin ero on tavaratilassa. 5-paikkainen Kodiaq vetää 910 l hattuhyllyn alle, kun toista riviä siirretään eteenpäin, ja 2 105 l penkit kaadettuna. Hybridisessä RAV4:ssä on 514 l ja 1 706 l, ladattavassa versiossa akku nostaa lattiaa ja jäljelle jää 446 l. Jopa Kodiaq iV:llä on akustaan huolimatta paperilla 745 l — enemmän kuin missään RAV4-versiossa.
7-paikkaisessa Kodiaq:ssa kolmannen rivin takana on vaatimattomat 340 l — tämä on vaihtoehto harvoihin seitsemän hengen matkoihin, ei arkeen. Kodiaq:n kolmas rivi on saatavilla vain bensiini- ja dieselmoottoreilla; ladattava iV on vain 5-paikkainen.
Matkustamo lapsille ja lastenistuimille
Molemmissa katumaastureissa on tasainen tavaratilan lattia ja leveät takaovet. Kodiaq:ssa toisen rivin leveys on 1 492 mm ja pääntilaa 1 015 mm; Toyota ei julkaise tällaisia lukuja uudelle RAV4:lle, joten emme vertaile "silmämääräisesti". Käytännön vinkki: jos perheessä on kaksi lastenistuinta ja rattaat, vertaile ensin juuri tavaratilaa — tässä Kodiaq:n etu on kiistaton.
Mitä moottoreita ja hybridejä on tarjolla
Toyota RAV4: vain hybridejä
Euroopassa uusi RAV4 myydään vain sähköistetyillä voimalinjoilla 2,5-litraisen bensiinimoottorin pohjalta. Tavallinen hybridi tuottaa 185 hv etuvedolla tai 194 hv nelivedolla AWD-i ja kuluttaa WLTP:n mukaan enintään 5,8 l/100 km. Ladattavassa hybridissä on 22,7 kWh akku (30 % suurempi kuin edeltäjässä), 272 hv etuvedolla tai 309 hv nelivedolla ja se kiihtyy 0–100 km/h 5,8 sekunnissa.
Skoda Kodiaq: klassikko ja hybridi valinnan mukaan
Kodiaq:ssa valikoima on laajempi. Perus 1,5 TSI on 150-hevosvoimainen kevythybridi etuvedolla. 2,0 TSI -bensiinimoottorit 150 ja 195 kW ovat vain nelivedolla. 2,0 TDI -dieselit ovat 110 kW (150 hv) ja 142 kW (193 hv); jälkimmäinen on 4×4 ja kulutus WLTP:n mukaan 5,9–6,6 l/100 km. Ladattava iV yhdistää 1,5 TSI:n ja 85 kW sähkömoottorin: yhteensä 204 hv ja 350 N·m, 25,7 kWh akku, sähköllä jopa 125 km.
Johtopäätös on yksinkertainen: kaupunkiin ja lyhyisiin päivittäisiin ajoihin, kun kotona on pistorasia, ladattava RAV4 on loogisempi — pidempi sähköinen toimintamatka, nopeampi lataus ja neliveto. Usein moottoritiellä kuorman kanssa ajavalle diesel-Kodiaq on yhä perusteltu valinta, jota RAV4:ssä ei ole. RAV4:n vertailu toiseen hybridiin on artikkelissa "Toyota RAV4 2026 vs Honda CR-V 2026".
Neliveto ja perävaunu
Neli vedon toteutus on näissä kahdessa katumaasturissa erilainen. RAV4 AWD-i:ssä takapyöriä pyörittää erillinen sähkömoottori, eikä akselien välillä ole mekaanista yhteyttä; Toyota lisää Trail- ja Snow-tilat maastoon ja lumeen. Kodiaq 4×4 on klassinen ratkaisu kardaaniakselilla ja kytkimellä, joka kytkee taka-akselin automaattisesti.
Perävaunussa Kodiaq on vahvempi: 4×4-versiot vetävät jopa 2 300 kg, 7-paikkaiset jopa 2 500 kg. Nelivetoinen RAV4 vetää jopa 2 000 kg — sekä hybridi että ladattava. Kodiaq:n maavara on 187–194 mm versiosta riippuen.
Mitä myydään Ukrainassa
Toyota Ukraina tarjoaa jo uutta RAV4:ää hybridinä ja ladattavana hybridinä, sekä etu- että nelivedolla. Maahantuojan sivustolla todetaan, että esitetyt tiedot ovat alustavia ja odottavat lopullista homologointia: siellä ilmoitetaan jopa 329 hv nelivetoiselle ladattavalle hybridille ja jopa 126 km sähköllä.
Skoda Kodiaq on Ukrainassa saatavilla varustetasoina Selection ja Sportline, 2,0 TFSI -bensiinimoottoreilla 190 ja 204 hv (neliveto) sekä 2,0 TDI -dieseleillä 150 hv (etu- tai neliveto) ja 193 hv (neliveto); kaikki 7-portaisella DSG:llä. Ladattavaa iV:tä ja 1,5 TSI:tä ei ole Skoda Ukrainan sivuston moottorilistassa syyskuun 2026 lopun tilanteessa.
Kenelle mikä sopii
- Toyota RAV4 — 3–4 hengen perheelle, joka ajaa pääasiassa kaupungissa ja esikaupunkialueilla, jolla on mahdollisuus ladata ja joka haluaa minimoida kulutuksen. Nelivetoinen ladattava on näistä kahdesta dynaamisin vaihtoehto.
- Skoda Kodiaq — suurperheelle, niille jotka kuljettavat usein paljon tavaraa, ajavat pitkiä matkoja dieselillä tai vetävät yli 2 tonnin perävaunua. 7-paikkainen versio on varmistus siltä varalta, että matkalle lähtevät mukaan isoäiti ja isoisä.
Mitä kannattaa asentaa heti molempiin katumaastureihin
Uuteen perhekatumaasturiin ensimmäiset ostokset ovat samat: matot ja tavaratilan suojaus. RAV4:n kuudenteen sukupolveen on jo saatavilla Stingray 3D -mallikohtaiset matot ja tavaratilan matto — katso matot Toyota RAV4 2025- malleihin. Kodiaq II:een on saatavilla Stingray 3D- ja EVA-mattoja, tekstiilikokonaisuuksia ja erillisiä tavaratilan mattoja — matot Skoda Kodiaq 2023- malleihin
Tärkeää: valitse Kodiaq:n tavaratilan matto tietyn sisustan mukaan — 5- vai 7-paikkainen, koska 7-paikkaisessa versiossa tavaratila on toteutettu eri tavalla — lattian alle taittuu kolmas rivi. Katumaasturi, jossa lastataan usein tavaraa, kannattaa suojata ruostumattomasta teräksestä tehdyllä takapuskurin suojalistalla — Kodiaq II:een niitä löytyy osiossa Skoda Kodiaq 2023- -tuning. Aiemman sukupolven lisävarusteisiin ei kannata luottaa: uusille koreille luettelossa on omat mallikohtaiset tuotteensa, ja yhteensopivuus on merkitty kunkin tuotteen kortissa.
Toimitamme Nova Poshta -kuljetuksella koko Ukrainaan.
| ✔ | RAV4: plug-in-hybridi jopa 137 km sähköllä ja DC-lataus 50 kW |
| ✔ | RAV4: AWD-i-neliveto ilman kardaaniakselia, jopa 309 hv plug-in-versiossa |
| ✔ | RAV4: hybridi kulutuksella jopa 5,8 l/100 km (WLTP) |
| ✔ | Kodiaq: tavaratila 910 l viisipaikkaisessa versiossa |
| ✔ | Kodiaq: 7-paikkaisuus lisävarusteena |
| ✔ | Kodiaq: 2,0 TDI -dieselit ja perävaunu jopa 2 500 kg |
| ✘ | RAV4: vain 5 paikkaa ja 446–514 l tavaratilaa |
| ✘ | RAV4: perävaunu vain jopa 2 000 kg |
| ✘ | RAV4: ei dieselmoottoria |
| ✘ | Kodiaq: plug-in iV vain etuvetoisena ja 5-paikkaisena |
| ✘ | Kodiaq: kolmas rivi ja 340 l tavaratila — vain satunnaisiin matkoihin |
| ✘ | Kodiaq: plug-in iV ja 1,5 TSI puuttuvat Skoda Ukrainan moottorivalikoimasta (09.2026) |








