Autosi
Tyhjennä
  • Yleismalliset tuotteet
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMan
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Tuoteryhmä
Näytä tuotteet

Geely EX5 2026: kattava katsaus Geelyn uuteen globaaliin sähköcrossoverkseen

Geely EX5 2026 — kattava katsaus globaaliin sähköcrosso­veriin: 430–450 km toimintamatka, pikalataus, tilava matkustamo ja varustetasojen erot.
Geely EX5 2026: kattava katsaus Geelyn uuteen globaaliin sähköcrossoverkseen Kuva 1

Geely EX5 2026 on Geelyn uusi 5-paikkainen sähköinen crossover, tehty ei näyttävää showroom-esittelyä varten vaan arjen perheajoa silmällä pitäen. Siinä on yksi etuakselin sähkömoottori, 160 kW ja 320 N·m, akku 60,22 tai 68,4 kВт·год markkinasta riippuen, virallinen toimintamatka jopa 430–450 km WLTP:n mukaan ja pikalataus 30–80% noin 20 minuutissa.

Käytännössä EX5 ei voita kuljettajaa urheilullisella luonteella, vaan tiloilla, varustelulla ja mukavuudella. Samalla kyseessä on uusi globaali malli, joten nimi, akku, huippunopeus, takuu ja jopa osa varusteista vaihtelevat maittain. Siksi on tärkeää katsoa mainoslukuja pidemmälle ja arvioida käytännön toimivuutta arjessa.

Malli ja sen paikka markkinoilla

EX5 pelaa massamarkkinoiden perhesähköcrossoverien segmentissä. Logiikka on yksinkertainen: paljon sisätilaa, riittävä suorituskyky, nopea lataus ja hyvä perusvarustelu ilman urheilullisia pretensioita. Kaupunkiin, taajamaan ja perhematkoille tämä on osuva positiointi.

Kenelle se sopii: niille, jotka haluavat tilavan sähköauton hiljaisella matkustamolla, pehmeällä jousituksella ja turvallisella luonteella. Kenelle ei: kuljettajille, jotka pitävät terävästä ohjauksesta, ajavat usein huonokuntoisia teitä täydellä kuormalla tai odottavat luokan parasta toimintamatkaa.

Sukupolvi ja mallin historia

Vuoteen 2026 mennessä EX5:stä on yksi, ensimmäinen sukupolvi. Malli tuli markkinoille vuonna 2025 ja siitä tuli Geelyn ensimmäinen globaali sähköcrossover tässä muodossa. Eri markkinoilla se voi esiintyä nimillä Geely EX5, Geely E5 tai Yinhe E5.

Tämä on ostajalle tärkeä yksityiskohta: konseptiltaan auto on sama, mutta varustetasot ja osa teknisistä arvoista vaihtelevat maittain. Siksi tiettyä autoa valittaessa kannattaa tarkistaa paitsi mallinimi myös paikallinen spesifikaatio.

Moottorit ja voimansiirrot

Tässä ei ole bensiin- tai hybridiversioita, joten polttomoottorin iskutilavuus ei ole EX5:n kohdalla relevantti. Mallissa on yksi sähkömoottori, etuveto ja yksivaihteinen voimansiirto, kuten useimmissa tämän luokan sähköautoissa. Ilmoitettu suorituskyky — 0–100 km/h 6,9–7,1 s versiosta riippuen, huippunopeus — noin 175–180 km/h markkinasta riippuen.

Akuista on kaksi pääkonfiguraatiota: 60,22 kВт·год ja 68,4 kВт·год. Virallinen WLTP-toimintamatka on 430–450 km, mutta käytännössä vaihtelu on suurempaa: rauhallisessa kaupunkiajossa lukemat voivat olla lähellä ilmoitettuja, kun taas moottoritiellä talvella tai kovalla nopeudella selvästi pienempiä.

ParametriMitä EX5 2026:sta tiedetään
Voimalinjan tyyppiTäyssähköinen
MoottoriYksi sähkömoottori, tilavuus ei sovellu
Teho160 kW (218 hv)
Vääntömomentti320 N·m
VetoEtuveto
VoimansiirtoYksivaihteinen reduktori
Akku60,22 tai 68,4 kВт·год markkinasta riippuen
Toimintamatka430–450 km WLTP
Kiihtyvyys 0–100 km/h6,9–7,1 s
Lataus30–80% noin 20 min pikalaturilla; vaihtovirtalataus riippuu versiosta ja markkinasta

Kori, mitat ja alusta

EX5:n korin pituus on 4615 mm, leveys 1901 mm ja korkeus 1670 mm, akselivälin ollessa 2750 mm. Tämä tuo hyvät sisätilat ja tekee autosta perheelle mukavan. Tavaratila — 461 l normaalina ja jopa 1877 l toisen rivin kaadettuna.

Maavara on 173 mm ilman kuormaa ja 145 mm kuormattuna. Kaupunkiin, reunakiville ja normaaleille sorateille tämä riittää, mutta EX5 ei tekeydy maasturiksi. Alusta on säädetty mukavuudelle: pienissä ja keskinopeuksissa auto kulkee pehmeästi, mutta nopeissa kaarteissa korostuvat kallistelut, eikä ohjaus tarjoa paljon tuntumaa.

Korin ja käytännöllisyyden tiedotArvo
Mitat4615 × 1901 × 1670 mm
Akseliväli2750 mm
Maavara173 mm ilman kuormaa, 145 mm kuormattuna
Tavaratila461 l / 1877 l
Omapaino1715–1765 kg versiosta riippuen
Vanteet18 tai 19 tuumaa varustelusta riippuen
Kääntöympyrä10,8 m

Sisätila, mukavuus ja turvallisuus

Sisätila on yksi EX5:n vahvimmista valteista. Takaistuimella on paljon tilaa, pieniä säilytyslokeroita on runsaasti, ja etuistuimet voi joissain versioissa kallistaa lähes tasaisiksi. 15,4 tuuman keskimmäinen näyttö on suuri ja toiminnallinen, mutta siinä on myös heikko kohta: liian moni toiminto on sidottu kosketukseen, ja fyysisiä painikkeita on vähän.

Mukavuudessa auto näyttää vahvalta: hiljainen matkustamo, lämpöpumppu, hyvä perusvarustelu, ja ylemmissä versioissa heijastusnäyttö sekä tehokas äänentoisto. Turvallisuudessa paperilla kaikki on hyvin: 5 tähteä Euroopan ja Australian ohjelmissa. Se ei kuitenkaan tarkoita, että raportti olisi täysin moitteeton: törmäystestien yksityiskohdissa on huomioita tietyistä kuormitusalueista ja korirakenteen osista.

Arjen käyttö

Kaupungissa EX5:llä on vahva kokonaisuus: rauhallinen vaste polkimeen, pehmeä jousitus, hyvä näkyvyys, hiljainen kulku ja riittävä suorituskyky liikennevirtaan. Arjen rutiinissa hyödyttävät myös ominaisuudet kuten ulkoisten laitteiden virransyöttö, josta voi olla apua reissuissa tai vapaa-ajalla.

Pitkillä matkoilla tärkeintä on arvioida toimintamatka oikein. Viralliset 430–450 km WLTP:n mukaan eivät tarkoita taattua todellista lukemaa moottoritiellä. Jos reitti kulkee usein korkeilla nopeuksilla, on järkevämpää katsoa versiota suuremmalla akulla. Erikseen kannattaa tarkistaa avustinjärjestelmien ja sovelluksen paikallinen ohjelmisto: osa käyttäjistä kritisoi nimenomaan häiritseviä varoituksia ja yhdistettyjen palveluiden toimintaa.

Vahvuudet ja heikkoudet

EX5:llä on hyvin selkeä profiili: se on mukava ja hyvin varusteltu perhesähköcrossover, mutta ei auto niille, jotka ajavat tunteella. Alla lyhyesti, mitä tämä tarkoittaa omistajalle.

PlussaMitä se antaa omistajalleMiinusMitä se tarkoittaa käytännössä
Tilava matkustamo ja suuri takariviMukava perheelle, lastenistuimille ja arkiajoonTavaratila on iso, mutta ei luokan ennätysEnnen ostoa kannattaa verrata tilavuutta suoriin kilpailijoihin, jos kuljetat usein paljon tavaraa
Hyvä perusvarusteluVähemmän tarvetta maksaa lisähintaa keskeisistä varusteistaMonet toiminnot on piilotettu näytölleKaikki eivät pidä ilmastoinnin ja toissijaisten toimintojen ohjaamisesta valikoiden kautta
Mukava jousitus ja hiljainen matkustamoMiellyttävä päivittäinen ajo kaupungissa ja taajamassaAjettavuus ilman intoaMutkatiellä EX5 ei tarjoa keveyden ja tarkkuuden tunnetta
Nopea lataus ja riittävä suorituskykyAuto ei tunnu hitaalta, ja tauot matkalla eivät veny liikaaToimintamatka ei ole segmentin parasUsein toistuvilla moottoritiematkoilla lataustauot pitää suunnitella realistisesti
Korkea turvallisuusluokitusVahva argumentti perheautossaAvustimet voivat olla häiritseviäOsa varoituksista tekee mieli säätää heti oston jälkeen

Viritys ja lisävarusteet

EX5:ssä järkeä on käytännöllisissä lisävarusteissa, ei tehon virittämisessä. Tämä on etuvetoinen sähköcrossover, jossa on jo riittävä vakio­teho, joten koristeplastin lisääminen tai tehdaskokoa suurempien vanteiden tavoittelu on kyseenalainen idea: mukavuus ja toimintamatka voivat kärsiä. Paljon järkevämpää on ajatella sisätilojen suojaa, siistiä tavaratilaa ja matkustusskenaarioita.

Jos auto on päivittäisessä käytössä, ensimmäisenä hankitaan yleensä sisämatot ja tavaratilan suoja. Jos suunnitteilla on lomia, urheilua tai lasten varusteita, silloin kannattaa katsoa kattoratkaisuja. Juuri tällainen lähestymistapa vaikuttaa EX5:lle järkevältä: ensin toiminnallisuus, sitten ulkonäkö.

Mitä kannattaa katsoa tälle mallille

  • EVA-matot matkustamoon — käytännöllinen vaihtoehto päivittäiseen kaupunkikäyttöön, erityisesti jos autoon nousee usein lapsia tai jos talvella sisälle tulee paljon kosteutta ja likaa.
  • Kumimatot tavaratilaan — hyödylliset, jos tavaratilassa kulkee lastenrattaat, kauppakassit, latauskaapelit tai tavarat mökkireissuille.
  • Kattokaiteet — järkevä valinta niille, jotka haluavat varustaa crossoverin boksiin, pyöriin tai muuhun retkikuormaan.

Yhteenveto

Geely EX5 2026 näyttää vahvalta rationaaliselta vaihtoehdolta niille, jotka tarvitsevat tilavan, hiljaisen ja hyvin varustellun sähköcrossoverin ilman urheilullisia pretensioita. Sen vahvuudet ovat sisätila, mukavuus, varustelu, turvallisuus ja kohtuullisen nopea lataus; heikkoudet kosketusriippuvuus, ei kovin elävä ajettavuus ja toimintamatka, joka pitää arvioida ilman itsepetosta.

Ennen ostoa kannattaa ehdottomasti varmistaa nimenomaan paikallinen markkinaversio: akku, takuu, latausportti, latausnopeus ja varustesisältö. Materiaali perustuu todelliseen valintakäytäntöön, lisävarustetyöhön ja perhesähköcrossoverin oikeisiin käyttöskenaarioihin, ei mainoslauseisiin.

Hyödyt ja haitat

  • Tilava ohjaamo ja suuri toinen istuinrivi tekevät EX5:stä kätevän perheelle, lastenistuimille ja päivittäisiin ajoihin.

  • Mukava alusta ja hiljainen matkustamo sopivat hyvin kaupunkiin ja esikaupunkiin, যেখানে rauhallisuus ja pehmeä kulku ovat tärkeitä.

  • Nopea lataus 30–80 % noin 20 minuutissa vähentää taukoja matkalla ja tekee autosta käytännöllisemmän jokapäiväisessä käytössä.

  • Hyvä vakiovarustelu ja korkea turvallisuusluokitus lisäävät arvoa ilman tarvetta ostaa heti paljon lisävarusteita.

  • Luokan normaali suorituskyky mahdollistaa ajamisen vaivatta kaupungin liikenteessä ilman tunnetta, että auto olisi hidas.

  • Toimintamatka ei vaikuta luokan vahvimmalta puolelta, ja maantiellä, talvella tai kovassa vauhdissa se laskee selvästi.

  • Ajettavuus on säädetty ilman erityistä intoa: nopeissa mutkissa tuntuu kallistelua, ja ohjaus antaa melko vähän palautetta.

  • Monet toiminnot on sidottu kosketusnäyttöön, joten ilmastoinnin ja muiden toissijaisten asetusten hallinta voi olla hankalaa ajon aikana.

  • Avustimet ja yhdistetyt palvelut voivat joissakin markkinaversioissa olla liian tungettelevia, ja tämä todennäköisesti täytyy säätää uudelleen oston jälkeen.

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Usein kysytyt kysymykset

WLTP:n mukaan toimintamatkaksi on ilmoitettu 430–450 km, mutta todellinen ajomatka riippuu nopeudesta, säästä ja reitistä. Kaupungissa luvut voivat olla lähellä virallisia, mutta maantiellä talvella toimintamatka on selvästi pienempi.
Mallissa on kaksi pääakkuvaihtoehtoa: 60,22 kWh ja 68,4 kWh. Se, kumpi niistä on käytössä, riippuu markkina-alueesta.
Pikalatausasemalla lataus 30:stä 80 %:iin kestää noin 20 minuuttia. Vaihtovirralla latausaika riippuu versiosta ja markkina-alueesta.
Crossoverissa on yksi eteen sijoitettu sähkömoottori, jonka teho on 160 kW ja vääntömomentti 320 N·m. 0–100 km/h -kiihdytys kestää noin 6,9–7,1 sekuntia, ja huippunopeus on noin 175–180 km/h.
Mallin mitat ovat 4615 × 1901 × 1670 mm, ja akseliväli on 2750 mm. Tavaratilan tilavuus on 461 l normaalisti ja jopa 1877 l, kun toinen rivi on taitettu.
Ohjaamossa on paljon tilaa, erityisesti toisella rivillä, ja pientavaroille on runsaasti lokeroita. Korkeammissa versioissa etuistuimet voi kallistaa lähes täysin makuuasentoon, ja ohjaamo itsessään on hiljainen ja mukavuuspainotteinen.
Useimmin miinuksiksi mainitaan monien toimintojen ohjaus kosketusnäytön kautta, ei kovin innostava ajettavuus sekä toimintamatka, joka maantiellä voi jäädä virallista pienemmäksi. Lisäksi osa käyttäjistä huomauttaa avustimien ja yhdistettyjen palvelujen toiminnasta.
EX5:n maavara on ilman kuormaa 173 mm ja kuormattuna 145 mm, joten se riittää kaupunkiajoon, reunakiville ja normaaleille sorateille. Mutta se ei ole maasturi, eikä sitä ole tehty huonoille teille täydellä kuormalla.

Samankaltaisia artikkeleita ja uutisia tuningista ja autoista

Mercedes-AMG GT 53 vs. Porsche Taycan 4S: toimintamatka, suorituskyky ja lataus
Mercedes-AMG GT 53 vs Porsche Taycan 4S: toimintamatkan, suorituskyvyn ja latauksen vertailu. Kumpi liftback sopii paremmin kaupunkiin ja pitkille matkoille?
08.08.2026
200
Maastoauton tikkaat vai sivuaskelmat: valinta kattokuorman käyttöön
SUV-taka­tikkaat vai sivuastinlaudat? Vertailu kattokuormalle pääsyyn, kaupunkiajoon ja maastoajoon. Kumpi on käytännöllisempi juuri sinun SUV:llesi.
27.08.2026
64
Uusi Nissan Tekton debytoi virallisesti: kompakti "nuorempi Patrol" turbotekniikalla
Uusi Nissan Tekton on nyt virallisesti esitelty: kompakti ”Patrolin pikkuveli” turbomoottorilla, suurella tavaratilalla ja 5 tähden turvallisuudella perhematkoille.
07.08.2026
159
Zeekr 9X vs Li Auto L9 2026: kumpi premium-kiinalainen SUV on parempi?
Zeekr 9X vs Li Auto L9 2026: premium-luokan kiinalaisten SUV-mallien vertailu. Kumpi sopii paremmin perheelle, moottoritielle ja arkeen — teknisesti painottunut 9X vai hiljaisempi L9?
23.08.2026
139
Dacia Logan III -koeajo: taloudellinen ja luotettava sedan
Dacia Logan III -koeajo: edullinen ja luotettava sedan, jossa on suuri tavaratila, yksinkertainen tekniikka ja matalat käyttökulut. Onko se huomion arvoinen?
22.09.2026
158
Zeekr 7X 2026: katsaus Kiinan premium-sähkö-SUV:iin
Zeekr 7X 2026 on premium-luokan sähköcrossover 800 voltin arkkitehtuurilla, pikalatauksella ja tilavalla matkustamolla. Katsaus vahvuuksiin ja kompromisseihin.
27.08.2026
115
Mitä asentaa Volkswagen T5 Transporteriin maantieajoon, kiviltä ja keulan suojaksi
Mitä asentaa Volkswagen T5 Transporter -malliin maantieajoon, kiville ja keulan suojaksi: renkaat, korotus ja pohjapanssari. Käytännöllinen valinta ilman turhaa painoa tai pelkkiä koristeosi...
02.09.2026
43
Halogeeni- vai LED-sumuvalot: kumpi on parempi arjessa
Halogeeni- vai LED-sumuvalot: kumpi on parempi arkiajoon? Vertailussa asennus, käyttöikä, valokuvio ja varma valinta autollesi ilman virheitä.
08.08.2026
99