Autosi
Tyhjennä
  • Yleismalliset tuotteet
  • brand iconAcura
  • brand iconAlfa Romeo
  • Avatr
  • brand iconAudi
  • brand iconBMW
  • brand iconBentley
  • brand iconBrilliance
  • brand iconBugatti
  • brand iconBuick
  • brand iconBYD
  • brand iconChangan
  • brand iconCadillac
  • brand iconChery
  • brand iconChevrolet
  • brand iconChrysler
  • brand iconCitroen
  • Cowin
  • brand iconCupra
  • brand iconDAF
  • brand iconDacia
  • brand iconDaewoo
  • brand iconDaihatsu
  • Denza
  • brand iconDongfeng
  • brand iconDatsun
  • brand iconDodge
  • brand iconDS Automobiles
  • brand iconFAW
  • brand iconFerrari
  • brand iconFiat
  • brand iconFisker
  • brand iconFord
  • brand iconGAC Motor (Trumpchi)
  • brand iconGeely
  • brand iconGenesis
  • brand iconGreat Wall
  • brand iconGMC
  • brand iconHonda
  • brand iconHongqi
  • brand iconHyundai
  • brand iconHummer
  • brand iconJAC
  • brand iconJaguar
  • brand iconJeep
  • brand iconJetour
  • brand iconInfiniti
  • brand iconIsuzu
  • brand iconIveco
  • brand iconKIA
  • brand iconLamborghini
  • brand iconLada
  • brand iconLancia
  • brand iconLandRover
  • brand iconLeapmotor
  • Leopaard
  • brand iconLexus
  • brand iconLi Auto
  • brand iconLifan
  • brand iconLincoln
  • brand iconLotus
  • brand iconLucid
  • brand iconMan
  • brand iconMaserati
  • brand iconMazda
  • brand iconMcLaren
  • brand iconMG
  • brand iconMercedes-Benz
  • brand iconMitsubishi
  • brand iconMini
  • Moskvich
  • brand iconNissan
  • brand iconOpel
  • brand iconPeugeot
  • brand iconPolestar
  • brand iconPorsche
  • brand iconRivian
  • RAVON
  • brand iconRenault
  • brand iconRolls-Royce
  • brand iconSaab
  • brand iconScania
  • brand iconSinotruk
  • brand iconSeat
  • brand iconSkoda
  • Skywell
  • brand iconSmart
  • brand iconSsangYong
  • StreetScooter
  • brand iconSubaru
  • brand iconSuzuki
  • brand iconTesla
  • brand iconToyota
  • brand iconVolkswagen
  • brand iconVolvo
  • brand iconVolga
  • brand iconXiaomi
  • brand iconXpeng
  • brand iconWuling
  • brand iconZeekr
  • brand iconGAZ
  • brand iconUAZ
Tuoteryhmä
Näytä tuotteet

Uusi Porsche Cayenne Electric: toimintamatka, teho, lataus ja varustelu

Uusi Porsche Cayenne Electric tarjoaa jopa 1 156 hv, toimintamatkan jopa 653 km ja 10–80 % latauksen 16 minuutissa. Premium-luokan sähkö-SUV niille, jotka haluavat nopeutta, vetokykyä ja käytännöllisyyttä.
Uusi Porsche Cayenne Electric: toimintamatka, teho, lataus ja varustelu Kuva 1

Porsche Cayenne Electric — on suuri premium-luokan sähköinen SUV, joka panostaa paitsi kiihtyvyyteen myös arjen käyttökelpoisuuteen: 800 voltin arkkitehtuuri, 113 kWh akku, pikalataus jopa 400 kW ja virallinen mallisto kolmella versiolla. Perusversio tuottaa 408 hv normaalitilassa, S Electric — 544 hv ja Turbo Electric nousee jopa 1 156 hv:iin paikaltaan lähdettäessä.

Tämä malli sopii niille, jotka haluavat sähköisen crossoverin aidolla Porsche-dynamiikalla, nopealla pitkän matkan etenemisellä ja mahdollisuudella vetää perävaunua. Se ei ole paras vaihtoehto, jos tarvitset kolmannen istuinrivin, mahdollisimman yksinkertaisen ilmastoinnin hallinnan fyysisillä painikkeilla tai jo vuosien varrella kertynyttä luotettavuustilastoa nimenomaan sähköversiosta.

Malli ja sen paikka markkinoilla

Cayenne Electric asettuu suurten sähköisten SUV-mallien yläsegmenttiin, jossa ostaja katsoo toimintamatkan lisäksi alustan käytöstä, latausnopeutta, vetokykyä maantieajossa ja sisustan laatua. Porschelle se ei ole korvaaja kompaktimmalle Macan Electricille, vaan selvästi suurempi ja kalliimpi malli, jolla on huomattavasti laajemmat perhe- ja vetomahdollisuudet.

Mallistossa on kolme SUV-versiota ja kolme Coupé-versiota. Kaikissa on kaksi sähkömoottoria, ePTM-neliveto ja yksivaihteiset voimansiirrot molemmilla akseleilla. Ostaja ei siis valitse “taloudellisen” ja “nelivetoisen” version välillä, vaan eri tehotasojen, varustelun ja alustan säätöjen välillä.

Sukupolvet ja mallin historia

Itse Cayenne on mallilinjana ollut olemassa vuodesta 2002: ensimmäistä sukupolvea valmistettiin 2002–2010, toista — 2010–2017, ja kolmatta — vuodesta 2017. Täyssähköinen Cayenne on jo erillinen haaransa, virallisesti muotoutunut vuoden 2026 mallivuonna.

Uudessa Cayenne Electricissä on tärkeää ymmärtää, ettei se ole “sähköistetty vanha Cayenne”, vaan erikseen kehitetty versio uudella voimansiirtoarkkitehtuurilla, akulla ja aerodynamiikalla. Teknisissä materiaaleissa on jo pieniä eroja markkinoiden ja versioiden välillä: esimerkiksi perusmallin teho ilmoitetaan eri tavoin Yhdysvalloissa ja Euroopassa, ja S Electricin pituus poikkeaa eri dokumenteissa 6 mm.

Moottorit ja voimansiirrot

Tässä ei ole polttomoottoreita, joten iskutilavuus ei ole relevantti. Kaikissa versioissa käytetään kahta kestomagneettista synkronisähkömoottoria, elektronisesti ohjattua nelivetoa ja yksivaihteisia välityksiä. Osakuormalla etumoottori voidaan irrottaa paremman tehokkuuden vuoksi.

VersioVoimansiirtorakenneTehoVääntö0–100 km/hToimintamatka
Cayenne Electric2 sähkömoottoria, neliveto408 hv, jopa 442 hv liikkeellelähdössä835 N·m4,8 s576–643 km
Cayenne S Electric2 sähkömoottoria, neliveto544 hv, jopa 666 hv liikkeellelähdössä1 080 N·m3,8 s588–653 km
Cayenne Turbo Electric2 sähkömoottoria, neliveto857 hv, jopa 1 156 hv liikkeellelähdössä1 500 N·m2,5 s564–624 km

Tuntuman perusteella valinta on helppo. Perusversio on jo erittäin nopea suureksi SUV:ksi, S Electric vaikuttaa tasapainoisimmalta, ja Turbo Electric on enemmän tarina ylitsevuotavasta vedosta, kalliimmista jarruista ja suuremmasta massasta kuin rationaalisesta valinnasta.

Kori, mitat ja alusta

SUV-korissa pituus on 4 985 mm, vaikka S Electricille ilmoitetaan erikseen 4 991 mm; leveys ilman peilejä — 1 980 mm, korkeus — 1 674 mm, akseliväli — 3 023 mm. Aerodynamiikka on vahva tässä luokassa: ilmanvastuskerroin 0,25 SUV:ssa ja 0,23 Coupéssa.

Vakiovarusteena on kaksikammioinen adaptiivinen ilmajousitus itsetasaustoiminnolla. Etu- ja takajousitus ovat alumiiniset viisivarsirakenteet. S- ja Turbo-versioihin on saatavilla Porsche Active Ride, ja takapyöräohjaus pienentää selvästi kääntöympyrää, mikä on tärkeää suurelle kaupunkicrossoverille.

ParametriArvoKäytännön johtopäätös
Tavaratila781–1 588 l, Turbo-versiossa 747–1 554 lRiittää perheelle, mutta ei luokan ennätys
Etutavaratila90 lKätevää kaapeleille ja pienille tavaroille
Massa2 525–2 645 kgSuorituskyky on vahva, mutta massan fysiikkaa ei piiloteta
Vetokyky3 000 kg, maasto-paketilla jopa 3 500 kgYksi mallin vahvuuksista
Maavarajopa 245 mm maastotilassaPotentiaalia kevyeen maastoajoon
Kahluusyvyys483 mmEi puhdasverinen maasturi, mutta varaa on hyvin

Sisusta, mukavuus ja turvallisuus

Sisusta rakentuu suuren 14,25 tuuman digitaalisen mittariston, valinnaisen 14,9 tuuman matkustajan näytön ja lisätyn todellisuuden head-up-näytön ympärille. Mukana on Android-pohjainen integroidtu autokäyttöjärjestelmä, suoratoistopalvelut, puheohjaus monimutkaisillekin komennoille sekä digitaalinen avain usean käyttäjän käyttöoikeuksilla.

Käytännössä tärkeämpiä ovat muut asiat: takapenkit voivat liukua 150 mm, tarjolla on paljon verhoiluvaihtoehtoja, matriisi-LED-ajovalot kuuluvat vakiovarusteisiin ja pysäköintijärjestelmät osaavat tallentaa tyypillisiä manöövereitä. Heikkous on myös selvä: osa ilmanvaihdon ohjauksesta on siirretty näytölle, eikä se miellytä kaikkia arjessa.

Arjen käyttö

Mallin tärkein arjen etu on lataus. Nopea DC-asema syöttää autoon jopa 400 kW, ja 10–80% vie noin 16 minuuttia. 400 voltin asemilla lataus voi olla jopa 200 kW, AC-lataus — 11 kW, ja 22 kW lyhentää täyden lataussyklin noin 5,8 tuntiin.

Kaupungissa auttaa jopa 600 kW:n regenerointi, ja suurin osa tavanomaisista jarrutuksista tehdään sähköisesti. Maantiellä varhaiset testit ovat jo osoittaneet, ettei suuri ilmoitettu toimintamatka vaikuta irrotetulta todellisuudesta, mutta sertifioitua amerikkalaista arviota ei vielä ole. Lyhyesti: päivittäisessä ajossa tämä on nopea ja teknologinen sähköauto, mutta omistaja tarvitsee silti hyvän latausinfrastruktuurin ja tavan suunnitella pitkät reitit.

Vahvuudet ja heikkoudet

Cayenne Electricin vahvuus on tempon, lataamisen, vetokyvyn ja kalliin alustan yhdistelmä. Heikkoudet ovat myös tyypillisiä suurelle premium-sähköiselle SUV:lle: korkea massa, ei kaikkein yksinkertaisin käyttöliittymä ja toistaiseksi rajallinen pitkän aikavälin palautepohja.

PlussatMiinuksetMitä se tarkoittaa omistajalle
Erittäin vahva suorituskyky kaikissa versioissaTurbo on liian tehokas ja raskas järkevää ostoa ajatellenPerusversio riittää jo, S vaikuttaa kultaiselta keskitieltä
Nopea lataus ja suuri toimintamatkaPotentiaalin hyödyntäminen vaatii sopivan infrastruktuurinIlman pikalatureita osa eduista katoaa
Hyvä käytännöllisyys: vetäminen, katto, kaksi tavaratilaaKolmatta istuinriviä ei oleSuurelle perheelle tämä voi olla rajoite
Kallis ja tarkka alusta, hyvä vakausAuton massan tuntee siltiMukavuus ja hallittavuus ovat vahvoja, mutta eivät “henkilöautomaisia”
Runsas sisävarusteluOsa toiminnoista on piilotettu näytölleTotuttelu vie aikaa

Tuning ja lisävarusteet

Cayenne Electriciin ovat loogisia eivät koristeelliset, vaan suojaavat ja kuljetukseen liittyvät lisävarusteet. Massan, korin leveyden ja korkean arjen “virhemaksun” vuoksi erehdykset ovat kalliita: kannattaa ajatella sisustan, tavaratilan ja korinsuojauksen tarpeita, ei satunnaisia ulkoisia lisäyksiä. Tärkeä huomio: ennen tilaamista on erikseen tarkistettava yhteensopivuus tarkan korimallin ja vuosimallin kanssa, koska sähköversio on uusi.

Mitä kannattaa katsoa tälle mallille

  • Mattosarjat — ensimmäinen järkevä hankinta raskaaseen arki-autoon, erityisesti jos ajat usein sateessa, lumessa tai kuljetat lapsia.
  • Roiskeläpät — vähentävät hiekkapuhallusta ovien ja helmojen alaosaan, mikä on leveälle SUV:lle aidosti hyödyllistä.
  • Kattotelineet — tarpeen niille, joille vakiorunkoinen tavaratila ei riitä lomalle, varusteille tai pitkille perhematkoille.

Yhteenveto

Porsche Cayenne Electric näyttää olevan yksi vahvimmista suurista sähköisistä SUV:ista niille, joille eivät ole tärkeitä pelkät numerot, vaan nopeuden, pitkän toimintamatkan, lataamisen ja todellisen käytännöllisyyden yhdistelmä. Mallistosta onnistuneimmalta valinnalta näyttää tällä hetkellä S Electric, kun taas perusversio kattaa jo useimmat tarpeet ja Turbo on pikemminkin valinta maksimin vuoksi.

Jos tarvitset kolmannen istuinrivin, mahdollisimman yksinkertaisen käyttöliittymän tai jo kertynyttä tilastoa vuosien käytöstä, malliin kannattaa suhtautua varovaisemmin. Tämä materiaali perustuu todelliseen valintakokemukseen, käytäntöön ja aitoihin käyttöskenaarioihin, joten pääjohtopäätös on yksinkertainen: Cayenne Electric on järkevä siellä, missä omistaja oikeasti hyödyntää sen nopeaa latausta, vetoa ja alustan kykyjä — eikä vain osta äänekästä uutuutta.

Hyödyt ja haitat

  • Nopea lataus säästää todella aikaa matkalla: DC:llä auto ottaa vastaan jopa 400 kW, ja lataus 10:stä 80 %:iin kestää noin 16 minuuttia. Päivittäisessä käytössä tämä on yksi mallin käytännöllisimmistä eduista.

  • Jo perusversio on suurelle SUV:lle erittäin dynaaminen: 408 hv ja 0–100 km/h kiihtyvyys 4,8 sekunnissa. Tämä позволяет välttää maksamasta enemmän vanhemmista varustetasoista, jos tarvitset vain nopean sähköisen crossoverin.

  • Mallilla on hyvä vetokyky: perävaunun veto jopa 3 000 kg, ja off-road-paketilla jopa 3 500 kg. Peräkärryjen tai venetrailerien omistajille tämä on merkittävä etu.

  • Arjen käytännöllisyyttä tukee kaksi tavaratilaa: päätilan 781–1 588 l ja etutavaratilan 90 l. Tämä on kätevää kaapeleille, pienille varusteille ja perhematkoille.

  • Vakiovarusteinen ilmajousitus, takapyöräohjaus ja luokkansa matala ilmanvastuskerroin parantavat sekä mukavuutta että ketteryyttä. Suurelle SUV:lle tämä on tärkeää kaupungissa ja maantiellä.

  • Auto on erittäin raskas — 2 525–2 645 kg, ja se tuntuu silti kaarteissa ja jarrutuksessa. Vaikka alusta on vahva, massan fysiikkaa ei tässä voi poistaa.

  • Kolmatta istuinriviä ei ole, joten suurelle perheelle tai 6–7 istumapaikan tarpeeseen Cayenne Electric ei sovi. Tämä rajoittaa sitä juuri perheautona.

  • Osa ilmastoinnin säädöistä on siirretty näytölle, minkä vuoksi perustoiminnot ovat ajon aikana vähemmän käteviä. Fyysisiä painikkeita arvostaville tämä on selkeä miinus päivittäisessä käytössä.

  • Jotta mallin vahvuudet saisi hyödynnettyä täysin, tarvitaan hyvä latausinfrastruktuuri ja pitkien matkojen suunnittelua. Ilman pikalatureita osa sähköauton eduista yksinkertaisesti katoaa.

Tämän aineiston aiheen tutkimuksessa, jäsentelyssä ja ensimmäisen luonnoksen laatimisessa on käytetty tekoälytyökaluja. Faktantarkistuksen, editoinnin, asiantuntija-arvioinnin ja lopullisen hyväksynnän teki Maksym Vasyliovych Radomskyi.

Usein kysytyt kysymykset

Toimintamatka riippuu versiosta. Perusmallin toimintamatka on 576–643 km, S Electricin 588–653 km ja Turbo Electricin 564–624 km. Pisimmälle yhdellä latauksella pääsee S Electric.
Perus Cayenne Electricissä on 408 hv tavallisessa ajotilassa, S Electricissä 544 hv ja Turbo Electricissä 857 hv. Paikaltaan lähdettäessä luvut ovat vielä suuremmat: enintään 442, 666 ja 1 156 hv.
DC-latauksessa auto ottaa vastaan jopa 400 kW, ja lataus 10:stä 80 %:iin kestää noin 16 minuuttia. 400 voltin asemilla lataus on mahdollista jopa 200 kW:lla. Päivittäisessä käytössä tämä on yksi mallin tärkeimmistä eduista.
SUV-versiossa tavaratila on 781–1 588 l, ja Turbossa 747–1 554 l. Lisäksi edessä on 90 litran etutavaratila, joka sopii kätevästi kaapeleille ja pienille tavaroille.
Kyllä, malli on suunniteltu vetämään jopa 3 000 kg. Maastoajopaketilla tämä luku nousee 3 500 kg:aan. Tämä on yksi auton vahvoista käytännöllisistä puolista.
Kyllä, vakiona on kaksikammioinen mukautuva ilmajousitus itsetasaustoiminnolla. S- ja Turbo-versioihin on saatavana Porsche Active Ride, ja takapyörän ohjaus auttaa pienentämään kääntösädettä.
Ohjaamossa on 14,25 tuuman digitaalinen mittaristo, valinnainen matkustajan näyttö ja AR-heijastusnäyttö. Kätevä yksityiskohta on se, että takapenkit liikkuvat 150 mm. Miinuksena on se, että osa ilmastoinnin säädöistä on siirretty näytölle.
Malli sopii niille, jotka haluavat suuren sähköisen SUV:n, jossa on vahva suorituskyky, nopea lataus ja mahdollisuus vetää perävaunua. Se sopii huonommin niille, jotka tarvitsevat kolmannen istuinrivin tai mahdollisimman yksinkertaisen käytön ilman näyttöä.

Samankaltaisia artikkeleita ja uutisia tuningista ja autoista

Toyota Crown 2027: uusi THS 5 -hybridi, neliveto ja päivitetty muotoilu
Toyota Crown 2027: uusi THS 5 -hybridi, neliveto ja päivitetty muotoilu. Perusversiot ovat entistä taloudellisempia, ja Platinum Hybrid MAX -voimalinjalla säilyy tehokkaimpana.
27.07.2026
1847
Mitä tehdä, jos kynnyslistat irtoavat pesun jälkeen
Mitä tehdä, jos kynnyslistat irtoavat pesun jälkeen? Käymme läpi syyt, heikon asennuksen merkit ja miten osa liimataan uudelleen niin, että se pysyy pitkään.
05.08.2026
119
Mercedes GLA Electric vs. BMW iX1: kumpi premium-sähköcrossover on parempi
Mercedes GLA Electric vs. BMW iX1: vertailussa toimintamatka, lataus, käytännöllisyys ja omistamisen kustannukset. Kumpi premium-sähköcrossover on edullisempi?
30.07.2026
286
Miksi konepeltiin tulee kiveniskemiä maantieajossa ja milloin suojapeite auttaa
Kiveniskemät konepellissä maantieajon jälkeen johtuvat kivistä ja tien hionnasta, eivät maalista. Milloin konepellinsuoja auttaa ja milloin tarvitaan suojakalvo tai deflektori – lue tiiviste...
28.08.2026
76
Ikkunadeflektorit vai konepellin deflektori: kumpi on hyödyllisempi kaupungissa ja maantiellä
Ikkunatuuliohjaimet vai konepellin tuuliohjain: kumpi on hyödyllisempi kaupungissa ja maantiellä? Vertailussa hyödyt, melu, asennus ja valinta arki- ja pitkille matkoille.
21.08.2026
149
BYD Seal 2026: katsaus Tesla Model 3:n kiinalaiseen kilpailijaan
BYD Seal 2026: katsaus Tesla Model 3:n kiinalaiseen haastajaan — dynaaminen sähkösedan, jossa on tilava matkustamo, runsas varustelu ja hyvä mukavuus, mutta ei ennätyksellisen nopeaa lataust...
23.08.2026
147
Peruspäivitys Kia Sorento III UM 2014-2020: arkeen ja kevyt konepellin suoja
Peruspäivitys Kia Sorento III UM 2014-2020 -malliin: lattiamatot, roiskeläpät ja kevyt konepellin suoja arki ajoon. Näin valitset oikein VIN-koodin perusteella ilman virheitä.
03.09.2026
122
Audi Q7 2027 vs Mercedes-Benz GLE 2027: kumpi premium-SUV on parempi?
Audi Q7 2027 vs Mercedes-Benz GLE 2027: premium-SUV-mallien vertailu perheelle, moottoritielle ja arjen käytännöllisyyteen. Katso, kumpi sopii sinulle paremmin.
01.09.2026
72