Autosi
Tyhjennä
  • Yleismalliset tuotteet
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMan
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Tuoteryhmä
Näytä tuotteet

Toyota RAV4 2013-2018 -koeajo: käytännöllinen crossover ilman draamaa

Toyota RAV4 2013–2018 on käytännöllinen crossover, jossa on tilava matkustamo, vetävä tavaratila ja ennustettava luotettavuus. Bensiini vai hybridi – kumman valitset?
Toyota RAV4 2013-2018 -koeajo: käytännöllinen crossover ilman draamaa Kuva 1

Toyota RAV4 2013–2018 on mallin neljäs sukupolvi, jota ei ostettu tunteella vaan tilan, yksinkertaisen tekniikan ja ennustettavan arjen vuoksi. Lyhyesti: tämä on crossovereiden valinta niille, jotka tarvitsevat ison matkustamon, kunnon tavaratilan ja järkevän luotettavuuden ilman liiallisia teknologisia kokeiluja.

Tässä sukupolvessa oli bensiiniversioita 2,5-litraisella moottorilla, hybridi vuodesta 2016 alkaen, etu- tai neliveto sekä turvajärjestelmien paketti, joka vahvistui selvästi kohti vuotta 2018. Mutta RAV4:ssä on myös tyypillisiä heikkoja kohtia: ei kaikkein pirtein suorituskyky, melu maantiellä sekä joitakin kysymysmerkkejä varhaisissa autoissa.

Malli ja sen asema markkinoilla

Neljännen sukupolven RAV4 täytti kompaktien perhecrossoverien luokan ilman urheilullisia ambitioita. Sen perusajatus on kuljettaa ihmiset, matkatavarat ja lasten tavarat ilman jatkuvia tilakompromisseja. Kilpailijoihin, kuten Honda CR-V:hen, verrattuna auto ei usein ollut se tunteikkain, mutta hyvin rationaalinen.

Tämä on hyvä vaihtoehto kaupunkiin, esikaupunkiin ja säännöllisiin maantieajoihin. Jos taas haetaan terävää kaasuun vastaamista, hiljaista matkustamoa ja henkilöautomaista ajettavuutta, RAV4 voi tuntua liian rauhalliselta.

Sukupolvi ja mallin historia

Kyseessä on Toyota RAV4:n neljäs sukupolvi, jota valmistettiin vuosina 2013–2018. Juuri tämä ajanjakso muodostaa pääosan vaihtoautomarkkinoista, joten käytettyä autoa valittaessa kannattaa katsoa vuoden lisäksi myös facelifti, vetotapa ja tarkka versio.

Erityisen tärkeä virstanpylväs on hybridin tulo mallivuonna 2016. Sitä ennen mallistossa hallitsivat bensiiniversiot, ja vuonna 2018 aktiivisen turvallisuuden paketti TSS-P tuli vakioksi kaikkiin varustetasoihin.

ParametriTiedot
Sukupolvi4.
Valmistusvuodet2013–2018
HybridiMallivuodesta 2016
Keskeinen muutosTSS-P tuli vakioksi vuonna 2018

Moottorit ja vaihteistot

Pääasiallinen bensiinimoottori on 2,5-litrainen 4-sylinterinen DOHC 16V Dual VVT-i:llä, tehoa 176 hv ja vääntöä 233 N·m. Tavallisissa versioissa käytettiin 6-portaista ECT-i-automaattia. Lisäksi oli etuvetoisia ja nelivetoisia versioita.

Hybridiversio sai 2,5-litraisen 4-sylinterisen moottorin ja 194 järjestelmähv sekä ECVT:n. Hybrideissä AWD-i oli vakiovaruste vuonna 2016. Käytännössä tämä tarkoittaa parempaa vetoa kaupungissa ja rauhallisempaa etenemistä ruuhkissa, mutta ilman kuljettajalähtöistä luonnetta.

VersioMoottoriTehoVaihteistoVeto
Bensiini2,5 l, 4-sylinterinen DOHC 16V, Dual VVT-i176 hv6-portainen automaatti ECT-iFWD tai AWD
Hybridi2,5 l, 4-sylinterinen194 järjestelmähvECVTAWD-i

Tekniikan näkökulmasta bensiiniversiot ovat helpompia ymmärtää ja huoltaa. Hybridi on kannattava, kun pääasiallinen ajo on kaupungissa ja esikaupunkialueilla, joissa se säästää polttoainetta oikeasti.

Kori, mitat ja alusta

Kokonsa puolesta tämän sukupolven RAV4 on jo lähempänä käytännöllistä keskikokoista crossovereita kuin vanhan ajan ”kompaktia”. Pituus on 4 660,9 mm, leveys 1 844,0 mm ilman peilejä, korkeus 1 673,9 mm ilman kattokiskoja tai 1 704,3 mm kattokiskojen kanssa, akseliväli 2 659,4 mm.

Maavara riippuu versiosta: 155 mm perus bensiinimalleissa, 165 mm Adventure-versiossa, 178 mm hybrideissä LE/XLE ja 188 mm Hybrid SE:ssä. Tavaratilan tilavuus vaihtelee myös: 1 087 l toisen rivin takana ja 2 078 l toinen rivi kaadettuna bensiiniversioissa, 1 008 l ja 1 999 l hybrideissä.

Alusta on säädetty arjen mukavuuteen, ei intoon. Hyvällä tiellä se on plussa, mutta 18-tuumaisilla renkailla jousitus voi tuntua jäykemmältä, ja maantiellä renkaiden ja tuulen äänet kuuluvat selvästi.

ParametriBensiiniHybridi
Pituus4 660,9 mm
Leveys1 844,0 mm
Korkeus1 673,9–1 704,3 mm
Akseliväli2 659,4 mm
Maavara155–165 mm versiosta riippuen178–188 mm versiosta riippuen
Tavaratila1 087 / 2 078 l1 008 / 1 999 l

Sisätilat, mukavuus ja turvallisuus

RAV4:n vahvuus sisällä on ennen kaikkea käytännöllisyys. Tilaa on hyvin matkustajille, ergonomia on selkeä ja tavaratila sellainen, jota oikeasti käytetään eikä vain kehuta esitteessä. Perheelle tämä on tärkeämpää kuin koristeelliset viimeistelydetaljit.

Myös turvallisuus kehittyi. Vuonna 2018 vakioksi tuli TSS-P-paketti, johon sisältyivät PCS jalankulkijatunnistuksella, Lane Departure Alert with Steering Assist, Automatic High Beams ja Dynamic Radar Cruise Control. Käytettyjen markkinoilla tämä on merkittävä etu, jos halutaan perus aktiivisten järjestelmien paketti ilman lisämaksuja.

Samalla turvallisuusarviot riippuvat vuosimallista ja valojen kokoonpanosta. Osalla vuoden 2018 versioista luokitus oli vahvempi, kun taas varhaisissa 2013-malleissa tulokset olivat heikompia joissakin törmäysskenaarioissa.

Arkipäivän käyttö

Päivittäisessä ajossa RAV4 on mukava siksi, ettei siihen tarvitse totutella. Ajoasento on korkea, näkyvyys varsin hyvä, tavaratila suuri ja 60,2 litran polttoainesäiliö bensiiniversioissa antaa järkevän toimintamatkan. Hybridissä säiliö on pienempi — 56,0 l — mutta kulutuskin on alhaisempi.

Virallisten tietojen mukaan bensiiniversiot kuluttavat noin 9,8–10,7 l/100 km kaupungissa, 7,6–8,4 l/100 km maantiellä ja 9,0–9,8 l/100 km yhdistetyssä ajossa vetotavasta ja varustelusta riippuen. Hybridi on virallisesti 6,9–7,8 l/100 km vuodesta ja ajosyklistä riippuen. Todellisessa elämässä kulutus riippuu paljon renkaista, ilmastosta ja ajotyylistä.

Kääntöympyrä on 10,6 m 17-tuumaisilla ja 11,2 m 18-tuumaisilla pyörillä — ei ennätys, mutta riittävä kaupunkiin. Myös vetokyky vaihtelee: 680 kg perus bensiiniversioissa aina 1 315 kg Adventure AWD:ssä; hybrideissä enintään 794 kg.

Vahvuudet ja heikkoudet

PlussatMiinukset
Tilava matkustamo ja erittäin käytännöllinen tavaratilaSuorituskyvyssä ei ole ylimääräistä varaa, ohitukset eivät suju innokkaasti
Yksinkertainen ja selkeä tekniikkaRengas- ja tuulimelu maantiellä
Hybridi on taloudellisempi kaupungissaVarhaisissa 2013–2014 vuosimalleissa oli valituksia vaihteiston toiminnasta
Vahva turvallisuuspaketti vuonna 201818-tuumaisilla pyörillä jousitus on jäykempi
Paljon alkuperäisiä lisävarusteitaOsaa autoista koskee tärkeä akun takaisinkutsu

Omistajan näkökulmasta RAV4:n suurin etu on ennustettavuus. Auto ei pakota jatkuvasti sopeutumaan sen luonteeseen. Mutta jos odotat hiljaista matkustamoa, ajamisen iloa tai erittäin pehmeää alustaa, kannattaa katsoa muita malleja.

Erikseen kannattaa muistaa varhaiset 2013–2014 autot: joissakin esiintyi valituksia vaihteiden välisistä viiveistä, momentinmuuntimen tärinästä ja vaihteen hakemisesta ylämäissä. Tämä ei tarkoita, että jokainen yksilö olisi ongelmainen, mutta diagnostiikka ennen ostoa on täällä pakollinen.

Tuning ja lisävarusteet

Tässä sukupolvessa vahva puoli ei ole niinkään tuning vaan lisävarustevalikoima. Toyota tarjosi kattokiskojen poikkipalkkeja, running boards, roiskeläppiä, tavaratilan mattoja, cargo tray, cargo net hammock, kynnyksen ja puskurin suojia, remote engine starter. Käytännölliselle omistajalle tämä on arvokkaampaa kuin koristeelliset muutokset.

Jos katsotaan muutoksia, joista on oikeasti hyötyä, kyse ei ole ”korisarjasta” vaan hyödyllisistä asioista: tavaratilan organisointi, maalipinnan suojaus, poikkipalkit boksille ja pienet täydennykset. Niille, jotka aikovat käyttää autoa perhekuljetuksiin, juuri tällainen lähestymistapa on järkevin. Katso lisää RAV4-koosteesta.

Yhteenveto

Toyota RAV4 2013–2018 on käytännöllinen crossover niille, jotka tarvitsevat tilaa, tilavan tavaratilan ja rauhallista käyttöä ilman turhia yllätyksiä. Bensiiniversio sopii niille, jotka haluavat yksinkertaista tekniikkaa, ja hybridi niille, jotka ajavat paljon kaupungissa ja ovat valmiita maksamaan alussa enemmän pienemmän polttoaineenkulutuksen vuoksi.

Jos tarvitaan pirteää suorituskykyä, hiljaisuutta nopeuksissa tai pehmeää jousitusta, RAV4 ei vakuuta. Mutta perhecrossoverina, jolla on normaali jälleenmyyntiarvo, laaja versio- ja varustelutarjonta sekä selkeä omistamisen logiikka, se näyttää erittäin uskottavalta. Ennen ostoa kannattaa tarkistaa kyseisen auton historia, vaihteiston kunto varhaisissa bensiiniversioissa sekä mahdollisten takaisinkutsukampanjoiden olemassaolo.

Hyödyt ja haitat

  • Tämän sukupolven RAV4:ssa on tilava matkustamo ja todella reilu tavaratila, joten se on kätevä perheelle, lasten kanssa matkustamiseen ja tavaroiden kuljettamiseen. Käytännöllisyys on tässä tärkeämpää kuin näyttävyys.

  • Tekniikka on melko yksinkertaista ja selkeää: bensiiniversioissa on 2,5-litrainen moottori ja 6-vaihteinen automaatti, ilman monimutkaisia ratkaisuja. Tämä helpottaa arjen käyttöä ja huoltoa.

  • Hybridiversio on selvästi taloudellisempi kaupunkiajossa, etenkin ruuhkissa ja lyhyillä matkoilla. Paljon kaupungissa ajaville tämä on käytännöllinen etu.

  • Vuonna 2018 vakiovarusteeksi tuli TSS-P-paketti, johon sisältyvät PCS, kaistanhallinta, automaattinen kaukovalo ja adaptiivinen vakionopeudensäädin. Jälleenmyyntimarkkinoilla tämä on vahva argumentti myöhempien autojen puolesta.

  • Malliin on saatavilla runsaasti alkuperäisiä lisävarusteita, kuten poikkitankoja, tavaramattoja sekä kynnys- ja puskurisuojia. Tämä auttaa muokkaamaan auton arjen tarpeisiin ilman monimutkaista viritystä.

  • RAV4:n dynamiikka on rauhallinen, eikä siinä ole varausta nopeisiin kiihdytyksiin, joten ohitukset sujuvat vastahakoisesti. Jos kaipaat ripeää kaasuun reagointia, tämä auto voi pettymyttää.

  • Moottoritiellä rengas- ja tuulimelu kuuluu hyvin, joten ohjaamoa ei voi kutsua hiljaiseksi. Tämä korostuu erityisesti nopeudessa.

  • Vuoden 2013–2014 varhaisiin bensiiniautoihin liittyi valituksia vaihteiden välisistä tauoista, momentinmuuntimen tärinästä ja vaihteen hakemisesta ylämäissä. Ennen ostoa tällaiset versiot on syytä tarkistaa erityisen huolellisesti.

  • 18-tuumaisilla pyörillä alusta muuttuu jäykemmäksi, mikä heikentää mukavuutta epätasaisuuksissa. Toisin sanoen alustan säätö ei ole kaikille versioille yhtä mukava.

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Usein kysytyt kysymykset

Pääversio oli bensiinikäyttöinen 2,5-litrainen 4-sylinterinen DOHC 16V -moottori Dual VVT-i -järjestelmällä. Se tuotti 176 hv ja toimi 6-vaihteisen ECT-i-automaattivaihteiston kanssa.
Hybridiversio tuli mallivuodeksi 2016. Siinä oli 2,5-litrainen moottori, 194 järjestelmähevosvoimaa ja ECVT-vaihteisto.
Bensiiniversioissa oli sekä etuvetoisia että nelivetoisia versioita. Hybridissä AWD-i oli vuonna 2016 vakiovaruste.
Bensiiniversioissa tavaratilan tilavuus on 1 087 l toisen rivin kanssa ja 2 078 l, kun toinen rivi on taitettuna. Hybridissä luvut ovat 1 008 l ja 1 999 l, joten sekin on erittäin käytännöllinen vaihtoehto perhematkoille.
Vuonna 2018 TSS-P-paketti tuli vakioksi kaikissa varustetasoissa. Siihen kuuluivat PCS jalankulkijatunnistuksella, Lane Departure Alert with Steering Assist, Automatic High Beams ja Dynamic Radar Cruise Control.
Varhaisissa autoissa mainittiin valituksia vaihteiden välisistä viiveistä, momentinmuuntimen värinästä ja vaihdehakuista ylämäissä. Tämä ei tarkoita, että ongelma olisi jokaisessa autossa, mutta vaihteiston tarkistus ennen ostoa on välttämätön.
Virallisten tietojen mukaan bensiiniversiot kuluttavat noin 9,8–10,7 l/100 km kaupungissa ja 7,6–8,4 l/100 km maantiellä. Hybridin ilmoitettu kulutus on 6,9–7,8 l/100 km, mutta todellinen kulutus riippuu renkaista, ilmastosta ja ajotyylistä.
RAV4 on säädetty päivittäiseen mukavuuteen, ei vauhdin hurmaan. Maantiellä renkaiden ja tuulen ääni kuuluu hyvin, ja 18-tuumaisilla pyörillä jousitus voi tuntua jäykemmältä.

Samankaltaisia artikkeleita ja uutisia tuningista ja autoista

Mallikohtaiset vai yleismalliset roiskeläpät: mikä istuu paremmin eikä irtoa
Mallikohtaiset vai yleismalliset roiskeläpät: kumpi istuu paremmin eikä irtoa? Vertailussa istuvuus, kiinnitys ja kestävyys kaupunkiajoon, talveen ja erikoisempiin autoihin.
01.05.2026
282
Xiaomi SU7 (2026) -koeajo: päivitetty tekninen sähkösedan ja vaikuttava toimintamatka
Artikkelissa esitellään katsaus Xiaomi SU7 -malliin vuoden 2026 faceliftin jälkeen. Käymme läpi kolmen version tekniset tiedot, saatavilla olevat varustelutasot sekä ulko- ja sisätilojen päi...
31.03.2026
428
Lexus LX 500d/600 (2022–) koeajo: missä premium, missä pelkkä lisähinta?
Koeajo: Lexus LX 500d/600 2022– — missä on premiumia ja missä pelkkää lisähintaa. Hiljaisuus, vääntö, neliveto ja aidot miinukset perheelle ja kaupunkiajoon.
11.04.2026
519
Kattokaiteiden osat: mitä oikeasti kannattaa hankkia ja mitä ilman pärjää
Kattokaiteiden lisävarusteet: mitä kannattaa oikeasti hankkia ja mistä voi hyvin tinkiä. Vertailussa jalat, poikkitangot ja kiinnikkeet ilman turhia kuluja.
10.04.2026
292
Mitsubishi Outlander 2012-2021 koeajo: rauhallinen perhecrossover, jossa on luonnetta
Koeajo Mitsubishi Outlander 2012-2021: tilava perhecrossover nelivedolla, 7 paikalla ja käytännöllisillä versioilla. Katso, mikä moottori kannattaa valita.
27.04.2026
568
Huhut Mercedes GLS X168: Totta vai tarua?
Mercedes GLS X168: uusi GLS 2027 on jo esitelty, mutta virallista indeksia X168 ei ole vahvistettu. Kerromme, mikä on totta ja mikä pelkkää huhua.
15.04.2026
444
Hybridi vai sähköauto: kumpi on parempi kaupunkiin?
Artikkelissa kerrotaan, miten hybridi ja sähköauto eroavat kaupunkiajossa, mitä etuja kummallakin vaihtoehdolla on ja mitä kannattaa huomioida ennen auton hankintaa päivittäiseen käyttöön.
02.04.2026
237
Miksi kattotelinejärjestelmä tärisee ja miten löydät heikon kohdan
Miksi kattotelinejärjestelmä tärisee: miten löydät välyksen, asennusvirheen tai resonanssin ja korjaat heikon kohdan nopeasti ilman turhia kuluja.
04.04.2026
618