Kun tunteet jätetään sivuun, valinta Audi Q9 2027:n ja Mercedes-Benz GLS 2027:n välillä tiivistyy yksinkertaiseen: Q9 tarjoaa enemmän tekniikkaa ja vääntöä pienemmällä rahalla, kun taas GLS tarjoaa rauhallisemman, jo valmiiksi hiotun ison perhe-SUV:n kaavan. Toinen voittaa varustelulla ja uutuudella, toinen hiljaisuudella, kypsyydellä ja ennakoitavuudella pitkällä omistuksella.
Ostajalle tämä ei ole pikkujuttu. Q9 näyttää vahvemmalta myynnin alussa, mutta ensimmäinen mallivuosi tarkoittaa aina vähemmän dataa kestävyydestä, melusta kilometrien karttuessa ja jälleenmyyntiarvosta. GLS on kalliimpi ja perusmallina heikompi, mutta siihen liittyy vähemmän riskejä.
Mistä valinnassa on kyse
Audi Q9 2027 on jo virallisesti esitelty, ja peruskonfiguraatiossa se näyttää erittäin vakuuttavalta: noin 87,7–89,1 tuta dollaria Yhdysvalloissa, 429 hv, 599 N·m, vakiona adaptiivinen ilmajousitus, taka-akseliohjaus ja suurempi tavaratila kolmannen rivin takana. Pelkkien lukujen perusteella tämä on yksi luokan vahvimmista tarjouksista.
Mercedes-Benz GLS 2027 on toistaiseksi virallisesti julkistettu ilman lopullista hinnastoa, mutta markkina odottaa aloitushinnan olevan noin 95 tuta dollaria. GLS 450 -versiossa se häviää Q9:lle perusvoimassa, mutta voittaa sillä, ettei kyse ole täysin uudesta mallista, vaan perusteellisesti päivitetystä isosta SUV:sta, jonka maantie käytös on jo tuttu, ohjaamon hiljaisuudesta on parempi näyttö ja pitkä omistaminen on ennakoitavampaa.
Mitä kriteerejä kannattaa käyttää vertailussa
Tässä luokassa virhe on katsoa vain hevosvoimia tai ohjaamon näyttöä. Käytännöllinen valinta kannattaa tehdä viiden kriteerin mukaan.
- Hinta ja perusvarustelun sisältö. Tärkeää ei ole vain lähtöhinta, vaan myös se, mitä siihen sisältyy: ilmajousitus, neliveto, ajoavustimet, sisätilojen kokoonpano.
- Melu ja ajomukavuus. Isossa SUV:ssa tämä on arjen käytössä keskeinen ero. Hiljaisuus 120–140 km/h on usein tärkeämpää kuin kiihtyvyys 0–100.
- Kestävyys ja ennakoitavuus. GLS:llä on enemmän historiaa alustasta, komponenteista ja sisustan todellisesta ikääntymisestä. Q9:stä tätä dataa ei vielä ole.
- Käytännöllisyys. Täällä ei katsota kokonaispituutta, vaan kolmatta riviä, tilavuutta sen takana, istumaan nousun helppoutta, korin todellista leveyttä ja ketteryyttä kaupungissa.
- Asennus ja jälkivarustelu. Jos oston jälkeen suunnitelmissa on matot, tavaratilan suoja, sivuastimet, korisarja tai lisävalot, kypsään malliin on helpompi löytää valmiita ratkaisuja ja selkeä asennus. Ensimmäisen mallivuoden kohdalla valikoima on lähes aina suppeampi.
Lyhyt vertailu vaihtoehdoista (taulukko)
| Vaihtoehto | Vahvuudet | Heikkoudet | Kenelle sopii |
|---|---|---|---|
| Audi Q9 2027 | Vahvempi perusmoottori, runsas vakiovarustelu, suurempi tavaratila kolmannen rivin takana, vakiona ilmajousitus ja taka-akseliohjaus | Ensimmäinen mallivuosi, vähemmän dataa kestävyydestä ja melusta kilometrien karttuessa, erittäin suuret mitat, kolmannella rivillä ei vielä luokan ykkösen mainetta | Niille, jotka haluavat maksimoida tekniikan ja väännön rahoilleen ja ovat valmiita hyväksymään uuden mallin riskin |
| Mercedes-Benz GLS 2027 | Kypsä alusta, hiljainen ja rauhallinen maantie käytös, vahva maine pitkillä matkoilla, laajemmat mahdollisuudet valmiisiin jälkivarustepaketteihin | Korkeampi odotettu lähtöhinta, heikompi perusmoottori, kallis siirtymä V8-versioihin, suuret vanteet voivat heikentää talvimukavuutta | Niille, jotka arvostavat enemmän mukavuutta, ennakoitavuutta ja haluavat vähemmän kokeilla ensimmäisen mallivuoden aikana |
Yksityiskohtainen tarkastelu vaihtoehdoista
Audi Q9 2027
Q9 tulee segmenttiin aggressiivisesti. Perus 2,9-litrainen V6 biturbo 429 hv ja 599 N·m tarjoaa sen, mitä monista kalliista isoista SUV-malleista puuttuu lähtöversioissa: vääntövaraa ilman että pitää heti siirtyä V8:aan. Kun tähän lisätään noin 4,9 s 0–100 km/h, vakiovarusteinen ilmajousitus, taka-akseliohjaus ja 547 l tavaratilaa kolmannen rivin takana, on helppo ymmärtää, miksi Q9 näyttää edulliselta nimenomaan ”suoraan paketista” -ostoksena.
Käytännöllisyydessä Q9 on myös vahva: pitkä akseliväli, 6- tai 7-paikkainen kokoonpano, suuri kuormatilan reservi, vetokyky jopa 3500 kg. Mutta mukana on yksi nyanssi: tämä on Audin ensimmäinen tämän formaatin suuri lippulaiva-SUV. Siksi kysymykset todellisesta kestävyydestä, sisämelusta muutaman vuoden jälkeen, pienistä lastentaudeista ja jälleenmyyntiarvosta ovat vielä avoimia. Jos sinulle on tärkeää ei esittely, vaan viiden vuoden omistushorisontti, tämä tekijä kannattaa huomioida rehellisesti.
Toinen pointti on jälkivarustelu. Uuden mallin kohdalla markkinat tarvitsevat aina hieman aikaa ehtiäkseen mukaan mattoratkaisuissa, tavaratilaratkaisuissa, sivuastimissa, korisarjoissa ja ulkoisessa tuningissa. Se ei ole auton miinus, mutta se on aito kriteeri, jos olet tottunut viimeistelemään auton heti omaan käyttöön.
Mercedes-Benz GLS 2027
GLS 2027 toimii eri lähestymistavalla. Perusversiossa GLS 450 se on 3,0-litrainen rivikuutonen miedolla hybridillä, 375 hv ja 560 N·m. Paperilla vähemmän kuin Q9:ssä, mutta luokkaansa nähden tämä riittää, ja malli on pitkään tunnettu yhtenä segmentin rauhallisimmista maantiellä. Niille, jotka ajavat paljon pitkiä matkoja, tämä ero luonteessa on tärkeämpi kuin luettelon numero.
GLS:n vahvuus on kypsyys. Alusta on tunnettu, jousituksen toimintalogiikka on selkeä, sisusta ja äänieristys nauttivat hyvää mainetta, ja niille, jotka haluavat lisää vääntöä, on GLS 580 V8:lla 530 hv. Kyllä, Q9:llä on parempi lähtö hinta–varustelu-suhteessa, mutta GLS sopii paremmin ihmisille, jotka eivät halua olla uuden mallin varhaisia testaajia.
Heikot kohdat ovat myös ilmeisiä. 2027-mallivuoden lähtöhintaa ei ole vielä vahvistettu, ja lähes varmasti se on Q9:ää korkeampi. Siirtyminen ylempiin Mercedes-versioihin tekee ostosta nopeasti hyvin kalliin, ja suuret vanteet tällaisissa autoissa heikentävät helposti talvimukavuutta ja nostavat rengaskustannuksia. Käytännöllisyydessä GLS on hyvä, mutta kolmannen rivin takana ja tavaratilan määrässä Q9 näyttää kiinnostavammalta.
Kumpi on parempi eri käyttöskenaarioissa
Jos tarvitset ison perhe-SUV:n mahdollisimman vahvalla peruspaketilla, logiikka on Audi Q9:n puolella. Se on nopeampi jo lähtöversiossa, tavaratilaltaan suurempi ja alustan osalta anteliaampi.
Jos pääskenaario on pitkät maantieajot, toistuvat kaupunkien väliset matkat, matkustajat toisella rivillä ja halu saada hiljainen, pehmeä auto ilman pieniä yllätyksiä, GLS tuntuu aikuisemmalta.
Kaupunkiin molemmat ovat suuria, mutta GLS on hieman lyhyempi, joten se tuntuu vähemmän kömpelöltä. Vetämisessä eroa on tuskin lainkaan: molemmat vetävät noin 3,5 tonnia, joten tässä ratkaisee ei numerot, vaan varmuus juuri kyseisestä kokoonpanosta ja kuormituksesta.
Käyttöskenaario ja mitä kannattaa valita (taulukko)
| Skenaario | Mitä kannattaa valita | Miksi |
|---|---|---|
| Tarvitaan maksimi varustelu ilman siirtymistä kalliiseen versioon | Audi Q9 2027 | Vahvempi perusmoottori, vakiona ilmajousitus ja taka-akseliohjaus, edullisempi lähtö |
| Pitkät matkat, hiljaisuus moottoritiellä, rauhallinen kyyti | Mercedes-Benz GLS 2027 | Kypsämpi alusta ja parempi maine äänieristyksessä ja mukavuudessa suuren kilometrimäärän jälkeen |
| Perhe, lasten tavarat, matkalaukut, kolmatta riviä käytetään usein | Audi Q9 2027 | Suurempi tavaratila kolmannen rivin takana ja vahva painotus sisätilojen käytännöllisyyteen |
| Osto pitkäksi aikaa ilman halua ottaa riskiä mallin ensimmäisestä vuodesta | Mercedes-Benz GLS 2027 | Ennakoitavampi kestävyys, sisustan ikääntyminen ja myöhempi jälkivarustelu |
| Halutaan dynamiikkaa ilman V8:aa | Audi Q9 2027 | 429 hv perusversiossa antaa paremman vääntövaran kuin GLS 450 |
| Tarvitaan iso SUV premium-tason toiselle riville ja kalliimpiin toteutuksiin | Mercedes-Benz GLS 580 | Mercedesin mallisto on vahvin juuri kalliissa, pitkään hiotuissa versioissa |
Tyypilliset virheet valinnassa
- Katsoa vain tehoa. Tässä luokassa melu, mukavuus ja alustan logiikka tuntuvat joka päivä, kun taas kiihtyvyyserot vain satunnaisesti.
- Sivuuttaa ensimmäinen mallivuosi. Q9 on erittäin vahva alussa, mutta pitkän kestävyystilaston puute ei ole pikkujuttu.
- Alivertioida koko. Molemmat autot ovat suuria, ja Q9 on lisäksi erittäin leveä. Jos pysäköit tiiviissä kaupungissa, tämä kannattaa sovittaa omiin reitteihin.
- Maksaa liikaa V8:sta ilman todellista tarvetta. Useimpiin perhekäyttöihin perusversiot riittävät; suuremmat moottorit ovat tarpeen silloin, kun oikeasti ostat suorituskykyä etkä vain ”varan tunnetta”.
- Unohtaa jälkivarustelun ja asennuksen. Jos tarkoitus on hankkia paljon tarvikkeita heti oston jälkeen, kypsässä mallissa on yleensä vähemmän kysymyksiä yhteensopivuudesta ja asennuksesta.
Milloin kalliimpi ratkaisu on järkevä
Lisämaksu GLS:stä on perusteltu, kun sinulle ovat tärkeitä eivät tekniset speksiluvut, vaan rakenteen kypsyys, ohjaamon hiljaisuus ja selkeä omistushorisontti. Tämä on erityisen loogista, jos aiot heti oston jälkeen muokata auton itsellesi: Mercedes GLS X167 -malliin on jo valmiita ratkaisuja sisätiloihin, tavaratilaan ja koriin, ja syvempään ulkoiseen päivitykseen on saatavilla GLS facelift -sarjoja.
Lisämaksu Q9:stä tai sen ylemmistä versioista on järkevä, jos haluat mahdollisimman vahvan peruspaketin heti nyt: enemmän vääntöä, rikkaamman alustan, paremman kuormavaran ja Audin uuden lippulaivaformaatin. Mutta on tärkeää ymmärtää, että ensimmäisen mallivuoden lisävarustemarkkina on vielä muodostumassa, joten käytännöllisintä on seurata Audi Q9 -sivun sisältöä, jos suunnittelet jälkivarustelua ilman kiirettä.
Yhteenveto
Audi Q9 2027 on rationaalisesti vahvempi valinta hinta–teho–varustelu-suhteella. Mercedes-Benz GLS 2027 on rauhallisempi valinta niille, jotka arvostavat enemmän hiljaisuutta, maantiemukavuutta ja ennakoitavuutta pitkässä käytössä. Jos haluat maksimin lähtörahalla — katso Q9:ää. Jos haluat vähemmän tuntemattomia ja enemmän varmuutta arkeen — GLS näyttää toistaiseksi turvallisemmalta.
Hyödyt ja haitat
Audi Q9 2027 tarjoaa perusvarustelussa tehokkaamman moottorin kuin GLS 450: 429 hv ja 599 Nm verrattuna 375 hv:iin ja 560 Nm:iin. Tämä antaa paremman vääntövaran ilman siirtymistä kalliimpiin versioihin.
Q9 näyttää edullisemmalta hinta–varustelu-suhteelta: noin $87,7–89,1 t. lähtöhinnalla siinä on jo vakiona adaptiivinen ilmajousitus, takapyörien ohjaus sekä kattava tekniikkapaketti perusvarustelussa.
Käytännössä Q9 on vahva perhe-SUV: siinä on 6- tai 7-paikkainen kokoonpano, suurempi tavaratila kolmannen rivin takana ja 3500 kg:n vetokyky.
Mercedes-Benz GLS 2027 nojaa rakenteen kypsyyteen. Artikkelissa sitä kuvaillaan rauhallisemmaksi ja ennustettavammaksi vaihtoehdoksi pitkään omistukseen, paremmalla lähtötasolla melun ja maantiekäytöksen osalta.
GLS sopii paremmin usein toistuviin pitkiin matkoihin ja päivittäiseen mukavuuteen suurella ajomäärällä. Tässä luokassa se on käytännöllinen etu, ei vain teknisten tietojen numero.
Audi Q9 2027 on ensimmäinen mallivuosi, joten siitä ei vielä ole pitkää tilastoa kestävyydestä, ajomelusta tai jälleenmyyntiarvosta. Tämä tekee ostamisesta vähemmän ennustettavaa.
Q9:n jälkiasennusmarkkina on vasta muodostumassa, joten valmiita ratkaisuja matoille, tavaratelineille, kynnyksille tai korisarjalle voi olla vähemmän kuin kypsemmille malleille.
Mercedes-Benz GLS 2027:n odotetaan olevan lähtöhinnaltaan kalliimpi, ja perusversio on myös Q9:ää heikompi teholtaan. Eli pienemmällä rahalla ei saa kaikkea tekniikkaa.
GLS:ssä siirtyminen ylempiin versioihin tekee ostosta nopeasti hyvin kalliiksi, ja suuret vanteet voivat heikentää talvimukavuutta sekä nostaa rengaskustannuksia.









