Hyundai IONIQ 9: katsaus, tekniset tiedot, toimintamatka, varustelut ja hinnat

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Hyundai IONIQ 9 — Hyundaiin suurin sähköauto: kolmella istuinrivillä varustettu 5 060 mm pitkä crossover E-GMP-alustalla, 110,3 kWh:n akulla, kolmella tehoversiolla 160, 226 ja 315 kW sekä jopa 620 km:n toimintamatkalla WLTP:n mukaan. Malli esiteltiin 20. marraskuuta 2024 Los Angelesissa, myynti alkoi Yhdysvalloissa toukokuussa 2025 ja Saksassa tilaukset avattiin heinäkuussa 2025. Alla ovat Hyundaiin virallisten tietojen mukaiset tekniset tiedot, varustetasot, sisätila ja käytännön huomiot omistajalle.

Sisältö

Mikä Hyundai IONIQ 9 on ja missä sitä valmistetaan

IONIQ 9 on IONIQ-sähkömalliston lippulaiva ja kolmas malli kompaktin IONIQ 5:n ja sedanin IONIQ 6 jälkeen. Akseliväli 3 130 mm on pisin kaikista Hyundai-malleista. Crossover on rakennettu samalle modulaariselle E-GMP-alustalle kuin sukulaismalli Kia EV9, ja se tukee latausta 400 ja 800 V:n asemista. Kooltaan se on lähellä bensiinikäyttöistä lippulaivaa Hyundai Palisade:a, mutta siinä on tasainen lattia ilman keskeltä kulkevaa tunnelia.

Maailmanensi-ilta oli 20. marraskuuta 2024 Goldstein House -talossa Los Angelesissa, ja yleisö näki auton AutoMobility LA -autonäyttelyssä. Yhdysvaltojen markkinoille IONIQ 9 kootaan Hyundai Motor Group Metaplant America -uudella tehtaalla Georgian osavaltiossa — se on ensimmäinen täysin uusi malli, joka siellä otettiin tuotantolinjalle (tuotanto alkaa vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä).

Millaiset tekniset tiedot IONIQ 9:llä on

Akku on kaikissa versioissa sama — 110,3 kWh (NCM, 610 V -järjestelmä); erot ovat vain moottoreissa ja vetotavassa. Perusversio on takavetoinen yhdellä moottorilla, ja kahdessa muussa on toinen moottori etuakselilla sekä neliveto, jossa on tilat lumelle, mudalle ja hiekalle.

Parametri160 kW (RWD)226 kW (AWD)315 kW (Performance AWD)
Teho160 kW (218 hv)226 kW (307 hv)315 kW (428 hv)
Vääntömomentti350 Nm605 Nm700 Nm
0–100 km/h9,4 s6,7 s5,2 s
Huippunopeus190 km/h200 km/h200 km/h
WLTP-toimintamatka620 km600–606 km600 km
WLTP-kulutus19,9 kWh/100 km20,4–20,6 kWh/100 km20,6 kWh/100 km
Omapaino2 594–2 664 kg2 657–2 803 kg2 689–2 819 kg
Jarrullinen perävaunu1 600 kg2 500 kg2 500 kg
Etutavaratila88 l52 l52 l

Mitat ovat samat kaikissa versioissa: pituus 5 060 mm, leveys 1 980 mm, korkeus 1 790 mm, akseliväli 3 130 mm, maavara 174 mm, kääntösäde 12,48 m. Ilmanvastuskerroin on 0,27 ja digitaalisilla peileillä 0,26. Jousitus on McPherson edessä ja monivarsituenta takana; ilmajousitusta tai adaptiivisia iskunvaimentimia ei ole. Vanteet ovat varustetasosta riippuen 19, 20 tai 21 tuumaa.

Kuinka pitkälle IONIQ 9 kulkee ja miten nopeasti se latautuu

Suurin toimintamatka — 620 km WLTP:n mukaan — on takavetoisella versiolla 19-tuumaisilla pyörillä; nelivetoiset yltävät noin 600 kilometriin. Yhdysvalloissa EPA-syklissä perusversio sai 335 mailia (≈540 km) ja Performance 21-tuumaisilla pyörillä 311 mailia (≈500 km). Todellinen toimintamatka talvella on selvästi pienempi: kylmässä akku luovuttaa vähemmän energiaa, ja suuren matkustamon lämmitys kuluttaa enemmän.

  • Nopea DC-lataus: enintään 233 kW, 10–80 % 24 minuutissa 350 kW:n asemalla; 50 kW:n asemalla 109 minuuttia.
  • AC-lataus: 11 kW:n sisäinen laturi, 10–100 % noin 10 tunnissa kotilatausasemasta Type 2.
  • Liitin: Euroopassa — CCS2, Yhdysvalloissa — NACS (sama kuin Tesla-latureissa).
  • V2L: pistorasia tavaratilassa, josta voi syöttää virtaa kodin laitteille.

Mitä sisätiloissa: istuimet, konsoli, näytöt

Sisätila on 6- tai 7-paikkainen. Pääidea on Universal Island 2.0 -konsoli, jota voi liu'uttaa 190 mm taaksepäin toisen rivin suuntaan; siinä on 5,6 litran yläosasto ja 12,6 litran ulosvedettävä alaosasto. Kuusipaikkaisessa versiossa on saatavilla Relax-istuimet (ensimmäinen ja toinen rivi kallistuvat jalkatuen kanssa) sekä toisen rivin kääntyvät istuimet, jotka pysäköitäessä voi kääntää kasvot kohti kolmatta riviä.

  • Näytöt: panoraamainen kaareva kokonaisuus kahdesta näytöstä — mittaristo ja мультимедіа.
  • Äänentoisto: 8 kaiutinta vakiona, lisävarusteena BOSE 14 kaiuttimella ja 5.1-tilaäänellä.
  • Digitaaliset peilit: joillakin markkinoilla — kamerat peilien sijaan ja 7 tuuman OLED-näytöt ovissa.
  • Digitaalinen avain NFC:n kautta älypuhelimessa.
  • Avustimet: adaptiivinen vakionopeudensäädin pysähdystoiminnolla, automaattinen hätäjarrutus jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden tunnistuksella, kaistanpito ja kaistaa seuraava ajo.

Tavaratila eurooppalaisen VDA-menetelmän mukaan on 338 l kolmannen rivin takana ja enintään 2 419 l (7 paikkaa) tai 2 494 l (6 paikkaa), kun toinen ja kolmas rivi on taitettuna. Hyundai mainitsee maailmanlaajuisessa tiedotteessa toiset luvut — 620 l ja 1 323 l: mittaustapa on eri, joten vertailussa kannattaa käyttää saman järjestelmän lukuja.

Ulkoa IONIQ 9 tunnistaa Parametric Pixel -valaistuksesta: pienistä ”pikseleistä” etu- ja takavaloissa sekä puskurien alaosissa, kuutiomoduuleilla varustetuista projisointiajovaloista ja ovien kahvojen valaistuksesta.

Mitkä varustetasot ovat saatavilla ja mitä IONIQ 9 maksaa

Saksassa myynnin alkaessa (heinäkuu 2025) perusversio maksoi alkaen 68 500 €, nelivetoinen 226 kW alkaen 81 500 € ja Performance 315 kW alkaen 86 750 €. Jo perusvarusteisiin kuuluvat LED-valot, 19-tuumaiset vanteet, etuistuinten sähkösäädöt, ensimmäisen ja toisen rivin lämmitys sekä kaksi 12,3 tuuman näyttöä.

Elokuussa 2026 Hyundai päivitti malliston vuoden 2027 mallivuodelle ilman teknisiä muutoksia: perusversion hinta nousi 70 850 euroon, mutta vakiovarusteisiin tuli 360 asteen kamerajärjestelmä, pysäköintitutkat automaattisella jarrutuksella, etäpysäköinti ja digitaalinen avain 2.0. Techniq-linja nimettiin uudelleen Centriqiksi (alkaen 78 850 €), Uniq maksaa alkaen 86 100 €, ja uusi huippuversio Blackline Performance-pohjalla alkaen 89 950 €. Kuusipaikkainen sisusta on saatavilla vain Uniq- ja Blackline-versioissa.

Yhdysvalloissa IONIQ 9 vuoden 2026 mallivuodelle maksaa alkaen $58 955 ilman toimitusta jälleenmyyjälle ($60 555 sen kanssa), ja huippuversio Performance Calligraphy Design on noin $78 000. Isossa-Britanniassa — alkaen £64 995. Hyundaiin virallisen maahantuojan sivustolla Ukrainassa on mallisivu, mutta lokakuussa 2026 hintoja ei ole siellä julkaistu.

Mitä IONIQ 9:n omistajan kannattaa huomioida

Määräaikaishuolto — 30 000 km:n tai 24 kuukauden välein. Suuri massa (jopa 2,8 t) ja leveät 255–285 mm renkaat kuluttavat jarruja ja renkaita nopeammin kuin kevyemmissä crossovereissa, joten renkaiden ja vanteiden kunto kannattaa tarkistaa useammin. Maavara 174 mm on kuten tavallisessa kaupunkicrossoverissa, ei maastoautossa: sorateillä ja korkeilla reunakivillä tämä on syytä huomioida.

Juuri IONIQ 9:lle tarkoitettuja mallikohtaisia lisävarusteita ei vielä ole valikoimassamme, joten siihen sopivat yleistuotteet: tavaratilan järjestäjät, rekisterikilven kehys ja Hyundai-embleemit mattosarjoihin. Muut merkin tuotteet on koottu osioon Hyundai tuning ja lisävarusteet.

Toimitamme Nova Poshtalla kaikkialle Ukrainaan.

Toimitus

Tukku- ja vähittäismyynti

Oma varasto

Kirjautuminen
Кредит
Покупка частинами monobank

Опис продукту

  1. Наявність кредитної картки від Монобанку
  2. Доступний кредитний ліміт за сервісом "Покупка частинами monobank"
  3. Перший платіж буде списаний у день оформлення

Подарунки не надаються при оформленні покупки у кредит під 0,01% або при покупці частинами.

Ota yhteyttä
Ilmoita saatavuudesta