Autosi
Tyhjennä
  • Yleismalliset tuotteet
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMan
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Tuoteryhmä
Näytä tuotteet

Toyota Corolla Touring Sports E210: koeajo, hybridifarkku 1.8 ja 2.0 Hybrid

Koeajo: faceliftattu Toyota Corolla Touring Sports (E210) – 1.8- ja 2.0-hybridit, tavaratilan todellinen tilavuus, sisustus ja turvallisuus, GR Sport -versio, 2026 mallivuoden muutokset ja mitä kannattaa tietää, kun ostat Touring Sportsin Ukrainassa.
Toyota Corolla Touring Sports E210: koeajo, hybridifarkku 1.8 ja 2.0 Hybrid Kuva 1Toyota Corolla Touring Sports E210: koeajo, hybridifarkku 1.8 ja 2.0 Hybrid Kuva 2Toyota Corolla Touring Sports E210: koeajo, hybridifarkku 1.8 ja 2.0 Hybrid Kuva 3Toyota Corolla Touring Sports E210: koeajo, hybridifarkku 1.8 ja 2.0 Hybrid Kuva 4Toyota Corolla Touring Sports E210: koeajo, hybridifarkku 1.8 ja 2.0 Hybrid Kuva 5Toyota Corolla Touring Sports E210: koeajo, hybridifarkku 1.8 ja 2.0 Hybrid Kuva 6

Toyota Corolla Touring Sports on Corollan kahdestoista sukupolvi (E210) -farmari, josta tuli Euroopassa yksi suosituimmista ”perheautoista” hybridinä. Ukrainassa sitä kutsutaan useimmiten yksinkertaisesti nimellä ”Toyota Corolla Touring Sport” tai ”Corolla-farmari”. Käymme läpi, miten 1.8- ja 2.0-hybridit eroavat toisistaan, mitä facelift muutti, kuinka suuri tavaratila oikeasti on ja mitä uutta 2026-mallivuoden versio toi.

Sisällys

E210-sukupolvi ja facelift

Toyota esitteli farmarin syyskuussa 2018. Se tehtiin Eurooppaa varten: muotoilu piirrettiin Toyotan eurooppalaisessa muotoilukeskuksessa, ja alusta on modulaarinen TNGA GA-C, sama kuin viistoperässä ja sedanissa. Farmarin akseliväli on 2700 mm, kuten sedanissa, joten takapenkillä on enemmän tilaa kuin viistoperässä.

Kesäkuussa 2022 Toyota julkisti päivitetyn Corollan, jonka myynti Euroopassa alkoi vuoden 2023 ensimmäisellä neljänneksellä. Juuri tätä faceliftia kysytään useimmin: ulkoisesti muutokset ovat maltilliset - erilainen maski, uudet vanteet ja värit - mutta tärkeimmät uudistukset ovat konepellin alla ja sisällä:

  • viidennen sukupolven hybridijärjestelmä tehokkaammilla sähkömoottoreilla;
  • uusi litiumioni-vetobatteri - Toyotan mukaan jopa 18 kg kevyempi;
  • multimedia 10,5 tuuman näytöllä ja 12,3 tuuman digitaalinen mittaristo;
  • päivitetty Toyota T-Mate -turvajärjestelmäpaketti.

Myynnin alkaessa vuonna 2019 hybridien lisäksi tarjolla oli bensiinikäyttöinen 1.2 Turbo. Touring Sportsin nykyinen eurooppalainen mallisto koostuu 1.8- ja 2.0-hybrideistä.

1.8- ja 2.0-hybridit: ominaisuudet

Molemmat voimalinjat ovat täyshybridejä (HEV) ilman latausta pistorasiasta: bensiinimoottori toimii yhdessä sähkömoottoreiden ja planeettavaihteistolla varustetun e-CVT:n kanssa, ja veto on etuveto. Auto lataa akun itse - moottorilla ja jarrutuksissa. Tarkemmin HEV-, PHEV- ja MHEV-eroista - artikkelissa hybridiautojen tyypeistä.

Parametri1.8 Hybrid2.0 Hybrid
Kokonaisteho (faceliftin jälkeen)140 hv196 hv (2026-mallivuodesta alkaen - 178 hv)
Kiihtyvyys 0-100 km/h9,2 s7,5 s (196 hv -versio)
CO2-päästöt (WLTP, alkaen)≈101-102 g/km≈103-107 g/km
Vaihteisto / vetoe-CVT / etuvetoe-CVT / etuveto
Tavaratila (verkon alle / maksimi)596-598 / 1606 l581 / 1591 l

CO2-päästöt tasolla 101-107 g/km vastaavat noin 4,4-4,7 litraa bensiiniä 100 km:llä WLTP-syklissä. Todellinen kulutus riippuu ajotilanteesta: kaupungissa täyshybridi kulkee pitkään moottori sammuksissa ja säästää eniten, nopealla maantiellä etu tavalliseen bensiinifarmariin verrattuna on selvästi pienempi.

Mitat ovat samat molemmissa versioissa:

  • pituus - 4650 mm;
  • leveys - 1790 mm;
  • korkeus - 1435 mm;
  • akseliväli - 2700 mm.

Tavaratila ja käytännöllisyys

Juuri tavaratilan takia Touring Sports ostetaan, ja tässä on tärkeää tietää versioiden ero. 1.8-hybridissä tilavuus tavaratilan suojaverhon alle on noin 596-598 l, ja selkänojat kaadettuna enintään 1606 l. 2.0-versiossa tavaratila on pienempi: 581 l ja 1591 l, koska suuremman hybridijärjestelmän vuoksi kuormatilan lattia on korkeammalla. Siksi arvioissa ja ilmoituksissa voi nähdä molemmat luvut, ja molemmat pitävät paikkansa.

Mitä hyödyllistä tavaratilasta löytyy:

  • kaksipuolinen välipohja: toinen puoli on verhoiltu, toinen on pestävää kumia;
  • lattian voi asettaa eri tasoille, jotta kaadetuilla istuimilla saa tasaisen alustan;
  • takaselkänojat (60/40) kaatuvat tavaratilasta etävivuilla;
  • kuormausalue - noin 1067 × 1055 mm, sivuilla lokerot pikkutavaroille;
  • kalliimmissa versioissa on saatavilla sähkötoiminen takaluukku eleohjauksella.

Sisusta, multimedia ja turvallisuus

Faceliftin jälkeen sisustaan tuli Toyota Smart Connect -multimediajärjestelmä 10,5 tuuman näytöllä, pilvinavigoinnilla ja puheavustajalla sekä muokattava 12,3 tuuman digitaalinen mittaristo, jossa on neljä näyttötilaa. 2026-mallivuodesta alkaen 12,3 tuuman digitaalinen mittaristo on vakiona kaikissa versioissa.

Toyota T-Mate -paketti yhdistää uusimman sukupolven Toyota Safety Sensen uusiin toimintoihin:

  • adaptiivinen vakionopeudensäädin ja automaattinen jarrutus esteen edessä;
  • kaistanpitoavustin;
  • äkillisen kiihdytyksen rajoitus (Acceleration Suppression) - suojaa polkimen vahinkopainallukselta;
  • Safe Exit Assist - varoittaa takaa lähestyvästä liikenteestä ovea avatessa;
  • muistutus matkustajasta tai tavaroista takaistuimella;
  • 2026-mallivuodesta alkaen - kuljettajan tarkkaavaisuuskamera kaikissa versioissa.

Jousitus on viritetty mukavuutta varten: farmari ylittää epätasaisuudet pehmeästi ja pitää samalla linjansa varman tuntuisesti.

GR Sport ja ”kaksoisolento” Suzuki Swace

GR Sport on Touring Sportsin näyttävin versio, mutta se on ulkoilupaketti eikä ”tehokas” erikoismalli. Se saa oman jäähdyttimen säleikön, 18-tuuman vanteet, mustat peilinkuoret, urheiluistuimet punaisilla tikkauksilla sekä GR Sport -merkit. Voimalinja on sama - 2.0-hybridi. Aito ”kuuma” Corolla on viistoperä GR Corolla, eikä sitä ole farmarina.

Euroopan Touring Sports kootaan Toyota Manufacturing UK:n tehtaalla Burnastonissa (Iso-Britannia). Samalla linjalla valmistetaan Suzuki Swace - käytännössä sama farmari eri säleiköllä ja tunnuksilla sekä 1.8-hybridillä. Omistajalle tämä tarkoittaa samoja mittoja, tavaratilaa ja useimpien lisävarusteiden yhteensopivuutta.

Corolla Touring Sports 2026 ja mitä seuraavaksi

Toyota ilmoitti 2026-mallivuoden päivityksestä joulukuussa 2025, ja myynti Euroopassa alkoi maaliskuussa 2026. Muutoksia on vähän:

  • matta harmaa Onyx Grey - ensimmäistä kertaa Toyota-mallistossa Euroopassa; farmariin ja GR Sportiin;
  • uusi metalliväri palettiin;
  • kierrätysmateriaaleista tehty Samara-verhoilu laajempaan versiojoukkoon;
  • kuljettajan seurantakamera ja 12,3 tuuman digitaalinen mittaristo - vakiovarusteena;
  • 2.0-hybridi ilmoitetaan enimmäisteholla 178 hv 196 hv:n sijaan - Toyota ei ole virallisesti selittänyt syytä.

Seuraava Corolla on jo esitelty konseptina Japan Mobility Show’ssa lokakuussa 2025: sen suunnitteli Toyotan eurooppalainen muotoilukeskus, ja voimalinjoihin luvataan hybridejä, lataushybridejä ja sähköauto. Konsepti esiteltiin sedan-korilla; tuleeko uudessa sukupolvessa farmari, Toyota ei ole vielä kertonut.

Touring Sport Ukrainassa ja lisävarusteet

Toyotan virallisessa Ukrainan mallistossa on Corolla Hybrid ilman erillistä Touring Sports -versiota, joten farmarit Ukrainassa ovat pääosin Euroopasta tuotuja autoja. Iso-Britanniassa What Car? -tietojen mukaan Touring Sportsin suositushinta alkaa £32 155:stä. Vertailua muihin korimalleihin varten katso arviomme päivitetystä Corolla-viistoperästä ja Corolla Sedan 2023:sta.

Farmarissa kannattaa ensimmäiseksi huolehtia tavaratilasta. Valikoimassa on tavaratilamattoja Corolla 2019+:lle, mukaan lukien Stingray 3D juuri farmarikoriin - kahtena versiona, välipohjan ala- ja yläasentoon. Ennen tilaamista tarkista, millä tasolla lattia on autossasi. Muut lisävarusteet - tuuliohjaimet, suojalistat, kattotelineet - on koottu sivulle tuning Toyota Corolla 2019+.

Toimitamme Nova Poshtalla koko Ukrainaan; yli 15 000 ₴ tilaukset - maksutta omalla kuljetuksella.

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Usein kysytyt kysymykset

1.8-hybridissä se on noin 596–598 l hattuhyllyyn asti ja jopa 1606 l takapenkin selkänojat taitettuna. 2.0-hybridissä vastaavat lukemat ovat 581 l ja 1591 l, koska kookkaamman hybridijärjestelmän vuoksi tavaratilan lattia on korkeammalla.
Faceliftin 2022–2023 jälkeen 1.8-hybridi tuottaa 140 hv ja 2.0-hybridi 196 hv. Vuoden 2026 malliversiossa Toyota ilmoittaa 2.0:lle 178 hv. Ennen faceliftia tehot olivat 122 ja 180 hv.
Ei. Se on täyshybridi (HEV): auton ajoakku latautuu itse — bensiinimoottorilla ja jarrutuksessa tapahtuvalla energian talteenotolla. Sillä ei ole verkkolatausporttia.
Mukana on viidennen sukupolven hybridijärjestelmä tehokkaammilla sähkömoottoreilla, litiumioniakku, multimedia 10,5 tuuman näytöllä, 12,3 tuuman digitaalinen mittaristo ja Toyota T-Mate -turvapaketti. Ulkoisesti muuttuivat maski, vanteet ja värivalikoima, ja nykyisessä Euroopan valikoimassa ovat jäljellä vain 1.8- ja 2.0-hybridit.
GR Sport on ulkonäköpaketti: oma maski, 18-tuumaiset vanteet, mustat peilikotelot, urheilulliset istuimet punaisella tikillä ja GR Sport -merkit. Moottori on sama 2.0-hybridi, eikä lisätehoa ole.
Toyota’n virallisessa Ukrainan mallistossa on Corolla Hybrid, mutta erillistä Touring Sports -versiota ei ole. Farmarit ovat Ukrainassa pääosin Euroopasta tuotuja, ja niitä valmistetaan Toyotan tehtaalla Isossa-Britanniassa.

Samankaltaisia artikkeleita ja uutisia tuningista ja autoista

Näin säästät sähköauton akkua: vinkit pidempään käyttöikään
Artikkeli tarjoaa käytännön vinkkejä sähköauton akun oikeaan käyttöön, jotta sen käyttöikä pitenee ja kalliilta korjauksilta vältytään. Käsitellään latausta, ajotapaa ja muita tärkeitä tekij...
25.01.2025
341
Näin valitset autoon sivulasin
Tämä artikkeli on tiivis opas auton sivulasin valintaan. Se käsittelee sivulasien eri tyyppejä, valmistustekniikoita sekä tärkeimmät valintakriteerit ja antaa vinkit, mistä lasi kannattaa os...
17.01.2025
467
Koeajo: Skoda Enyaq 2025 – päivitetty sähköcrossover
Katsauksessa esitellään päivitetty sähköcrossover Skoda Enyaq. Painopiste on suorituskyvyssä ja toimintamatkassa sekä moderneissa teknologioissa ja uudistetussa muotoilussa, jotka tekevät sä...
10.03.2025
573
Toyota 4Runner, 6. sukupolvi (2024): SUV-katsaus
Artikkelissa esitellään kattava katsaus Toyota 4Runnerin kuudenteen sukupolveen. Mukana ovat tekniset tiedot, kuten uudet moottorit ja alusta, sekä varustelutasot, ulkomuoto ja sisustus.
24.01.2025
778
Näin säästät polttoainetta kaupunkiajossa: vinkit ja keinot
Opi, miten vähennät polttoaineenkulutusta kaupunkiajossa. Artikkelissa on käytännön vinkkejä: ennakoiva ja pehmeä ajotapa, sopiva ajonopeus, ajantasainen huolto ja muuta. Säästä rahaa ja väh...
21.02.2025
328
Porsche Panamera Turbo 2024: hybridiliftbackin koeajo
Porsche Panamera Turbo E-Hybrid: katsaus uuden sukupolven Gran Turismo -malliin 680 hv:n voimanlähteellä. Artikkeli esittelee tekniset tiedot, runsaan varustelun sekä ylellisen sisä- ja ulko...
03.03.2025
361
Mitä tapahtuu, jos auto seisoo pitkään käyttämättä?
Artikkelissa käsitellään pitkän seisonta-ajan mahdollisia ongelmia, kuten akkuun, renkaisiin, jarruihin ja muihin järjestelmiin liittyviä riskejä. Lisäksi esitellään tärkeimmät toimet auton...
14.02.2025
422
Miten valita autovaha auton korille?
Artikkeli käsittelee erilaisten autovahojen ja kiillotusaineiden tyyppejä (vaha-, synteettiset, hiovat ym.) sekä valintakriteerejä, kuten maalipinta, korin kunto, haluttu lopputulos ja käytt...
12.02.2025
490