Autosi
Tyhjennä
  • Yleismalliset tuotteet
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMan
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Tuoteryhmä
Näytä tuotteet

Uusi Mercedes-AMG GLE 63 S säilyttää V8:n: mitä muuttui vuodelle 2026

Mercedes-AMG GLE 63 S 2026 säilytti V8:n: 603 hv, 850 N·m ja 0–100 km/h 3,9 sekunnissa. Mikä muuttui – ja miksi tämä crossover tekee yhä vaikutuksen?
Uusi Mercedes-AMG GLE 63 S säilyttää V8:n: mitä muuttui vuodelle 2026 Kuva 1

Mercedes-AMG GLE 63 S on vuonna 2026 kiinnostava ei siksi, että se olisi muuttunut radikaalisti, vaan siksi, että se ei luopunut V8:sta. Yhdysvaltain markkinoilla kyse on käytännössä tutun kokoonpanon jatkosta: 4,0-litrainen V8 biturbo, 603 hv, 850 N·m ja 9-portainen automaatti. Samaan aikaan globaaleissa materiaaleissa esiintyy jo perusteellisemmin päivitetty sama 4,0 V8 kevythybridillä ja uudistetulla mekaniikalla, joten tiedot kannattaa lukea markkinakohtainen huomioiden.

Käytännössä tämä on iso ja nopea crossover niille, jotka haluavat vetoa, ääntä, tilavan matkustamon ja järkevää käytännöllisyyttä ilman siirtymistä perheminivaniin. Sen juttu eivät ole polttoainetaloudellisuus, kolmas istuinrivi tai luokkansa terävin ajettavuus kovimpien kilpailijoiden tasolla.

Malli ja sen paikka markkinoilla

GLE 63 S on GLE-malliston huipulla ja pelaa erittäin nopeiden premium-crossoverien segmentissä BMW X5 M Competitionin ja Audi RS Q8:n rinnalla. Sen valtti ei ole vain kiihtyvyysluvuissa, vaan myös suuren matkustamon, tavaratilan, jopa 3493 kg:n vetokyvyn ja V8-luonteen yhdistelmässä, joka käy nyt yhä harvinaisemmaksi.

Lähtöhinta Yhdysvaltain markkinoilla on korkea, ja kalliit lisävarusteet kasvattavat budjettia nopeasti. Siksi tämä malli valitaan yleensä harvemmin hinta–hevosvoima-suhteen perusteella ja useammin tietyn ominaisuuspaketin takia: nopeutta ilman, että arjen mukavuus kärsii.

Sukupolvet ja mallin historia

GLE-nimi tuli käyttöön M-Classin uudelleennimeämisen jälkeen, ja siitä lähtien AMG-versio on ollut GLE 63. Vuoden 2026 ymmärtämiseksi on tärkeää erottaa korimallin sukupolvi markkinakohtaisista päivityksistä.

AjanjaksoIndeksiMikä on tärkeää
2015-2018W166Ensimmäinen AMG GLE 63 nimenmuutoksen jälkeen, jo vahvalla V8- ja maantie-mukavuuspainotuksella.
Vuodesta 2018W167Nykyinen sukupolvi pidemmällä akselivälillä, modernimmalla sisustalla ja suuremmalla painotuksella elektroniikkaan ja arjen käytännöllisyyteen.
2026 mallivuosiW167Yhdysvalloissa ilman suuria muutoksia; globaalisti esillä on seuraava vaihe teknistä ja tyylillistä päivitystä, jota ei pidä mekaanisesti sekoittaa kaikkiin markkinoihin.

Moottorit ja voimansiirrot

Mallin ytimessä on 4,0-litrainen V8 biturbo. Yhdysvaltoihin vuodelle 2026 ilmoitetaan 603 hv ja 850 N·m, ja globaalissa kuvauksessa sama kehityssuunta esitetään lukemina 450 kW ja 850 N·m, jossa V8 on perusteellisemmin uudistettu, mukana on kevythybridi ja toisen sukupolven integroitu käynnistin-generaattori. Jos katsot tiettyä autoa, kannattaa tarkistaa markkina ja varustelu eikä nojata yhteen universaaliin lukuun.

Vaihteistona on 9-portainen automaatti, ja vetotapa on neliveto muuttuvalla momentinjaolla. Yhdessä aktiivisen kallistuksenhallinnan ja takatasauspyörästön lukituksen kanssa tämä antaa erittäin vahvan lähdön ja vakaan pidon liukkaalla, mutta fysiikkaa se ei kumoa: massaa on täällä yli 2,5 tonnia.

Kori, mitat ja alusta

GLE 63 S on suuri jopa luokkansa mittapuulla: lähes 5 metriä pitkä ja yli 2,15 m peilien kanssa. Tämä on hyvä matkustamolle ja tavaratilalle, mutta kaupungissa se tarkoittaa tarkkuutta ahtaissa parkkihalleissa sekä korkeaa virheen hintaa vanteille ja renkaille.

ParametriArvo
Moottori4,0-litrainen V8 biturbo, kevythybridi
Teho603 hv Yhdysvaltoihin; globaaleissa materiaaleissa mainitaan myös 450 kW
Vääntömomentti850 N·m
Voimansiirto9-portainen automaatti, neliveto
Kiihtyvyysnoin 3,9 s 0–100 km/h tai 3,7 s 0–97 km/h markkinasta ja mittaustavasta riippuen
Huippunopeus280 km/h
Pituus4953 mm
Akseliväli2995 mm
Leveys2017 mm ilman peilejä, 2156 mm peilien kanssa
Korkeus1783 mm
Maavara191 mm, ilmajousitus voi lisätä vielä 20 mm
Kahluusyvyysjopa 500 mm
Tavaratila943-2121 l
Massa2525 kg
Vetokyky3493 kg

Alustaltaan tämä ei ole pelkkä ”kuuma” crossover jäykillä jousilla. Tässä on ilmajousitus, aktiivinen kallistuksenhallinta ja suuri vetovaranto, joten auto osaa olla sekä rauhallinen moottoritiellä että erittäin nopea mutkasta ulos. Maastoarvot eivät kuitenkaan saa johtaa harhaan: kalliit pyörät, suuri massa ja matalaprofiiliset renkaat eivät tee siitä autoa säännölliseen maastoajoon.

Sisusta, mukavuus ja turvallisuus

Sisusta on mitoitettu viidelle, ja tämä on tärkeä yksityiskohta: GLE 63 S:ssä ei ole kolmatta istuinriviä. Istuimet ovat tilavat ja tavaratila suuri, joten käytännöllisyydeltään se on lähempänä perhe-crossoveria kuin ulkonäöstä ehkä luulisi. Juuri tässä on yksi mallin vahvuuksista: voi ajaa nopeasti kärsimättä ahtaudesta tai pienestä tavaratilasta.

Mukavuudessa malli on vahva arjessa, etenkin pienissä epätasaisuuksissa ja maantiellä. Turvallisuudessa kannattaa huomioida varustelun lisäksi myös huoltojen ajantasaisuus: osalle vuoden 2026 autoista tehtiin huoltokampanja takavöiden kiinnityksiin liittyen, joten ennen ostoa on tärkeää tarkistaa, että se on suoritettu.

Arjen käyttö

Todellisessa elämässä GLE 63 S edellyttää valmiutta kuluihin. Ilmoitettu polttoaineenkulutus amerikkalaisessa syklissä on noin 15,7 l kaupungissa, 11,8 l maantiellä ja noin 13,8 l yhdistetyssä ajossa, mutta aktiivinen ajo nostaa lukemia helposti korkeammiksi. 85,2 litran tankki kompensoi osittain ruokahalua, mutta tankata pitää premium-bensiinillä.

Toinen asia ovat renkaat, jarrut ja elektroniikka. Auto on raskas, tehokas ja kulkee usein isoilla vanteilla, joten kulutusosat eivät ole halpoja. Omistajien palautteesta näkyy myös tyypillisiä pieniä huomautuksia elektroniikasta, ylimääräisistä äänistä ja jarrujen vinkunasta, joten GLE 63 S kannattaa ostaa mieluummin huolellisen diagnostiikan kuin ”kuvan” perusteella.

Vahvuudet ja heikkoudet

VahvuudetMitä se tarkoittaa omistajalleHeikkoudetMitä se tarkoittaa omistajalle
Tehokas V8 ja erittäin vahva vääntöNopea lähtö, helpot ohitukset, vetovaraa vaikka auto olisi täynnäKorkea polttoaineenkulutusUsein tankilla ja suuret kulut aktiivisessa ajossa
Mukava jousitus luokkaansa nähdenAuto ei väsyttä pitkissä matkoissaSuuri massaAjettavuus ei ole yhtä eloisa kuin terävimmillä kilpailijoilla
Iso tavaratila ja vahva vetokykySopii perheelle, matkailuun, perävaunulleEi kolmatta istuinriviäSuurelle perheelle paikkoja voi olla liian vähän
Alustan hyvä monipuolisuusMukavuus kaupungissa ja varmuus maantiellä samassa autossaKallis ylläpitoRenkaat, jarrut, lisävarusteet ja huolto tuntuvat budjetissa
Laadukas sisustatuntumaAuto tuntuu kalliilta, ei vain hinnaltaanRiskejä pienessä elektroniikassa ja äänissäTarvitaan tarkka kunnon tarkastus ennen ostoa

Lyhyesti: GLE 63 S sopii sille, joka haluaa yhden auton kaikkiin rooleihin: nopean, tilavan, mukavan ja vääntävän V8:n. Se ei sovi kovin hyvin sille, joka hakee luokkansa terävintä ohjausta, minimikuluja tai seitsemänpaikkaista kokoonpanoa.

Tuning ja tarvikkeet

GLE 63 S:lle järkevin reitti ei lähde koristeellisesta tuningista vaan asioista, jotka suojaavat sisustaa ja koripintoja arjessa. Tällaisessa autossa kertyy nopeasti jälkiä märistä kengistä, kuormasta ja leveiden renkaiden heittämästä hiekasta, joten peruslisävarustepaketti on aidosti käytännöllinen.

Mitä katsoa tälle mallille

  • kumimatot matkustamoon — järkevät, jos auto on päivittäisessä ajossa, erityisesti talvella tai sateella.
  • tavaratilan matto — hyödyllinen matkalaukuille, lasten tavaroille, urheiluvarusteille ja likaiselle kuormalle.
  • roiskeläpät — auttavat vähentämään helmojen ja korin alaosan hiekkapuhallusta, mikä on leveillä pyörillä erityisen ajankohtaista.

Jos taas katsoo ulkoista tuningia, tälle mallille on tärkeää olla pilaamatta tasapainoa. GLE 63 S näyttää jo valmiiksi näyttävältä, joten liialliset korisarjat tai satunnaiset elementit tekevät autosta usein kalliimman ylläpitää, mutta eivät paremman käyttää.

Yhteenveto

Mercedes-AMG GLE 63 S 2026 ei ole vallankumous, vaan tuttu kaava: iso, nopea V8-crossover, joka toistaiseksi pysyy markkinoilla. Sen vahvuudet ovat vääntö, mukavuus, tilat ja monipuolisuus; heikkoudet hinta, polttoaineenkulutus, massa ja mahdolliset pienet elektroniikkakysymykset. Jos tarvitset juuri tämän paketin, malli näyttää erittäin vakuuttavalta; jos prioriteetit ovat toiset, se on parempi myöntää rehellisesti ennen ostoa. Tämä materiaali perustuu todelliseen valintakokemukseen, käytännön työhön ja oikeisiin käyttöskenaarioihin, ei abstrakteihin mainoslauseisiin.

Hyödyt ja haitat

  • 4,0-litrainen V8 biturbo, jossa on 603 hv ja 850 Nm, tarjoaa erittäin voimakkaan kiihdytyksen ja varman vedon kaikissa tilanteissa. Tämä on erityisen hyödyllistä ohituksissa sekä ajettaessa täydellä kuormalla tai perävaunun kanssa.

  • Mallissa on suuri matkustamo ja tavaratila, joten se sopii sekä päivittäisiin ajoihin että matkoille. Viisipaikkainen kokoonpano ilman kolmatta riviä tekee matkustamosta yksinkertaisemman ja tilavamman matkustajille.

  • Ilmajousitus ja aktiivinen kallistuksen hallinta auttavat säilyttämään mukavuuden maantiellä ja kaupungissa. Suurelle ja raskaille crossoverille tämä on tärkeä etu päivittäisessä käytössä.

  • GLE 63 S on luokkansa mittapuulla erittäin käytännöllinen: vetokyky 3493 kg, maavara 191 mm ja kahluusyvyys jopa 500 mm. Tämä laajentaa käyttömahdollisuuksia ilman siirtymistä täysin utilitaariseen SUV:iin.

  • Sisusta tuntuu ylelliseltä ja hyvin kootulta, eikä auto väsyttä pitkissä matkoissa. Tämä tekee siitä kätevän vaihtoehdon niille, jotka haluavat yhden auton arkeen ja matkustamiseen.

  • Polttoaineenkulutus on korkea: kaupunkiajossa ilmoitetaan noin 15,7 l/100 km, ja aktiivinen ajaminen nostaa lukemaa helposti vieläkin korkeammaksi. Lisäksi tarvitaan premium-bensiiniä, joten päivittäinen käyttö tulee kalliiksi.

  • Yli 2,5 tonnin massa rajoittaa selvästi ajon ketteryyttä. Terävimpien kilpailijoiden rinnalla auto ei tunnu yhtä tiiviiltä eikä kevyeltä mutkissa.

  • Huolto ja kulutustarvikkeet ovat kalliita: renkaat, jarrut, varusteet ja huolto kuormittavat budjettia selvästi. Suurilla vanteilla tämä korostuu erityisesti säännöllisessä käytössä.

  • Pienten elektroniikkaongelmien, ylimääräisten äänten ja jarrujen vinkumisen riski on olemassa, joten ennen ostoa tarvitaan perusteellinen diagnoosi. Lisäksi osassa vuoden 2026 autoja oli huoltokampanja takaturvavöistä.

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Usein kysytyt kysymykset

Yhdysvaltain markkinoille tämä on pikemminkin tutun kokoonpanon siirto ilman suuria muutoksia. Malli säilytti 4,0-litraisen V8 biturbon, 9-vaihteisen automaattivaihteiston ja nelivedon. Globaaleissa materiaaleissa mainitaan saman V8:n syvempi päivitys ja kevythybridi, mutta tämä riippuu markkinoista.
Yhdysvalloissa ilmoitetaan 603 hv ja 850 Nm. Globaalissa kuvauksessa esiintyy myös 450 kW ja 850 Nm. Siksi ennen ostoa on tärkeää tarkistaa juuri kyseiset markkinat ja varustetaso.
Kiihtyvyys riippuu markkinoista ja mittaustavasta. Artikkelissa mainitaan noin 3,9 sekuntia 100 km/h:iin tai 3,7 sekuntia 97 km/h:iin. Suurelle crossoverille tämä on erittäin nopea tulos.
Ei, sisustus on suunniteltu viidelle hengelle. Tässä mallissa ei ole kolmatta istuinriviä. Sen sijaan se tarjoaa runsaasti tilaa matkustajille ja suuren tavaratilan.
Tavaratilan tilavuus on 943–2121 litraa istuinkonfiguraatiosta riippuen. Vetokyky on jopa 3493 kg. Tämä on yksi syy siihen, miksi mallia pidetään paitsi nopeana myös käytännöllisenä.
Yhdysvaltalaisen syklin mukaan kulutus on noin 15,7 l kaupungissa, 11,8 l maantiellä ja noin 13,8 l yhdistetyssä ajossa. Ajon ollessa aktiivista nämä luvut kasvavat helposti. Auto tarvitsee myös premium-bensiiniä.
Ennen ostoa kannattaa tarkistaa, onko takaturvavöiden kiinnityksiin liittyvä huoltokampanja vielä avoinna. On myös suositeltavaa tehdä elektroniikan, jarrujen ja yleiskunnon diagnoosi, sillä mallissa esiintyy näihin yksiköihin liittyviä pieniä huomautuksia.
Kyllä, jos polttoainekustannukset, renkaat ja jarrut sopivat budjettiin. Malli on mukava maantiellä ja kaupungissa, siinä on suuri matkustamo ja tavaratila. Mutta massan, mittojen ja kalliin käytön vuoksi se ei ole taloudellisin vaihtoehto jokapäiväiseen ajoon.

Samankaltaisia artikkeleita ja uutisia tuningista ja autoista

Sähköinen Mercedes-Benz C-Class 2027: C 400 4MATIC -katsaus ja 762 km toimintamatka
Mercedes-Benz C-Class 2027 C 400 4MATIC: sähköinen sedan, toimintamatka jopa 762 km, teho 489 hv ja lataus jopa 330 kW pitkille matkoille.
16.08.2026
224
Kattoteline kattokaiteisiin vai kattoboksi: kumpi matkalle?
Kattoteline kattokaiteisiin vai kattoboksi: kumpi kannattaa matkalle? Hintojen, melun, asennuksen ja käytännöllisyyden vertailu auttaa löytämään ratkaisun omiin reissuihisi.
24.07.2026
166
Mitä tehdä, jos takapuskuri naarmuuntuu tavaratilaa lastattaessa
Mitä tehdä, jos takapuskuri naarmuuntuu tavaratilaa lastattaessa? Näin arvioit naarmujen syvyyden, poistat jäljet ja suojaat reunan uusilta vaurioilta.
31.07.2026
284
Miksi ovenkahvoihin tulee nopeasti naarmuja – ja miten ne saa piiloon
Miksi ovenkahvoihin ilmestyy nopeasti naarmuja? Opi erottamaan pintajäljet syvistä naarmuista ja miten ne saa piilotettua tehokkaasti.
22.07.2026
230
Varusteet Volkswagen Tiguan 2016-2023 -katto- ja matkakäyttöön
Mitä valita Volkswagen Tiguan 2016-2023 -malliin kattokuormaa ja reissuja varten: kattotelineen poikkitangot, kattoboksi 340-460 l sekä tavaratilan kaukalo ja verkko mukavia perhematkoja var...
06.08.2026
209
Mitä varustaa Mazda CX-5 2017+ -malliin matkailuun ja kattokuormalle
Mitä valita Mazda CX-5 2017+ -malliin matkailua ja kattokuormaa varten: kattotelineen peruspalkit, kattoboksi vai kattokori? Opas, jolla vältät turhan melun, ylimääräiset kulut ja yleisimmät...
25.07.2026
324
Näin suojaat matkustamon kengistä kulkeutuvalta lialta
Miten suojata auton sisusta arjessa kengistä kulkeutuvalta lialta: mitkä automatot, kiinnitysratkaisut ja hoito todella pysäyttävät hiekan, suolan ja kosteuden.
24.07.2026
190
Perus- vai laajempi hätäpakkaus: mitä ostaa ensin
Perus vai laajennettu hätä-/varustepakkaus: mitä hankkia ensin kaupunkiin, maantielle ja talveen. Vertailu auttaa valitsemaan käytännöllisen setin ilman turhia kuluja.
09.08.2026
80