Kia Sportage 2021- r. — ei ole yksi auto, vaan käytännössä kaksi eri mallivaihetta. Jos puhutaan Sportagen nykyisestä merkityksestä markkinoilla, ratkaiseva on nimenomaan vuosien 2023-2025 Yhdysvaltain versio: viides sukupolvi, suurempi matkustamo, iso tavaratila, vakiovarusteinen 2,5-litrainen bensiinimoottori ja kaksi hybridivaihtoehtoa. Juuri se teki Sportagesta yhden luokkansa näkyvimmistä massamarkkinoiden crossovereista.
Mallin logiikka on yksinkertainen: maksimaalinen arjen helppous, toimiva ergonomia, runsaasti tilaa toisella rivillä ja rauhallinen ajotuntuma. Mutta on tärkeää olla sekoittamatta vuosia 2021-2022 ja 2023-2025: kyse on eri sukupolvista, ja alla olevat tekniset luvut koskevat nimenomaan uudempaa, Yhdysvaltain markkinoille tarkoitettua autoa.
Malli ja sen paikka markkinoilla
Omassa luokassaan Sportage sijoittuu perusperhecrossoverin ja auton väliin, joka haluaa tarjota hieman enemmän tilaa ja varustelua kuin massasegmentiltä odottaa. Sitä ei osteta urheilullisuuden vuoksi, vaan siksi, että se hoitaa arjen tehtävät ilman eksotiikkaa: kaupunki, lapset, ostokset, reissut kaupungin ulkopuolelle, joskus kevyt peräkärry.
Kenelle se sopii: niille, jotka tarvitsevat tilavan matkustamon, ison tavaratilan ja selkeän ajoasennon. Kenelle ei niinkään: niille, jotka odottavat parasta suorituskykyä perusversiolta tai haluavat mahdollisimman pienen polttoaineenkulutuksen ilman siirtymistä hybridiin.
Sukupolvet ja mallihistoria
Aiheessa ”2021-” keskeinen nyanssi on se, että vuosina 2021-2022 monilla markkinoilla myytiin vielä edellistä Sportagea. Sen sijaan Yhdysvalloissa viides sukupolvi alkoi 2023-mallivuotena, ja juuri se määrittää nyt mallin ajankohtaisen mielikuvan.
| Ajanjakso | Sukupolvi | Mitä on tärkeää tietää |
|---|---|---|
| 2021-2022 | Edellinen sukupolvi | Eri kori ja tekninen perusta; nykyisen Yhdysvaltain auton luvut eivät suoraan päde siihen |
| 2023-2025 | Viides sukupolvi | Suurempi kori, tilava toinen rivi, bensiini-, hybridi- ja ladattava hybridiversio |
Moottorit ja vaihteistot
Perus bensiiniversiossa on vapaasti hengittävä 2,5-litrainen nelisylinterinen moottori, 187 hv ja 241 N·m. Vaihteisto on 8-vaihteinen automaatti, veto etu- tai neliveto. Tämä on rauhallinen ja ennakoitava kokonaisuus, mutta se ei tee Sportagesta erityisen pirteää.
Seuraavaksi tulevat kaksi versiota, jotka muuttavat auton luonnetta oikeasti. Hybridi käyttää 1,6-litraista turbomoottoria ja tuottaa yhteensä 227 hv ja 350 N·m, ja ladattava hybridi 261 hv ja samat 350 N·m. Molemmissa on 6-vaihteinen automaatti; ladattavassa hybridissä neliveto on vakiona, ja lataus 240 V:sta kestää noin 2 tuntia.
Kori, mitat ja alusta
Korin osalta nykyinen Sportage on kasvanut ja siitä on tullut yksi segmenttinsä tilavimmista. Bensiiniversiossa pituus on 4661 mm, leveys 1864 mm, akseliväli 2756 mm. Korkeus riippuu versiosta: 1661 mm etuvetoisessa ilman kattokaiteita ja 1679 mm nelivetoisessa.
Käytännössä tärkeät luvut ovat: maavara 180 mm etuvetoisessa bensiinikäyttöisessä Sportagessa tai 211 mm nelivetoisessa, tavaratila 649 l toisen rivin takana ja 1214 l selkänojat kaadettuna, kääntöympyrä 5,9 m. Huonokuntoisille teille tämä riittää, mutta kyse on silti kaupunkicrossoverista, ei raskaaseen maastoon tarkoitetusta autosta.
| Parametri | Arvo |
|---|---|
| Bensiiniversio | 2,5 l, 187 hv, 241 N·m, 8-vaihteinen automaatti, etu- tai neliveto |
| Hybridiversio | 1,6 l turbo, yhteensä 227 hv ja 350 N·m, 6-vaihteinen automaatti, etu- tai neliveto |
| Ladattava hybridi | 1,6 l turbo, yhteensä 261 hv ja 350 N·m, akku 13,8 kWh, 6-vaihteinen automaatti, neliveto |
| Bensiiniversion mitat | 4661 × 1864 × 1661 mm; nelivetoinen bensiiniversio — 1679 mm korkea |
| Akseliväli | 2756 mm |
| Bensiiniversion maavara | 180 mm etuvetoisessa tai 211 mm nelivetoisessa |
| Tavaratila | 649 l toisen rivin takana ja 1214 l toisen rivin ollessa kaadettuna |
| Vetokyky | Enintään 1134 kg jarruilla bensiiniversiossa; enintään 907 kg hybrideissä |
Sisätila, mukavuus ja turvallisuus
Sisätila on yksi Sportagen tärkeimmistä valteista. Ohjaamossa on hiljaista, istuimissa on asiallinen tuki, ja toinen rivi on aidosti sopiva aikuisille eikä vain ”varmuuden vuoksi”. Iso tavaratila tekee mallista järkevän perheautona.
Turvallisuuspuolella paketti on vahva: autossa on kymmenen kuljettajaa avustavaa järjestelmää. Käytettyä ostaessa on kuitenkin tärkeää katsoa muutakin kuin varusteita. Osassa 2023-2025 autoista oli huoltokampanjoita, muun muassa kattoelementtien kiinnityksistä, jarrutehostimesta ja tietyistä elektroniikan osista, joten huoltohistorian ja ajoneuvon tunnistenumeron tarkistus on tässä pakollinen.
Arjen käyttö
Kaupungissa Sportage on kätevä suuren sisätilan ansiosta ilman rangaistusta kömpelöstä ketteryydestä: 5,9 m kääntöympyrä on tämän kokoiselle korille normaali. Bensiiniversion yhdistetty kulutus on noin 8,4 l/100 km etuvedolla ja 9,4 l/100 km nelivedolla, joten sitä ei voi kutsua taloudelliseksi.
Hybridi on arjessa selvästi kiinnostavampi: noin 5,5-6,2 l/100 km yhdistetyssä ajossa ja parempi vääntö lähdössä. Ladattava hybridi on järkevä vain, jos lataus on säännöllistä; muuten sen etu pienenee nopeasti. Tavarakuljetuksiin Sportage on hyvä myös siksi, että bensiiniversio voi vetää enintään 1134 kg jarrullista perävaunua, ja hybridit enintään 907 kg.
Vahvuudet ja heikkoudet
Vahvuudet ja heikkoudet ovat tässä varsin selkeät: Sportage voittaa tilalla ja helppoudella, mutta se ei päihitä kaikkia suorituskyvyssä, taloudellisuudessa tai viimeistelyn yksityiskohdissa. Siksi on tärkeää valita paitsi malli, myös oikea voimalinja ja yksittäisen auton kunto.
| Plussat | Miinukset |
|---|---|
| Tilava toinen rivi ja suuri tavaratila | 2,5-litrainen bensiiniversio ei ole kovin pirteä |
| Hiljainen ohjaamo ja mukava ajoasento | Bensiiniversion kulutus on keskitasoa, etenkin nelivedolla |
| Hybridit tarjoavat paremman vedon ja selvästi pienemmän kulutuksen | Ominaisuudet poikkeavat selvästi etu- ja nelivedon sekä voimalinjojen välillä |
| Hyvä valikoima turvallisuusjärjestelmiä | Osassa autoja esiintyy kysymyksiä sähköistä, ilmastoinnista ja yksittäisistä kokoonpano-osista |
| Helppo kaupungissa koosta huolimatta | 2023-2025 autoissa kannattaa tarkistaa huoltokampanjoiden toteutuminen |
Tuning ja lisävarusteet
Sportagen tuningin idea ei ole tehdä siitä maasturia, vaan säätää se arjen käyttöön sopivaksi. Ensimmäisenä tulevat matkustamon ja tavaratilan suojaukset, sitten pienet asiat kuten tuuliohjaimet tai kattoteline, jos autolla kuljetetaan varusteita säännöllisesti.
Mallin sivulla on loogista aloittaa ei koristelusta, vaan lisävarusteista, jotka toimivat oikeasti joka päivä.
Mitä katsoa tälle mallille
- Kumimatot matkustamoon — perusvaruste kaupunkiin, talveen ja perhekäyttöön, kun pölyä ja kosteutta tulee joka päivä.
- Kumimatto tavaratilaan — hyödyllinen, jos tavaratilassa kulkee säännöllisesti lasten tavaroita, työkaluja, ostoksia tai likaista varustusta.
Jos autolla ajetaan usein lomareissuja, kannattaa katsoa erikseen myös kattokuormaratkaisuja. Sen sijaan raskaat koristeelliset korisarjat tuovat tälle mallille yleensä vähemmän hyötyä kuin kuvissa näyttää.
Yhteenveto
Nykyisen sukupolven Kia Sportage sopii hyvin niille, jotka tarvitsevat tilavan ja selkeän perhecrossoverin jokapäiväiseen käyttöön. Bensiiniversio on vaihtoehto rauhalliseen ajamiseen, ja jos haluaa paremman vedon ja pienemmän kulutuksen, kannattaa katsoa hybridiä. Materiaali perustuu todelliseen valintakokemukseen, käytäntöön ja aitoihin käyttöskenaarioihin, ja juuri niissä Sportage näyttää vakuuttavimmalta: ei näyttävien lukujen autona, vaan mukavana arjen kulkupelinä.
Hyödyt ja haitat
Tilava toinen istuinrivi ja suuri tavaratila tekevät Sportagesta kätevän perheen crossoverin. Artikkelissa todetaan suoraan, että matkustamossa on hyvin tilaa myös aikuisille matkustajille, ja tavaratilan koko on 649 l toisen rivin takana.
Ohjaamoa kuvaillaan hiljaiseksi ja istuma-asentoa hyväksi, ilman ahtauden tunnetta. Tämä on tärkeää sekä päivittäisillä kaupunkiajoilla että pitkille matkoille.
Hybridiversiot ovat selvästi parempia kuin perusbensiiniversio väännössä ja polttoaineenkulutuksessa. Sekalaisessa ajossa ne kuluttavat noin 5,5-6,2 l/100 km, kun taas bensiiniversio kuluttaa noin 8,4-9,4 l/100 km.
Malli on kaupunkikäytössä helppo, koosta huolimatta. 5,9 m kääntöympyrä auttaa manööveröimään ilman turhaa vaivaa.
Sportagessa on vahva turvallisuus- ja kuljettajaa avustavien järjestelmien kokonaisuus. Artikkelissa mainitaan kymmenen tällaista järjestelmää, mikä lisää käytännön turvallisuutta jokapäiväisessä käytössä.
Perus 2,5-litrainen bensiiniversio ei ole kovin pirteä. Kirjoittaja toteaa suoraan, että tämä kokoonpano on rauhallinen ja ennustettava, mutta ei tee Sportagesta dynaamista.
Bensiiniversio ei ole taloudellinen, etenkin nelivedolla. Kulutus 8,4-9,4 l/100 km sekasyklissä on massamarkkinoiden crossoverille jo tuntuvasti korkea.
Ominaisuudet riippuvat voimakkaasti juuri versiosta, mikä vaikeuttaa valintaa. Ero etu- ja nelivedon sekä bensiini-, hybridi- ja PHEV-versioiden välillä on tässä hyvin selvä.
Osassa vuoden 2023-2025 autoista on kysymyksiä huoltohistoriasta ja yksittäisistä komponenteista. Artikkelissa mainitaan kampanjat kattokiinnikkeiden, jarrutehostimen ja elektroniikan osalta, joten ilman tarkistusta ostaminen on riskialtista.









