
BMW-mallikatsaus: mitkä korimallit sopivat parhaiten tuningille

Jos BMW:tä tarkastelee nimenomaan virityspohjana, parhaiten toimivat takavetoiset coupét ja sedanit, joissa on ahdettu 3,0-litrainen rivikuutonen. Tässä roolissa vakuuttavimpia ovat E82 135i ja E9x 335i vanhana kouluna, F30 340i ja G20 M340i nopeina arjen sedaneina sekä G42 M240i kompaktina modernina vaihtoehtona.
Suurin ero niiden välillä ei ole vain teho. Vanhemmat korimallit tarjoavat suoraviivaisemman mekaanisen tuntuman ja ovat kiinnostavampia virityksen pohjaksi, uudemmat taas toimivat paremmin arjessa: ne ovat hiljaisempia, käytännöllisempiä ja kaupungissa vähemmän vaativia. Siksi tässä aiheessa kori ja sukupolvi painavat vähintään yhtä paljon kuin lukemat teknisissä tiedoissa.
Malli ja sen paikka markkinoilla
BMW:llä juuri keskikokoiset coupét ja sedanit ovat useimmin virityksen lähtökohta. Syy on yksinkertainen: takaveto, hyvä alustan tasapaino, tehokkaat kuusisylinteriset turbomoottorit ja laaja valikoima osia tiettyihin koreihin. Toisin kuin crossovereissa, täällä jokainen ulkonäön tai alustan muutos tuntuu heti.
- E82 135i ja E9x 335i — vahvin klassinen pohja jatkokehitykselle.
- F30 340i ja G20 M340i — paras tasapaino nopeuden, mukavuuden ja käytännöllisyyden välillä.
- G42 M240i — moderni kompakti coupé niille, jotka haluavat pienemmän auton luopumatta rivikuutosesta.
Sukupolvet ja mallihistoria
Virityksen kannalta kaikki BMW:t eivät ole olennaisia, vaan muutamat avainkorit. Vanhan koulun muodostavat 1 Series Coupé E82 ja 3 Series Coupé E92/E93. Seuraavaksi tulee F30 340i — jo selvästi sivistyneempi, mutta edelleen erittäin kiitollinen parannuksille. Moderni vaihe on G20 M340i ja G42 M240i, joissa tehdas antaa jo paljon tehoa, ja viritys rakentuu useammin koriosien, vanteiden ja maltillisen tehonlisäyksen ympärille.
Vuosien osalta kuva on tämä: E92/E93 — 2006-2013, F30/F31 — 2012-2019, G20/G21 — vuodesta 2018 alkaen, G42 — vuodesta 2021 alkaen. E82:ssa on yksi nyanssi: se on kori E8x-perheen sisällä, ja julkisesti saatavilla olevat vuosien ja mittojen tiedot vaihtelevat markkinoittain, joten oikeammin sitä kannattaa pitää 2000-luvun lopun ja 2010-luvun alun coupéna.
Moottorit ja voimansiirrot
Parhaat viritettävät BMW:t noudattavat yhtä logiikkaa: ahdettu 3,0-litrainen rivikuutonen ja klassinen takavetoinen arkkitehtuuri. Vanhemmissa E82 135i ja E9x 335i tämä on noin 300-304 hv ja 407 N·m; F30 340i:ssä — 326 hv ja 450 N·m; G20 M340i:ssä — 382 hv sukupolven alussa ja 386 hv 2025 vuoden päivityksen jälkeen; G42 M240i:ssä — 382 hv ja 500 N·m.
Vaihteistoista on vahvistettu seuraavaa: F30 340i sai 6-vaihteisen manuaalin tai 8-vaihteisen automaatin, ja G20 M340i sekä G42 M240i ovat käytännössä sidottuja 8-vaihteiseen automaattiin. Suorituskyvyssä vanhat korit eivät vieläkään vaikuta hitailta: E82 135i — noin 5,3 s, E9x 335i — 5,6 s, F30 340i — 5,2 s, G20 M340i — 4,4–4,1 s vuodesta ja vetotavasta riippuen.
Keskeiset tekniset vertailukohdat
| Kori | Vuodet ja sukupolvi | Moottori | Teho ja vääntö | Vaihteistot | Mitat ja akseliväli | Maavara / tavaratila | Käytännön johtopäätös |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW 135i Coupé E82 | E8x-perhe, 2000-luvun loppu — 2010-luvun alku | 3,0 l ahdettu rivikuutonen | 300-304 hv, 407 N·m | riippuen vuodesta ja markkinasta | täydet julkiset geometria- ja mittatiedot eivät ole saatavilla kaikkialla | ei vahvistettu / ei vahvistettu | erittäin elävä vanha virityspohja |
| BMW 335i Coupé E92/E93 | 2006-2013 | 3,0 l, 2979 cm³, ahdettu rivikuutonen | 300-304 hv, 407 N·m | riippuen versiosta | 4588 × 1782 × 1375 mm, akseliväli 2760 mm | — / 430 l | klassinen coupé, joka sopii yhä arkeen |
| BMW 340i Sedan F30 | 340i-versiot F30/F31-malliston sisällä 2012-2019 | 3,0 l rivikuutonen | 326 hv, 450 N·m | 6-vaihteinen manuaali tai 8-vaihteinen automaatti | 4633 × 1811 × 1429 mm, akseliväli 2810 mm | 140 mm / 480 l | paras arjen kokonaisuus |
| BMW M340i Sedan G20 | 2020-2025 G20/G21-malliston sisällä 2018- | 3,0 l rivikuutonen, vuonna 2025 48 V kevythybridillä | 382-386 hv, 500-540 N·m | 8-vaihteinen automaatti | 4719 × 1826 × 1433-1443 mm, akseliväli 2850 mm | 137-130 mm / 481-479 l | valikoiman nopein ja kypsin sedan |
| BMW M240i Coupé G42 | vuodesta 2021 alkaen, ajankohtainen versio 2025 | 3,0 l rivikuutonen | 382 hv, 500 N·m | 8-vaihteinen automaatti | 4547 × 1839 × 1405 mm, akseliväli 2741 mm | 127 mm / 391 l | kompakti moderni coupé minimaalisella ylimääräisellä massalla |
Kori, mitat ja alusta
Geometriasta näkee hyvin, miksi juuri F30 ja G20 sopivat paremmin jokapäiväiseen käyttöön. Ne ovat pidempiä, vakaampia maantiellä ja niissä on lähes 480 l tavaratila. G20 tarjoaa lisäksi aikuisen 2850 mm akselivälin, joten se pysyy rauhallisemmin vakaana nopeudessa. G42 on lyhyempi ja tuntumaltaan tiiviimpi, mutta maksaa siitä matalammalla 127 mm maavaralla ja pienemmällä 391 l tavaratilalla.
E92 335i on 430 l tavaratilallaan käytännöllisempi kuin moni coupélta odottaa, mutta se ei silti ole perhesedanin formaatti. F30 340i 140 mm maavaralla näyttää järkevimmältä kompromissilta meidän teille. E82:sta pitää sanoa rehellisesti erikseen: kaikki avoimet pressimateriaalit eivät anna täydellistä mittapakettia, joten sitä on parempi arvioida ei senttien vaan luonteen mukaan — kompakti kori, lyhyempi akseliväli ja erittäin elävä reagointi alustan muutoksiin.
Sisusta, mukavuus ja turvallisuus
Näiden BMW:iden sisustat eroavat toisistaan vähemmän laadussa kuin filosofiassa. E82 ja E92 edustavat vielä vanhaa ergonomiaa ilman liiallista elektroniikkaa: suorampi auton tuntuma ja vähemmän digitaalista kerrosta kuljettajan ja alustan välissä. Silti jopa 135i:tä omistajat kuvaavat usein sisältä hiljaiseksi ja luokkansa mittapuulla varsin käytännölliseksi.
F30 on jo selvästi tilavampi ja arjessa ystävällisempi. G20 tarjoaa moderneimman sisustan, kunnon tavaratilan ja 40:20:40-jaetun taittuvan selkänojan, mutta osaa omistajista häiritsee sähköisten avustimien tungettelevuus. G42 M240i koetaan lähes kahden hengen autona: takapenkki on ahdas ja jousituksen jäykkyys tuntuu selvemmin kuin sedaneissa.
Arjen käyttö
Jos tarvitaan yksi auto kaikkeen, parhaimmilta näyttävät F30 340i ja G20 M340i. Ensimmäinen tarjoaa järkevän maavaran, suuren tavaratilan ja luonteen, jota elektroniikka ei vielä kuormita liikaa. Toinen on selvästi nopeampi, hiljaisempi ja kypsempi, mutta kalliimpi hankkia ja tuntumaltaan monimutkaisempi.
- E82 135i ja E92 335i sopivat sille, joka haluaa tunteikkaan korin ja on valmis panostamaan tekniikan kuntoon.
- F30 340i — kuljettajalle, joka tarvitsee nopean sedanan ilman ylimääräistä draamaa arjessa.
- G20 M340i — sille, joka haluaa maksimaalisen tempon siirtymättä täysiveriseen M-malliin.
- G42 M240i — kaupunkiin, lyhyille ajoille ja viikonloppuihin, mutta ei niille, jotka tarvitsevat usein takapenkkiä.
Polttoaineenkulutuksessa ja melumukavuudessa vanhemmat E82/E9x häviävät uudemmille B58-malleille. Siksi arkipäiväisenä autona ne eivät kiinnosta kaikkia: ajamisen fiilistä on paljon, mutta rauhaa vähemmän.
Vahvuudet ja heikkoudet
Plussat ja miinukset omistajan näkökulmasta
| Kori | Vahvuudet | Heikkoudet |
|---|---|---|
| E82 135i / E92 335i | elävä takavetoinen perusta, kompaktit mitat, rehellinen alustatuntuma, suuri kiinnostus viritykseen | ikä, riskit polttoainejärjestelmässä, sytytyskatkokset, pienet sähköviat, enemmän melua ja kulutusta |
| F30 340i | 326 hv, 480 l tavaratila, 140 mm maavara, saatavilla sekä manuaalina että automaattina | karkealla pinnalla voi olla meluisa, ohjaus ei kaikkien mielestä ole riittävän ilmeikäs |
| G20 M340i | 382-386 hv, erittäin vahva suorituskyky, noin 480 l tavaratila, hyvä arjen mukavuus | elektroniset avustimet voivat ärsyttää, takapenkki ei ole yhtä väljä kuin isommissa sarjoissa |
| G42 M240i | kompakti kori, moderni 3,0-litrainen rivikuutonen, terävät reaktiot | ahdas takapenkki, 391 l tavaratila, jäykempi jousitus ja matala maavara |
Viritys ja lisävarusteet
BMW:ssä tässä luokassa suurin järki on ei näyttävässä vaan tarkassa virityksessä. E82:lle ja E92:lle sopivat lip-spoilerit, siistit diffuusorit, munuaismaskit ja pienet korostukset, jotka eivät pilaa coupén keveyttä. F30 ja G20 ottavat hyvin vastaan hillityn ulkoisen virityksen sekä käytännölliset lisävarusteet sisustaan ja tavaratilaan. G42kin kaipaa varovaisuutta: kompaktin korin vuoksi massiivinen korisarja näyttää usein itse autoa raskaammalta.
Tyypillinen virhe on rakentaa arki-BMW:tä kuin se olisi pelkkä viikonloppuauto: liian matalat korielementit, liian jäykät renkaat/vanteet, satunnaiset koristeosat. Jos auto oikeasti liikkuu päivittäin, hyödylliset lisävarusteet antavat usein enemmän järkeä kuin äänekäs ulkoinen imago.
Mitä katsoa tälle mallille
- BMW-virityskatalogi — kätevä aloituspiste, jos vielä valitset E92:n, F30:n, G20:n ja G42:n välillä.
- Lip-spoilerit E92/E93:lle — helppo tapa viimeistellä coupén keula ilman raskasta korisarjaa.
- Takadiffuusorit G20/G21:lle — looginen vaihtoehto M340i:lle, kun halutaan siisti aksentti perään.
Yhteenveto
Jos haetaan parasta pohjaa nimenomaan viritykseen, ensimmäiset kandidaatit ovat E82 135i ja E9x 335i: ne tarjoavat puhtaimman alustatuntuman ja eniten tilaa jatkokehitykselle. Jos taas tarvitaan tasapaino ilman jatkuvia kompromisseja arjessa, kannattaa katsoa F30 340i:tä tai G20 M340i:tä. G42 M240i on valinta niille, joille kompaktit mitat ja moderni tekniikka ovat tärkeitä, eikä takapenkki ole kriittinen.
Tärkeintä on, ettei sekoita eri tavoitteita yhdeksi. Vanhat korit kiinnostavat harrastajaa, uudemmat ovat vahvempia arjen kulkuneuvona. Tämä materiaali perustuu todelliseen valintakokemukseen, käytäntöön ja oikeisiin käyttöskenaarioihin, ei abstraktiin ”kuka on paperilla nopeampi” -rankingtiin.
| ✔ | E82 135i ja E9x 335i tarjoavat eläväisimmän takavetoisen alustan tuntuman ja sopivat hyvin virityksen pohjaksi. Viimeistelyihin tämä on vanhan koulukunnan BMW:stä kiinnostavin vaihtoehto. |
| ✔ | F30 340i vaikuttaa järkevimmältä arjen kompromissilta: 140 mm maavaraa, 480 l tavaratila ja valinta manuaalin sekä automaatin välillä. Tämä on kätevä kori niille, jotka tarvitsevat nopean auton ilman turhia arjen hankaluuksia. |
| ✔ | G20 M340i yhdistää erittäin vahvan suorituskyvyn normaaliin arkimukavuuteen ja suureen tavaratilaan. Artikkelissa sitä kutsutaan suoraan sarjan nopeimmaksi ja kypsimmäksi sedaniksi. |
| ✔ | G42 M240i on kätevä kaupunkiin ja lyhyille matkoille kompaktin korin ja modernin 3,0-litraisen kuutosen ansiosta. Auto tuntuu napakalta ja reagoi herkästi kuljettajan toimintaan. |
| ✔ | Näissä BMW:issä on paljon järkeä hillityssä virityksessä: lip-spoilerit, diffuusorit ja muut siistit yksityiskohdat korostavat korin linjoja ilman turhaa visuaalista painoa. Tämä toimii erityisen hyvin E82:ssa, E92:ssa, F30:ssä ja G20:ssa. |
| ✘ | Vanhat E82/E92-mallit sisältävät enemmän teknisiä riskejä: mainittuja ongelmia polttoainejärjestelmässä, sytytyskatkoja ja pientä sähkövikaa. Päivittäisessä käytössä tämä tarkoittaa suurempia kustannuksia auton pitämiseen kunnossa. |
| ✘ | E82 135i ja E92 335i jäävät uusista malleista polttoaineenkulutuksessa ja melumukavuudessa. Päivittäisautona ne ovat vähemmän rauhallisia ja vaativampia omistajaltaan. |
| ✘ | G20 M340i voi ärsyttää osaa kuljettajista elektronisilla avustimilla, ja takarivi ei ole siinä yhtä väljä kuin suuremmissa sedaneissa. Se ei ole enää yhtä yksinkertainen ja ”mekaaninen” auto kuin vanhat sukupolvet. |
| ✘ | G42 M240i:ssa on ahdas takarivi, pienempi 391 l tavaratila ja jäykempi alusta. Matalan maavaran vuoksi se on vähemmän käytännöllinen siellä, missä on usein huonoja teitä tai tarvitaan käytännöllisyyttä. |







