Autosi
Tyhjennä
  • Yleismalliset tuotteet
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMan
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Tuoteryhmä
Näytä tuotteet

Honda CR-V 2026: bensiini- ja hybridiversiot, tiedot ja kulutus

Honda CR-V 2026: katsaus bensiini- ja hybridiversioihin, tekniset tiedot ja kulutus. Tilava matkustamo, mukavuutta ja taloudellinen hybridi arjen ajoon.
Honda CR-V 2026: bensiini- ja hybridiversiot, tiedot ja kulutus Kuva 1

Honda CR-V 2026 — yksi kompaktin luokan vahvimmista perhecrossovereista, jos katsotaan arjen hyötyä eikä tunteita. Tarjolla on kaksi selkeää vaihtoehtoa: 1,5-litrainen bensiinikäyttöinen turbomoottori niille, jotka haluavat yksinkertaisemman kokonaisuuden, ja hybridi niille, joille tärkeää on hiljaisempi toiminta, parempi vääntö alhaalta ja pienempi kulutus.

Mallin vahvuudet ovat ilmeiset: erittäin tilava matkustamo, suuri tavaratila, mukava jousitus, asiallinen ergonomia ja hyvä peruspaketti avustinjärjestelmiä. Myös heikkoudet kannattaa tietää etukäteen: bensiiniversio ei loista kiihtyvyydellä, rengas-/tieääni ei ole kadonnut kokonaan, ja osaan varhaisista 2026 vuoden autoista tehtiin ohjelmistopäivitys SRS/EDR-järjestelmään.

Malli ja sen paikka markkinoilla

CR-V on massiivisimman segmentin ytimessä: se on suora kilpailija malleille Toyota RAV4, Kia Sportage, Hyundai Tucson ja Mazda CX-5. Näihin verrattuna Honda ei voita paperilla ennätysluvuilla, vaan erittäin tasapainoisella kokonaisuudella: tilaa perheelle, pehmeä ajotuntuma, looginen hallittavuus ja käytännöllinen tavaratila.

Kenelle se sopii: perheille, paljon kaupungissa ja maantiellä ajaville sekä kuljettajille, jotka tarvitsevat crossoverin ilman outoja ratkaisuja ohjaamossa. Kenelle ei niinkään: niille, jotka odottavat bensiiniversiolta pirteää luonnetta, maksimaalista hiljaisuutta karkealla asfaltilla tai aidosti maastoautomaista geometriaa.

Sukupolvet ja mallin historia

CR-V on ollut markkinoilla vuodesta 1995, ja tänä aikana mallista on tullut kuusi sukupolvea. Karkeasti aikajana on tämä: ensimmäinen sukupolvi — 1995-2001, toinen — 2001-2006, kolmas — 2006-2011, neljäs — 2011-2016, viides — 2016-2022, kuudes — vuodesta 2022 alkaen, mutta osalla markkinoista nimenomaan 2023-mallina.

Honda CR-V 2026 ei ole uusi sukupolvi, vaan kuudennen sukupolven päivitetty vaihe. Vuodelle 2026 malli sai laajemman vakiovarustelun, 9-tuuman näytön jo perusversioon, langattoman älypuhelinyhteyden sekä uuden TrailSport Hybrid -version.

Moottorit ja voimansiirrot

CR-V 2026:ssa on kaksi voimalinjavaihtoehtoa. Bensiiniversiossa on 1,5-litrainen turbomoottori, 190 hv ja 243 N·m, parina CVT-voimansiirto. Hybridi käyttää 2,0-litraista Atkinson-kiertomoottoria ja kaksimoottorijärjestelmää, jonka yhteisteho on 204 hv ja 335 N·m.

ParametriBensiiniversioHybridiversio
Moottori1,5 l turbo, 1 498 cm³2,0 l, 1 993 cm³ + sähkömoottorit
Teho190 hv204 hv yhteensä
Vääntömomentti243 N·m335 N·m
VoimansiirtoCVTSähkömekaaninen suoravetoinen voimansiirto
Yhdistetty kulutus7,8 l/100 km FWD; 8,1 l/100 km AWD5,9 l/100 km FWD; 6,4 l/100 km AWD; 6,7 l/100 km TrailSport Hybrid AWD
Todellinen maantiekulutusnoin 7,6 l/100 km tietyssä AWD-testissänoin 6,7 l/100 km tietyssä AWD-testissä
Tavaratila1 113 / 2 166 l1 028 / 2 030 l
Maavara198 mm FWD; 208 mm AWDriippuu versiosta; TrailSport ei tuo merkittävää parannusta geometriaan

Arjessa hybridi on parempi valinta lähes kaikille, jotka ovat valmiita maksamaan enemmän alussa. Se vetää vahvemmin pienissä nopeuksissa ja käyttäytyy rauhallisemmin ruuhkissa. Bensiiniversio on looginen, jos halutaan yksinkertaisempi kokoonpano eikä vuosittainen ajomäärä ole suuri.

Kori, mitat ja alusta

CR-V 2026:n pituus on 4 695 mm, akseliväli noin 2 700 mm, korkeus 1 680-1 690 mm vetotavasta riippuen, ja kääntöympyrä 11,3 m. Tämä selittää mallin luonteen: ulkoa se ei ole liian kookas, mutta sisällä tuntuu suurelta.

Jousituksessa ei ole yllätyksiä — ja juuri siksi se sopii arkipäivän autoksi: edessä MacPherson, takana monivarsituenta. Ajomukavuus on hyvä, ilman hermostuneisuutta saumoissa, ja neliveto lisää varmuutta liukkaalla ja soralla. TrailSportia ei kuitenkaan kannata pitää oikean maastoauton korvikkeena: se on enemmän käytännöllinen paketti huonoille teille kuin raskaaseen maastoajoon.

Sisusta, mukavuus ja turvallisuus

Sisusta on yksi tärkeimmistä syistä katsoa CR-V:tä. Ajoasento on mukava, toinen rivi tilava, oviaukot suuret, ja tavaratila toimii aidosti perhekäytössä: bensiiniversiossa jopa 1 113 l toisen rivin takana ja 2 166 l selkänojat kaadettuina. Hybridissä tilavuus on hieman pienempi, mutta ero ei ole kriittinen.

Vuodelle 2026 9-tuuman näyttö on vakiovaruste, langattomat Apple CarPlay ja Android Auto ovat kaikissa versioissa, samoin langaton lataus. Kalliimmissa varustetasoissa on saatavilla integroidut Google-palvelut ja Bose-audiojärjestelmä 12 kaiuttimella. Kaikki eivät kuitenkaan pidä siitä, että osan kilpailijoiden mittapuulla näyttö ei enää näytä suurelta.

Turvallisuudessa paketti on vahva: adaptiivinen vakionopeudensäädin, automaattinen hätäjarrutus, kaistanpito, liikennemerkkien tunnistus, kuolleen kulman valvonta ja takaristeävän liikenteen varoitus. Samalla on huomioitava varaus: päivitetyn keskiosumaan osuvan etutörmäystestin tulos ei ole parhaasta päästä, joten CR-V:tä ei kannata pitää mallina ilman kompromisseja.

Arjen käytettävyys

Päivittäisessä elämässä CR-V on helppo juuri ennakoitavuutensa ansiosta. Kaupungissa hybridi voittaa rauhallisemman vedon ja pienemmän kulutuksen ansiosta, ja maantiellä molemmat versiot ovat kokoluokassaan taloudellisia. Jos ajomäärät ovat suuret, hybridi on selvästi miellyttävämpi; jos auto liikkuu enemmän lyhyitä reittejä ilman kuormaa, myös bensiini on järkevä.

Käytännöllisyys ei ole tässä pelkkää koristeellisuutta. Ohjaamossa riittää tilaa lastenistuimille ja aikuisille matkustajille, ja tavaratilaan mahtuu vaunut, matkalaukut tai viikonloppuvarusteet. Arjen miinuksina kannattaa odottaa selvästi kuuluvaa rengas-/tieääntä karkealla asfaltilla sekä 1,5-litraisen turbomoottorin ei erityisen energistä luonnetta ohituksissa täyden kuorman kanssa.

Vahvuudet ja heikkoudet

Arjen käyttöpakettina CR-V on hyvin eheä. Se kannattaa kuitenkin ostaa ymmärtäen, ettei se ole kuljettajalähtöinen crossover eikä auto näyttävään maastoiluun.

PlussatMiinukset
Tilava sisusta ja suuri tavaratilaBensiiniversio ei ole kovin ripeä kuormalla
Mukava jousitus ja selkeä ajettavuusRengas-/tieääni on yhä havaittavissa
Hybridi on aidosti taloudellinen ja miellyttävä kaupungissaNäyttö ja multimedia eivät ole luokan näyttävimmät
Hyvä perusturvallisuus ja avustimetYhdestä päivitetystä kolaritestistä on varauksia
Vahva perhekäytännöllisyysTrailSport on enemmän tyyliä ja renkaita kuin vakavaa geometriaa

Viritys ja lisävarusteet

CR-V 2026:ssa eniten järkeä ei ole aggressiivisessa virityksessä, vaan asioissa, jotka helpottavat arkea: sisustan suojaus, tavaratilan järjestys, pienet korin suojat ja matkailuratkaisut. Tämä on juuri se tapaus, jossa oikein valitut lisävarusteet tuovat enemmän hyötyä kuin ulkoinen koristelu.

Mitä kannattaa katsoa tälle mallille

Luettelossa kannattaa katsoa ennen kaikkea lisävarusteen tyyppiä ja tarkistaa erikseen yhteensopivuus tietylle vuosimallille ja korille. CR-V:hen aloitetaan useimmiten näistä kategorioista:

  • matot CR-V:hen — perusasia päivittäiseen käyttöön, erityisesti jos autossa kulkee lapsia, koira tai ajetaan usein kaupungissa sateella ja lumella.
  • ikkunatuuliohjaimet — hyödylliset, jos tuuletat usein sisätilaa sateella tai haluat vähemmän ilmavirtapyörteitä puoliksi auki olevilla ikkunoilla.
  • kattotelinejärjestelmät — järkeviä pyörille, suksille, boksille tai pitkille perhereissuille, kun vakiotavaratila ei enää riitä.

Kun CR-V:tä rakennetaan omaan käyttöön, logiikka on yksinkertainen: ensin suojaus ja käytännöllisyys, vasta sitten koristeelliset jutut. Tässä mallissa se toimii paremmin kuin mikään ”sporttinen” skenaario.

Yhteenveto

Honda CR-V 2026 on erittäin onnistunut perhecrossover niille, jotka eivät etsi mainoksen kaunista lukua, vaan tasapainoista autoa jokapäiväiseen käyttöön. Bensiiniversio sopii niille, jotka haluavat yksinkertaisemman sisäänpääsyn malliin, ja hybridi vaikuttaa vahvemmalta valinnalta hiljaisuuden, vedon ja kulutuksen osalta.

Lyhyesti: CR-V kannattaa valita tilan, mukavuuden ja arjen helppouden vuoksi — ei tunnepitoisen kiihtyvyyden tai maastoimagon takia. Tämä johtopäätös perustuu todelliseen valintakäytäntöön, omistajien tyypillisiin kokemuksiin ja oikeisiin käyttöskenaarioihin, joissa tärkeintä on se, miten auto toimii joka päivä, ei vain paperilla.

Hyödyt ja haitat

  • Tilava sisustus ja suuri tavaratila tekevät CR-V:stä kätevän perheelle, lastenistuimille, matkalaukuille ja päivittäisille ajomatkoille. Tämä on yksi niistä malleista, joissa käytännöllisyys todella tuntuu arjessa.

  • Alusta on säädetty mukavaksi: auto kulkee rauhallisesti saumojen yli eikä hermostu pienistä epätasaisuuksista. Kaupunkiin ja maantielle tämä tuo ennalta-arvattavan ja pehmeän ajon.

  • Hybridiversio vaikuttaa arjen käyttöön paremmalta paremman alakierrostyöntövoiman ja pienemmän polttoaineenkulutuksen ansiosta. Ruuhkissa ja lyhyillä kaupunkireiteillä se on selvästi miellyttävämpi kuin bensiiniversio.

  • Vuonna 2026 CR-V sai 9-tuuman näytön, langattoman Apple CarPlayn ja Android Auton sekä langattoman latauksen jo vakiovarusteena. Tämä helpottaa päivittäistä käyttöä ilman lisämaksua perusmukavuuksista.

  • Turvajärjestelmien ja kuljettajan avustimien paketti on täällä vahva: mukana ovat mukautuva vakionopeudensäädin, automaattinen jarrutus, kaistalla pysyminen ja kuolleen kulman valvonta. Perhe- SUV:ssa tämä on käytännöllinen kokonaisuus, ei vain lista varusteita.

  • Bensiiniversio ei ole kovin pirteä, etenkin kuormitettuna tai ohituksissa täyden matkustamon kanssa. Jos siltä odottaa terävää kiihtyvyyttä, tulee pettymys.

  • Ajomelua ei saatu poistettua kokonaan, ja karkealla asfaltilla se kuuluu selvästi matkustamoon. Se ei ole kriittistä, mutta hiljaisuudessa CR-V ei erotu edukseen.

  • Multimedia ja näyttö eivät näytä luokkansa näyttävimmiltä edes päivityksestä huolimatta. Joihinkin kilpailijoihin verrattuna käyttöliittymä tuntuu enemmän käytännölliseltä kuin modernilta.

  • Artikkelissa on huomioita yhdestä päivitetystä törmäystestistä, joten mallia ei voi pitää turvallisuuden osalta täysin tinkimättömänä. Ostajan on tärkeää ottaa tämä huomioon, jos turvallisuus on keskeinen prioriteetti.

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Usein kysytyt kysymykset

Tämä ei ole uusi sukupolvi, vaan kuudennen sukupolven päivitys. Vuodelle 2026 malli sai 9-tuuman näytön vakiovarusteeksi, langattoman älypuhelinyhteyden sekä uuden TrailSport Hybrid -version.
Bensiiniversio on yksinkertaisempi ja sopii niille, jotka eivät aja paljon. Hybridi on parempi kaupunkiin ja päivittäisiin ajoihin: se on vetävämpi alhaisilla nopeuksilla, hiljaisempi ja taloudellisempi.
Bensiiniversion yhdistetty kulutus on 7,8 l/100 km etuvetoisena ja 8,1 l/100 km AWD:llä. Hybridin kulutus on 5,9 l/100 km FWD:nä, 6,4 l/100 km AWD:nä ja 6,7 l/100 km TrailSport Hybrid AWD:ssä.
Bensiiniversiossa tavaratila on 1 113 l toisen rivin takana ja 2 166 l istuimet taitettuna. Hybridissä se on hieman pienempi: 1 028 l ja 2 030 l vastaavasti.
Se on yksi mallin vahvuuksista: ohjaamossa on paljon tilaa, istuma-asento on mukava ja ajettavuus on ennakoitava. Perheelle sopivat hyvin sekä toinen rivi että suuri tavaratila.
Ei, TrailSport painottuu enemmän käytännöllisyyteen huonoilla teillä kuin varsinaiseen maastoajoon. Se ei tuo merkittävää parannusta geometriaan, joten sitä ei kannata pitää maasturin korvaajana.
Vuonna 2026 vakiovarusteeksi tuli 9-tuuman näyttö. Kaikissa versioissa on myös langattomat Apple CarPlay ja Android Auto sekä langaton lataus.
Bensiiniversio ei ole kovin pirteä, erityisesti kuormitettuna. Lisäksi matkustamossa kuuluu selvästi tieääniä, ja osaan vuoden 2026 varhaisista autoista tehtiin SRS/EDR-järjestelmän ohjelmistopäivitys.

Samankaltaisia artikkeleita ja uutisia tuningista ja autoista

Näin suojaat takapuskurin naarmuilta tavaratilaa lastattaessa päivittäin
Näin suojaat takapuskurin naarmuilta tavaratilaa lastatessa: suojakalvo, listasuojus vai puskuriläppä – mikä oikeasti estää hankausjäljet.
24.09.2026
6
Ekonahka- vai kangaspäälliset: kumpi sopii käytännölliseen sisustaan?
Ekonahkaa vai kangaspäälliset? Käytännölliseen sisustaan kangas on usein parempi – se hengittää, ei hiosta ja on arjessa mukavampi. Ekonahka taas voittaa helppohoitoisuudessa ja ulkonäössä.
11.08.2026
167
13. sukupolven Toyota Corolla: mitä tiedämme uudesta Corolla
Toyota ei ole vielä esitellyt 13. sukupolven Corolla -sarjamallia, mutta Japanin Corolla Concept näyttää jo suuntaa: terävälinjainen sedan valonauhoilla ja voimalinjavaihtoehdoilla bensiinis...
28.09.2026
82
Dacia Striker: Dacialta uusi edullinen crossover-farmari
Dacia Striker on korotettu C-segmentin farmari CMF-B-alustalla: pituus 4,62 m, maavara jopa 200 mm, Hybrid 155- ja Hybrid 150 4x4 -hybridit sekä kaasukäyttöinen versio. Kerromme, mitä toista...
26.09.2026
183
Renault 8 Gordini Concept: 270 hv sähköcoupé kunnianosoituksena vuoden 1964 rallilegendalle
Renault esitteli kaksipaikkaisen sähköcoupén 8 Gordini Concept: 270 hv, takaveto ja sininen kori kahdella valkoisella raidalla, kuten vuoden 1964 rallisedanissa. Auto nähdään yleisölle Parii...
02.10.2026
27
Näin valitset roiskeläpät, kun kaupunkiajo likaa ovien alaosat
Näin valitset roiskeläpät, jos kaupunkiajossa ovien alaosa likaantuu jatkuvasti: valinta renkaan leveyden, vanteen offsetin (ET) ja pyöräkotelon mukaan, jotta lika vähenee ja kynnyslista suo...
16.08.2026
136
Talvisuoja henkilöautoon: Megane III, Aveo T250, Lanos, Lacetti, Astra G, Passat B6, Santa Fe 2 — mikä valita
Ylä- vai alaosa, ennen vai jälkeen faceliftin: käymme läpi, mikä talvisuoja jäähdyttimen säleikköön kannattaa valita malleihin Renault Megane III, Chevrolet Aveo T250, Daewoo Lanos, Chevrole...
28.09.2026
12
Lexus NX 2027 Facelift: uusi muotoilu, sisusta ja lähes 100 km sähköllä
Lexus NX 2027 facelift: uusi muotoilu, päivitetty sisustus ja 450h+ yli 100 km:n sähköisellä toimintamatkalla. Katso, onko se varteenotettava premium-crossoverien luokassa.
02.09.2026
161