Denza B5 (Kiinassa ja Manner-Euroopassa — Bao 5) on BYD:n premium-brändin runkorakenteinen ladattava hybridi, jonka Denza toi Pariisin autonäyttelyyn 12.–18. lokakuuta 2026 ensimmäisenä Eurooppaan suunnattuna katumaasturinaan. Euroopan-versio tuottaa 544 hv ja 760 N·m, kulkee sähköllä WLTP:n mukaan jopa 90 km ja maksaa Ranskassa alkaen 75 630 € ja Isossa-Britanniassa alkaen £69 500 — noin £2 000 vähemmän kuin ladattava Land Rover Defender 110.
Sisältö
- Mikä Denza B5 on ja mistä se on peräisin
- Mitä Denza esitteli Pariisissa
- Millainen hybridi Denza B5:ssä on
- Onko tämä oikea maasturi
- Mitä sisällä ja varustetasoissa on
- Miten B5 eroaa Land Rover Defenderistä
- Mitkä lisävarusteet sopivat Denza B5:een
Mikä Denza B5 on ja mistä se on peräisin
Tämä auto ei ole Kiinalle uusi. Se esiteltiin elokuussa 2023 nimellä Fangchengbao Bao 5 (tunnetaan myös nimellä Leopard 5) — BYD:n "maasto"-brändin ensimmäinen malli, ja myynti alkoi marraskuussa 2023. Vuonna 2024 Kiinassa myytiin lähes 46 tuhatta autoa, ja vuonna 2025 noin 52 tuhatta. Vuodesta 2025 lähtien mallia on viety Denza-merkkinä nimellä B5: Arabiemiirikuntiin, Brasiliaan, Australiaan, Uuteen-Seelantiin, Singaporeen ja Filippiineille. Kiinan-versiosta kerroimme jo katsauksessa BYD Leopard 5, joten keskitymme tässä siihen, mikä muuttui Eurooppaa varten.
Denza on BYD:n premium-brändi, joka tunnetaan meillä прежде всего tila-autosta Denza D9 ja shooting brake -mallista Denza Z9 GT. Merkin virallinen aloitus Euroopassa tapahtui keväällä 2026 Pariisissa, ensimmäisessä aallossa — Saksassa, Ranskassa, Italiassa, Espanjassa ja Isossa-Britanniassa. B5 on tässä mallistossa ensimmäinen maasturi ja yhtiön mukaan brändin ensimmäinen SUV, jota myydään Euroopassa.
Mitä Denza esitteli Pariisissa
Denzalle tämä on ensimmäinen osallistuminen Mondial de l'Autohon: osasto näyttelykeskuksen Porte de Versaillesin hallissa 5.3, lehdistötilaisuus — 12. lokakuuta. B5:n rinnalla merkki toi esille tila-auton D9, Z9 GT:n ja sähköisen superauton Denza Z kolmessa versiossa (Coupé, Spider ja Racing) sekä FLASH Charging -pikalatausaseman. Muut näyttelyn ensiesittelyt kokosimme Pariisin autonäyttelyn 2026 koosteeseen.
On tärkeää ymmärtää: Pariisi ei ole B5:n maailmanensi-ilta. Eurooppalaiselle yleisölle malli näytettiin ensimmäistä kertaa 9. heinäkuuta 2026 Goodwood Festival of Speedissä Isossa-Britanniassa, jolloin myös tilaukset avattiin. Pariisissa B5 on päävetonaula Ranskan markkinoilla, jossa sen voi jo tilata, ja ensimmäisiä toimituksia luvataan vuoden 2026 loppuun mennessä.
Millainen hybridi Denza B5:ssä on
Voimalinja on Super Hybrid DMO (Dual Mode Off-road): pitkittäin asennettu 1,5-litrainen bensiinikäyttöinen turbomoottori (noin 150 hv) ja kaksi sähkömoottoria, yksi kummallekin akselille. Yhteensä Euroopan-versiossa — 544 hv ja 760 N·m. Kiinan-versio on tehokkaampi — 687 hv, eli Eurooppaa varten tehoa on tietoisesti laskettu, kuten myös Australiassa.
| Parametri | Denza B5 Elegance | Denza B5 Ultimate |
|---|---|---|
| Kokonaisteho | 544 hv | 544 hv |
| Vääntömomentti | 760 N·m | 760 N·m |
| 0–100 km/h | 4,8 s | 5,0 s |
| Akku | 31,8 kWh, Blade (LFP) | 31,8 kWh, Blade (LFP) |
| Sähköinen toimintamatka (WLTP) | jopa 90 km | jopa 90 km |
| Kokonaiskantama (WLTP) | jopa 835 km | jopa 835 km |
| Massa | 2 940 kg | 3 035 kg |
| Jousitus | kaksoistukivarret edessä ja takana | adaptiivinen DiSus-P |
| Hinta Ranskassa | alkaen 75 630 € | alkaen 85 720 € |
| Hinta Isossa-Britanniassa | alkaen £69 500 | alkaen £78 880 |
Akku latautuu tasavirralla jopa 100 kW teholla: 30–80 % — 16 minuutissa. Vaihtovirralla — jopa 11 kW, täyteen lataus 15 %:sta kestää hieman yli kolme tuntia. Ilmoitettu kulutus yhdistetyssä ajossa on 4,2 l/100 km, mutta se on lukema ladatuille akuille; pelkällä bensiinillä kulutus on Auto Expressin mukaan noin 10,7 l/100 km (26,4 mpg). Huippunopeus on noin 180 km/h.
Onko tämä oikea maasturi
Rakenteensa puolesta — kyllä. B5 perustuu runkoon, siinä on itsenäinen kaksitukivarsijousitus edessä ja takana, etu- ja takatasauspyörästön sähköiset lukot sekä elektroninen momentinjako akselien välillä, joka valmistajan mukaan reagoi 30 kertaa nopeammin kuin mekaaninen kytkin. Erillistä jakovaihteistoa alennusvaihteella ei ole: "hitaan" roolin hoitavat sähkömoottorit, joiden maksimivääntö on käytettävissä nollakierroksista.
Ero versioiden välillä tuntuu juuri maastossa. Ultimate saa DiSus-P-hydraulijousituksen, joka nostaa koria 90 mm tai laskee 50 mm; yläasennossa maavara on jopa 310 mm, lähestymis- ja jättökulmat ovat 39° ja 34°, viisi astetta enemmän kuin Elegancessa. Kahluusyvyyttä Euroopan-versiolle valmistaja ei ole vielä julkaissut.
B5:n pituus on noin 4,89 m (Kiinan-versio — 4 888 mm), leveys — 1 970 mm, korkeus — 1 920 mm, akseliväli — 2 800 mm. Tavaratila — 475 l, toisen rivin kaadettuna — 1 069 l.
Mitä sisällä ja varustetasoissa on
Euroopan B5 on viisipaikkainen. Jo perusversio Elegance sisältää 18-tuumaiset vanteet, astinlaudat, panoraamakaton, takaluukun sähkötoiminnon, 12,3-tuumaisen mittariston ja heijastusnäytön, 15,6 tuuman keskimmäisen näytön Google-palveluilla, erillisen näytön matkustajalle, Devialet-audiojärjestelmän 18 kaiuttimella, etuistuimet lämmityksellä, tuuletuksella ja hieronnalla, takaistuinten lämmityksen sekä 4,5 litran jäähdytetyn boksin keskikonsolitunnelissa.
Ultimate lisää 20-tuumaiset vanteet, ulos liukuvat sähköiset astinlaudat, Nappa-nahan, takaistuinten tuuletuksen, digitaalisen taustapeilin ja jo mainitun DiSus-P-jousituksen. Toisin sanoen lisähinnalla ostetaan tässä vähemmän mukavuutta ja enemmän maasto-ominaisuuksia.
Miten B5 eroaa Land Rover Defenderistä
Denza nimeää avoimesti kilpailijoiksi Land Rover Defender 110:n, Toyota Land Cruiserin ja Ineos Grenadierin — ja ulkonäöltään B5 todella muistuttaa "Defenderiä" kulmikkaalla siluetillaan. Lähin idean mukainen kilpailija on ladattava Defender 110 P400e, ja teknisesti nämä ovat erilaisia autoja: Defenderissä on itsekantava kori ja klassinen voimansiirto alennusvaihteella, B5:ssä runko ja sähköinen veto molemmilla akseleilla.
| Parametri | Denza B5 (Eurooppa) | Land Rover Defender 110 P400e |
|---|---|---|
| Moottori | 1.5 turbo + 2 sähkömoottoria | 2.0 turbo + 1 sähkömoottori 105 kW |
| Kokonaisteho | 544 hv | noin 404 hv |
| Akku | 31,8 kWh | 19,2 kWh |
| Sähköinen toimintamatka | jopa 90 km (WLTP) | noin 43 km (27 mailia) |
| Alennusvaihde | ei | on |
| Ilma-/hydraulijousitus | DiSus-P Ultimate-versiossa | ilmajousitus vakiona |
| Hinta Isossa-Britanniassa | alkaen £69 500 | noin £2 000 kalliimpi |
Tehon ja sähköisen toimintamatkan osalta B5 on vahvempi, hinnaltaan Britanniassa se on Defenderin tasolla, eli sitä ei voi kutsua halvaksi "kiinalaiseksi": Kiinassa sama malli alkaa 259 800 yuanista.
Keskeiset kysymykset B5:stä Euroopassa eivät koske etenemiskykyä vaan lähes kolmen tonnin massaa, raskaiden autojen veroja (Ranskassa — suuri ekologinen malus) ja toistaiseksi tuntematonta jäännösarvoa. Euro NCAP ei ole vielä testannut mallia. Denzaa ei myydä virallisesti Ukrainassa, joten B5:tä ilmestyy meidän teillemme yksityistuonnin kautta.
Mitkä lisävarusteet sopivat Denza B5:een
B5:een ei ole vielä mallikohtaisia lisävarusteita valikoimassamme — merkille on osio Denza-tuningille, jossa on tuotteita N7:lle ja D9:lle. Maasturiin, joka ostetaan luontoreissuja varten, alussa hyödyllisimmät ovat universaalit tuotteet:
- Kaukalomatot.Universaalit matot pitävät veden, lumen ja mudan, ja suuri tavaratilan matto 475 litran tilaan suojaa lattiaa märältä varustukselta.
- Roiskeläpät. Soratiellä pyörät heittävät likaa helmoihin ja puskureihin; universaalit roiskeläpät, mukaan lukien nelivetoautoille tarkoitetut versiot, suojaavat tätä aluetta.
Toimitamme Nova Poshtalla kaikkialle Ukrainaan.
Denza B5:n plussat ja miinukset
Runkorakenne, kaksivarsijousitus ja etu- sekä takatasauspyörästön lukot
544 hv ja kiihtyvyys 100 km/h:iin 4,8 s
Jopa 90 km sähköllä ja jopa 835 km kokonaiskantama WLTP:n mukaan
Runsas vakiovarustelu: Devialet 18 kaiuttimella, hieronta, panoraamakatto
Ultimate: maavara jopa 310 mm ja kulmat 39°/34°
Massa 2 940–3 035 kg
Ei klassista alennusvaihdetta
Hinta Land Rover Defender 110 PHEV:n tasolla
Vesistön ylityssyvyys ja Euro NCAP -luokitus ovat vielä tuntemattomia
Virallista myyntiä ei ole Ukrainassa










