Autosi
Tyhjennä
  • Yleismalliset tuotteet
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMan
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Tuoteryhmä
Näytä tuotteet

Uusi BYD Atto 3 EVO 2026: mitä muuttui suuren päivityksen jälkeen

Uusi BYD Atto 3 EVO 2026: suurempi 74,8 kWh akku, latausteho jopa 220 kW, toimintamatka jopa 510 km ja lisää käytännöllisyyttä perheelle.
Uusi BYD Atto 3 EVO 2026: mitä muuttui suuren päivityksen jälkeen Kuva 1

BYD Atto 3 EVO 2026 — tämä ei ole kosmeettinen päivitys, vaan perusteellisesti uudistettu sähköinen crossover. Malli säilytti kompaktin perhe-SUV:n formaatin, mutta sai uuden voimalinjan: suuremman 74,8 kWh akun, nopean tasavirtalatauksen jopa 220 kW, taka- tai nelivedon sekä selvästi paremman arjen käytännöllisyyden pienissä yksityiskohdissa.

Suurin muutos ei ole vain paperilla näkyvissä numeroissa. EVO on toiminnallisuudeltaan aikuisempi, mutta ei muutu luokkansa ohjattavuuden tai melueristyksen mittapuuksi. Siksi sitä kannattaa tarkastella erittäin hyvin varusteltuna perhekäyttöön tarkoitettuna sähköautona, ei yleispätevänä vastauksena kaikkiin luokan tarpeisiin.

Malli ja sen asema markkinoilla

Atto 3 EVO pelaa kompaktien sähköcrossoverien segmentissä, jossa ostaja vertailee yleensä toimintamatkan lisäksi myös latausnopeutta, matkustamon tilaa, tavaratilaa ja jo perusvarustelun tasoa. Kokonsa ja konseptinsa puolesta se asettuu perheiden sähkö-SUV:ien rinnalle, mutta valttina ei ole premium-taso vaan tiivis tekniikkapaketti suhteessa mittoihin.

Tämä malli sopii heille, jotka haluavat yhden auton kaupunkiin, maaseudulle ja säännöllisille moottoritielenkeille nopeilla latauksilla. Vähemmän järkeä siinä on niille, jotka laittavat etusijalle hiljaisuuden moottoritiellä, tarkimman ohjauksen tai mahdollisimman viimeistellyn sisustuksen.

Sukupolvi ja mallin historia

Atto 3 -mallisto tunnetaan myös nimellä Yuan Plus. Perusmalli tuli Kiinassa markkinoille vuonna 2021, ja muilla markkinoilla se levisi aktiivisesti vuodesta 2022. Juuri se teki BYD:stä näkyvän pelaajan massamarkkinoiden sähkösegmentissä.

EVO-versio ilmestyi suurena päivityksenä mallivuodelle 2025, ja 2026 mallivuoden spekseissä se näyttää tekniikaltaan jo lähes erilliseltä autolta. Muodollisesti kyse on ensimmäisen sukupolven kehitysversiosta, mutta muutokset koskivat arkkitehtuuria, akkua, voimalinjoja, latausnopeutta, jousitusta ja matkustamon ergonomiaa.

Moottorit ja voimansiirrot

Atto 3 EVO:ssa ei ole bensiini- tai dieselversioita, joten moottorin iskutilavuus ei ole tässä kohdassa relevantti. Valikoimassa on vain sähköiset voimalinjat yksivaihteisella alennusvaihteella: takavetoinen Design ja nelivetoinen Excellence.

Takavetoinen vaihtoehto käyttää yhtä sähkömoottoria ja on useimpiin käyttötarpeisiin järkevin. Nelivedossa on kaksi moottoria, selvästi parempi kiihtyvyys ja enemmän vääntöä, mutta vastineeksi kulutus on korkeampi ja virallinen toimintamatka lyhyempi.

ParametriDesignExcellence
VetoTakaNeli
Voimalinja1 takasähkömoottoriEtummainen asynkroninen + takimmainen synkroninen sähkömoottori
Polttomoottorin tilavuusEi sovelluEi sovellu
Teho230 kW, 313 hv330 kW, 449 hv
Vääntömomentti380 N·m560 N·m
0–100 km/h5,5 s3,9 s
Huippunopeus180 km/h200 km/h
Akku74,8 kWh74,8 kWh
Toimintamatka WLTP510 km470 km
LatausAC 11 kW, DC jopa 220 kWAC 11 kW, DC jopa 220 kW

Kori, mitat ja alusta

Mitoiltaan tämä on erittäin kätevä kaupunki- ja perhekokoluokka: pituus 4455 mm, leveys 1875 mm, korkeus 1615 mm, akseliväli 2720 mm. Kääntöympyrä 5,4 m on tiiviissä kaupungissa ok, ja leveys peilit taitettuna 2060 mm kertoo, että kapeissa parkkihalleissa pelivaraa ei ole enää paljoa.

Maavara riippuu versiosta: 175 mm Designissa ja 170 mm Excellencessä kuormattomana, täyteen lastattuna — 150 mm. Reunakiville, pihaan ja talven uriin tämä riittää, mutta tämä ei ole auto säännöllisiin ajoihin rikotuilla sorateillä. Tavaratila on 490 l, toisen penkkirivin ollessa kaadettuna 1360 l, ja lisäksi edessä on 95 litran frunk. Perhekäyttöisessä sähköcrossoverissa tämä on aidosti hyödyllinen kokonaisuus.

Alustassa rakenne on asiallinen: edessä MacPherson, takana monivarsituenta, jarrut ovat tuuletetut levyt ympäriinsä. Paperilla kaikki näyttää vahvalta, mutta käytännössä jousitus on viritetty enemmän rauhalliseen arki-ajoon kuin tiukkaan korin hallintaan nopeissa kaarteissa.

Sisusta, mukavuus ja turvallisuus

Päivityksen jälkeen sisusta on käytössä loogisempi. 15,6 tuuman keskikokoinen näyttö ei enää tunnu pelkältä design-temppuilulta, 8,8 tuuman mittaristo on luettavampi, ja ohjausakselin vaihdevalitsin vapauttaa tilaa keskikonsolista. Korkeammissa varustetasoissa on heijastusnäyttö, 50 W langaton lataus jäähdytyksellä, lämpöpumppu, NFC-avain ja ulkoisten laitteiden virransyöttötoiminto.

Turvallisuusvarustelu on runsas: 7 turvatyynyä, 360 asteen kamerajärjestelmä, mukautuva vakionopeudensäädin, automaattinen hätäjarrutus, kaistallapito, kuolleen kulman valvonta ja risteävän liikenteen varoitus. On kuitenkin tärkeää ymmärtää yksi nyanssi: juuri EVO:sta ei ole vielä paljon pitkän aikavälin tilastoa, ja kuljettajaa avustavat järjestelmät aiemmissa versioissa eivät olleet parhaiten kalibroituja. Varustelu on siis vahva, mutta sitä kannattaa arvioida muutakin kuin ominaisuuslistaa vasten.

Arjen käyttö

Arjessa EVO:n suurin valtti on suuren akun ja nopean latauksen yhdistelmä. Vaihtovirralla 11 kW täysi lataus vie noin 8 tuntia, ja pikalaturilla 10–80% onnistuu noin 25 minuutissa. Ihmiselle, joka oikeasti ajaa kaupunkien välillä, tämä on tärkeämpää kuin näyttävä 0–100 km/h -kiihtyvyys.

Todellinen kulutus riippuu paljon ajoprofiilista. Kaupungissa tai rauhallisessa sekakäytössä malli voi olla taloudellinen, mutta maantiellä aerodynaaminen ja rengasmelu sekä korkeampi kulutus tuntuvat jo. Siksi takavetoisen version viralliset 510 km kannattaa ottaa suuntaa-antavana, ei taattuna tuloksena kaikissa sää- ja nopeusolosuhteissa.

Käytännöllisyyden kannalta Atto 3 EVO on helppo: tasainen lattia takana, hyvin tilaa, hyödyllinen frunk, mahdollisuus vetää jopa 1500 kg jarrullista perävaunua ja kattokuorma jopa 75 kg. Omistajan heikompia kohtia ovat vaatimaton hiljaisuus moottoritienopeuksissa, alustan pehmeä reagointi pinnan aaltoihin sekä se, etteivät sisustan laatuvaikutelmat kaikkialla vastaa kovia teknisiä lukuja.

Vahvuudet ja heikkoudet

Tällä mallilla on hyvin selkeä profiili: se voittaa siellä, missä tarvitaan teknologiaa, tilaa ja nopeaa latausta, mutta se ei tarjoa joka kohdassa parhaita ajotuntumia.

PlussatMiinukset
Nopea DC-lataus jopa 220 kWTuuli- ja rengasmelu nopeuksissa on korkeampi kuin toivoisi
Suuri 74,8 kWh akkuOhjattavuus ja korin hallinta eivät ole luokan mittapuu
490 l tavaratila + 95 l edessäTodellinen toimintamatka riippuu paljon maantieajosta ja säästä
Vahva perusvarusteluOsa sisustusmateriaaleista tuntuu yksinkertaiselta
Erittäin nopea AWD-versioAvustinjärjestelmien kalibrointi kannattaa tarkistaa itse

Omistajan näkökulmasta tämä tarkoittaa yksinkertaista asiaa: jos etusijalla ovat lataus, tilava matkustamo ja moderni toiminnallisuus, EVO näyttää vakuuttavalta. Jos taas autoa tarvitaan ennen kaikkea pitkiin moottoritieajoihin täydellisessä hiljaisuudessa ja jämäkämmällä alustalla, kilpailijoita kannattaa verrata erittäin huolellisesti ennen ostoa.

Tuning ja lisavarusteet

Atto 3 EVO:ssa järkeä on vähemmän koristeellisissa muutoksissa ja enemmän asioissa, jotka suojaavat sisustaa ja helpottavat arkea. Koska tämä on uusi malli, käytännöllisimmät varusteet ovat niitä, jotka toimivat heti ensimmäisestä päivästä: lattiasuojaus ja helpompi siivous talven, lian ja lasten kanssa tehtyjen reissujen jälkeen.

Mitä kannattaa katsoa tälle mallille

  • Matot — peruslisävaruste autoon, johon noustaan usein märillä tai likaisilla kengillä.
  • Kumimatot matkustamoon — käytännöllisempiä talveen, sateeseen, hiekkaan ja päivittäiseen kaupunkikäyttöön, kun tarvitaan nopea pesu ilman ylimääräistä hoitoa.

Tälle mallille lisävarusteet käyvät järkeen nimenomaan sen käytännöllisen luonteen jatkona. Tämä ei ole tapaus, jossa jotain pitäisi kiireesti muuttaa, mutta sisustaa suojaavat tuotteet auttavat oikeasti pitämään auton siistinä ensimmäisinä käyttövuosina.

Yhteenveto

BYD Atto 3 EVO 2026 on selvästi edeltäjäänsä Atto 3:ta vahvempi: suurempi akku, nopeampi lataus, parempi sisätilojen toiminnallisuus, kaksi vetovaihtoehtoa ja hyvä arjen käytännöllisyys. Perheelle tai päivittäiseen reittiin kaupunki plus maantie tämä on jo kypsä ja täysin vakavasti otettava sähköcrossover.

Päivitys ei kuitenkaan poistanut kaikkia kompromisseja: melueristys, alustan tuntuma ja avustinjärjestelmien yleinen viimeistely vaativat edelleen realistista arviota ennen ostoa. Siksi johtopäätös on yksinkertainen: malli on huomion arvoinen, jos tarvitset teknologisen ja tilavan EV:n, ja tämä materiaali perustuu todelliseen valintakokemukseen, käytäntöön ja oikeisiin käyttöskenaarioihin, ei vain speksien kauniisiin numeroihin.

Hyödyt ja haitat

  • Pikalataus tasavirralla 220 kW:iin on selvästi kätevämpää arjen ja pidempien matkojen ajossa: 10–80% voi ladata noin 25 minuutissa.

  • 74,8 kWh:n akku tarjoaa kunnon toimintamatkan, ja takavetoinen versio on ilmoitettu jopa 510 km WLTP, joten auto sopii hyvin monipuoliseksi perhe-EV:ksi.

  • 490 l tavaratila, lisäksi 95 l edessä ja tasainen taka-alue tekevät mallista käytännöllisen perheelle, lapsille ja tavaroiden kanssa matkustamiseen.

  • Sisätiloista on tullut käytössä loogisemmat: suuri 15,6-tuumainen näyttö, parempi mittaristo ja vaihdevalitsin ohjauspylväässä vapauttavat tilaa keskikonsolista.

  • Hyvä turvallisuus- ja mukavuusvarustelu on jo vakiovarusteena tai korkeammissa versioissa: 7 turvatyynyä, 360 asteen kameranäkymä, adaptiivinen vakionopeudensäädin, AEB, NFC-avain ja 50 W langaton lataus.

  • Suurella nopeudella tuuli- ja rengasmelu ovat selvästi havaittavissa, joten malli ei sovi aivan ihanteellisesti hiljaisiin maantieajoihin.

  • Ajettavuus ja korin hallinta eivät tunnu esimerkillisiltä: alusta on viritetty enemmän rauhalliseen arkiajoon kuin napakkaan menoon.

  • Ilmoitettua toimintamatkaa ei kannata pitää taattuna, sillä todellisuudessa siihen vaikuttavat voimakkaasti tie, nopeus ja sää.

  • Osa sisätilojen materiaaleista kuvataan käsituntumaltaan yksinkertaisiksi, eli laatuvaikutelma ei kaikkialla vastaa teknisiä tietoja.

  • Kuljettajaa avustavat järjestelmät kannattaa tarkistaa itse: aiemmissa versioissa niiden kalibrointi ei ollut paras mahdollinen, ja EVO:sta on vielä vähän pitkän aikavälin tilastoa.

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Usein kysytyt kysymykset

Malliin tuli suurempi 74,8 kWh akku, nopeampi DC-lataus jopa 220 kW:iin, päivitetty voimansiirto ja viimeistellympi sisusta. Lisäksi saataville tulivat taka- ja nelivetoiset versiot.
WLTP:n mukaan takavetoversion toimintamatkaksi ilmoitetaan 510 km ja nelivetoversion 470 km. Käytännössä lukema riippuu paljon nopeudesta, säästä ja tien tyypistä.
Designissa on takaveto, yksi sähkömoottori ja 0–100 km/h kiihtyvyys 5,5 sekunnissa. Excellence on nelivetoinen, siinä on kaksi moottoria, kiihtyvyys 3,9 sekunnissa ja suurempi vääntömomentti, mutta pienempi toimintamatka.
11 kW AC-latauksella täysi lataus kestää noin 8 tuntia. Nopealla DC-latausasemalla akun saa 10:stä 80 %:iin noin 25 minuutissa.
Päätavaratilan tilavuus on 490 l, ja toisen istuinrivin ollessa kaadettuna 1360 l. Lisäksi etutavaratila on 95 l, mikä on kätevää latauskaapeleille tai pienille tavaroille.
Se on kätevä vaihtoehto kaupunkiajoon, päivittäisiin ajomatkoihin ja säännöllisiin kaupunkien välisiin reitteihin. Maantiellä tuuli- ja tienmelu kuitenkin kuuluvat selvästi, eikä ajettavuus tai hiljaisuus ole sen vahvimpia puolia.
Varustukseen kuuluu 7 turvatyynyä, 360 asteen kamerajärjestelmä, mukautuva vakionopeudensäädin, automaattinen hätäjarrutus, kaistanpitoavustin, kuolleen kulman valvonta ja poikittaisliikenteen valvonta. Aiemmissa versioissa avustimet eivät kuitenkaan aina olleet täydellisesti kalibroituja.
Mallissa on hyvä istuinasento, tasainen lattia takana, frunk ja se voi vetää jarruilla varustettuna jopa 1500 kg. Maavara ja äänieristys eivät kuitenkaan tee siitä ihanteellista huonoille teille tai erityisen hiljaisille maantieajoille.

Samankaltaisia artikkeleita ja uutisia tuningista ja autoista

Aloituspäivitys Skoda Octavia A7: kaupunki, sade ja puhtaat kynnykset
Aloituspäivitys Skoda Octavia A7:lle kaupunkiin ja sateeseen: eturoiskeläpät, kumimatot ja kynnysten suojat. Mitä kannattaa asentaa ensin, jotta matkustamoon kulkeutuisi vähemmän likaa ja ve...
16.09.2026
145
Miksi peilin kuoret alkavat heilua pakkasen jälkeen
Miksi peilin kuoret alkavat heilua pakkasen jälkeen? Selvitä välyksen, vihellyksen tai kolinan todellinen syy ja opi korjaamaan ongelma nopeasti ilman turhia kuluja.
06.08.2026
129
Verkko- vai umpisälekaihtimet: kumpi arkeen ja päivittäiseen ajoon
Verkko- vai umpisälekaihtimet: arjessa verkko antaa parhaan tasapainon varjon, näkyvyyden ja ilmanvaihdon välillä, kun taas umpi tarjoaa maksimaalisen pimentämisen pysäköitynä.
30.08.2026
58
Näin suojaat Opel Vivaro 2019+ pölyltä, lumelta ja sateelta ulkopysäköinnissä
Näin suojaat Opel Vivaro 2019+ -mallin pölyltä, lumelta ja sateelta ulkoparkissa: suojapeite, vedenpoistot, sisätilojen kuivaus ja ratkaisut ilman turhia kuluja.
14.09.2026
1
BMW M3 2027: ensimmäinen sähköinen M3 – mitä tiedetään Neue Klasse -prototyypistä
BMW M3 2027: ensimmäinen sähköinen M3 Neue Klasse -muodossa on jo esitelty konseptina. Mitä tiedetään 800 V -järjestelmästä, neljästä moottorista ja sarjatuotannon debyytistä vuonna 2027.
17.08.2026
291
Aloituspäivitys Ford Customiin: bisnes ja kuorma
Ford Custom -peruspäivitys työ- ja kuormakäyttöön: lattiasuojaus, kuorman sidonta ja ratkaisut pitkille tavaroille ilman tilavuuden menetystä. Mitä kannattaa asentaa ensin ja mitä voi siirtä...
12.09.2026
5
Ford Ranger 2011–2022 -päivityspaketti hardtopille ja työhön
Päivityspaketti Ford Ranger 2011-2022 -malleihin suljetulla lavalla: suojaus, lavakate tai rullakate, takalaidan lukko ja kuorman sidonta siistiin jokapäiväiseen käyttöön.
08.08.2026
176
Koeajo: Audi SQ7 facelift 2024 – suorituskykyinen premium-SUV
Audi SQ7 facelift 2024 -koeajo: bensiinikäyttöinen V8, 0–100 km/h 4,1 s, tilava matkustamo ja premium-tason mukavuus. Tehokas SUV niille, jotka haluavat sekä vauhtia että käytännöllisyyttä.
01.09.2026
47