Päivitetyt Mercedes-AMG GLE 63 S ja GLS 63 — eivät ole vain suuria nopeita crossovereita, vaan kaksi erilaista vastausta yhteen kysymykseen: kuinka paljon käytännöllisyyttä voidaan yhdistää V8-moottoriin. GLE on lähempänä arjen perheauton roolia hyvin vakavalla suorituskyvyllä, kun taas GLS — on jo täysikokoinen lippulaiva pitkiä matkoja, kolmatta istuinriviä ja säännöllistä raskaiden kuormien kuljettamista varten.
Päivityksen jälkeen molemmat mallit säilyttivät 4,0-litraisen kaksoisturboahdetun V8:n, 9-portaisen AMG SPEEDSHIFT TCT 9G -automaattivaihteiston ja AMG Performance 4MATIC+ -nelivedon. Globaalin spesifikaation mukaan puhutaan 612 hv:sta ja 850 N·m:stä, mutta joillakin markkinoilla voi tulla vastaan 603 hv; tämä on parempi ymmärtää markkinakohtaisena spesifikaatio- tai mittaustapaerona, ei eri moottorina.
Malli ja sen paikka markkinoilla
GLE 63 S ja GLS 63 ovat tavallisten GLE:n ja GLS:n yläpuolella eivät vain tehon, vaan myös alustan, jarrujen ja yleisen luonteen osalta. GLE on formaatillaan lähempänä nopeita premium-crossovereita kuten BMW X5 M: se on suuri, mutta ei vielä liioiteltu kaupungissa. GLS 63 — on jo raskas täysikokoinen auto, joka pelaa samassa kentässä kuin BMW Alpina XB7 ja Cadillac Escalade-V.
Kenelle GLE sopii: kuljettajalle, joka tarvitsee yhden auton joka päivään, mutta ilman luopumista V8:sta, suuresta tavaratilasta ja erittäin nopeasta lähdöstä. Kenelle GLS sopii: perheelle, joka oikeasti käyttää kolmatta riviä, ajaa pitkiä matkoja ja voi hyödyntää jopa 3493 kg:n vetokykyä. Kenelle kumpikaan ei sovi: niille, jotka etsivät taloudellisuutta, kompaktisuutta tai edullisia käyttökustannuksia.
Sukupolvi ja mallin historia
Tämän uutisen ytimessä — eivät ole uudet sukupolvet, vaan päivitetyt nykyiset AMG-versiot. GLE:n osalta kyse on korimallista W167, joka on mallistossa ollut vuodesta 2018, ja GLS:n osalta X167, ajankohtainen vuodesta 2019. Kyse on siis syvällisesti viimeistellyistä nykyisistä malleista, ei täydestä alustavaihdosta.
Historiallisesti GLE jatkaa suurten Mercedes-Benz-crossoverien linjaa, joka aiemmin tunnettiin nimellä M-Class, ja GLS on suurten kolmella istuinrivillä varustettujen GL- ja aiempien GLS-mallien seuraaja. Siksi valinta niiden välillä — ei ole uutuuskysymys, vaan formaattikysymys: suuri nopea viisipäinen auto vai täysikokoinen seitsemänpaikkainen lippulaiva.
Moottorit ja voimansiirrot
Tekniikka on molemmissa tapauksissa rakennettu yhden voimapaketin ympärille: 4,0-litrainen kaksoisturboahdettu V8, sähköistetty tuki, 9-portainen automaatti ja AMG Performance 4MATIC+ -neliveto. Globaalin AMG-spesifikaation mukaan teho on 450 kW eli 612 hv ja 850 N·m. Yhdysvaltain sivuilla voi näkyä 603 hv samalla 850 N·m:llä, joten katalogeja vertailtaessa tämä on syytä huomioida.
Ero mallien välillä tuntuu enemmän massassa ja käyttötarkoituksessa kuin itse moottorissa. GLE 63 S kiihtyy 0–100 km/h 3,9 s ja tuntuu terävämmältä. GLS 63 tekee saman 4,2 s, mutta kuljettaa selvästi suurempaa koria, kolmannen rivin ja enemmän hyötytilaa.
| Parametri | Mercedes-AMG GLE 63 S | Mercedes-AMG GLS 63 |
|---|---|---|
| Moottori | 4,0 l V8 kaksoisturboahdolla | 4,0 l V8 kaksoisturboahdolla |
| Teho | 612 hv globaalisti, 603 hv joillakin markkinoilla | 612 hv globaalisti, 603 hv joillakin markkinoilla |
| Vääntömomentti | 850 N·m | 850 N·m |
| Vaihteisto | 9-portainen automaatti | 9-portainen automaatti |
| Vetotapa | neliveto AMG Performance 4MATIC+ | neliveto AMG Performance 4MATIC+ |
| Kiihtyvyys 0–100 km/h | 3,9 s | 4,2 s |
| Polttoaineenkulutus WLTP | 13,6–13,2 l/100 km | 13,7–13,4 l/100 km |
Kori, mitat ja alusta
GLE on selvästi lyhyempi ja kevyempi: pituus 4953 mm, akseliväli 2995 mm, omamassa 2525 kg. GLS — on jo 5243 mm pitkä, akseliväli 3134 mm ja omamassa 2775 kg. Paperilla ero näyttää vain numeroilta, mutta kaupungissa ja parkkihalleissa sen huomaa heti.
Alustan osalta molemmat mallit on valmisteltu vakavasti. GLE:ssä käytetään AMG ACTIVE RIDE CONTROL -järjestelmää aktiivisella kallistuksenhallinnalla ja adaptiivisella vaimennuksella. GLS:ssä — on AMG RIDE CONTROL+ -ilmajousitus yhdessä ACTIVE RIDE CONTROLin kanssa; huonolle tielle kori voidaan nostaa vielä 20 mm. Tämä ei ole tekniikkaa raskaaseen maastoon, mutta mukavuus- ja vakausvaraa on erittäin paljon.
| Ominaisuus | GLE 63 S | GLS 63 |
|---|---|---|
| Pituus | 4953 mm | 5243 mm |
| Akseliväli | 2995 mm | 3134 mm |
| Leveys ilman peilejä | 2017 mm | 2030 mm |
| Korkeus | 1783 mm | 1783 mm |
| Maavara | 191 mm | noin 201 mm GLS-mallistolle, plus korin nosto 20 mm |
| Tavaratila | 943–2121 l | 493–2398 l |
| Istumapaikat | 5 | 7, optiona 6 |
| Vetokyky | enintään 3493 kg | enintään 3493 kg |
| Polttoainesäiliö | 85 l | 90 l |
Sisustus, mukavuus ja turvallisuus
Molempien AMG-mallien vahvuus — ei ole vain kiihtyvyys, vaan myös se, etteivät ne uuvuta pitkällä matkalla. GLE tarjoaa hiljaisen matkustamon, runsaan varustelun ja riittävästi tilaa perheelle ilman tunnetta, että ajaa liian suurta autoa. GLS on loogisempi siellä, missä toista ja kolmatta riviä tarvitaan säännöllisesti, ei satunnaisesti.
Käytännön nyanssit kannattaa myös tietää etukäteen. GLE:stä mainitaan ei kaikkein mukavimmat ohjauspyörän painikkeet ja ahdas kolmas rivi, jos sitä ylipäätään tarvitaan. Molempien mallien kohdalla on tärkeää tarkistaa passiivisen turvallisuuden osiin liittyvien takaisinkutsujen ajantasaisuus, jos puhutaan tietystä autosta markkinoilla.
Arjen käyttö
Arjessa tärkein ero GLE:n ja GLS:n välillä — ei ole kiihtyvyysluvuissa, vaan siinä, kuinka usein käyt maanalaisissa parkkihalleissa, kuljetat perhettä kolmannella rivillä ja tarvitsetko lisätilaa matkustamoon. GLE:n kanssa on helpompi elää kaupungissa: se on lyhyempi, ketterämpi ja siinä on erittäin suuri tavaratila jo viiden istuimen kokoonpanossa. GLS on mukavampi maantiellä ja tilavampi matkustajille, mutta vaatii enemmän tilaa kaikkialla.
Polttoaineenkulutukseen pitää suhtautua ilman itsepetosta. Jopa viralliset luvut ovat korkeita, ja todellisessa kaupunkiajossa GLS voi helposti mennä reilusti yli 15 l/100 km. Lisää mukaan kalliit suuren halkaisijan renkaat, suuret jarrut ja kallis lisävarustelu — ja käy selväksi, että nämä autot ostetaan formaatin ja mahdollisuuksien takia, ei säästön vuoksi.
Vahvuudet ja heikkoudet
| Vahvuudet | Heikkoudet | Mitä se tarkoittaa omistajalle |
|---|---|---|
| V8 4,0 ja 850 N·m | Korkea polttoaineenkulutus | Auto kiihtyy helposti ja vetää perävaunua, mutta tiheät tankkaukset ovat normaalia |
| 4MATIC+ -neliveto ja aktiivinen alusta | Renkaiden ja jarrujen ylläpito on kallista | Korkea vakaus nopeuksissa yhdistyy melko kalliisiin kulutusosiin |
| GLE on kätevä arjen autona | GLE:n kolmas rivi ei ole jatkuvaan käyttöön | Jos tarvitset viisi paikkaa ja suuren tavaratilan, GLE on loogisempi; suurelle perheelle GLS on parempi |
| GLS on aidosti tilava ja sopii pitkille matkoille | Suuret mitat vaikeuttavat pysäköintiä ja manööveröintiä | Maantiellä erittäin mukava, mutta kaupungissa kokoon täytyy tottua |
| Laajat tehdasperäiset personointimahdollisuudet | Lopullinen hinta nousee nopeasti lisävarusteiden vuoksi | Auton voi räätälöidä itselleen, mutta budjetti karkaa helposti hyvin korkeaksi |
Jos tiivistetään yhteen johtopäätökseen, GLE 63 S — on nopea suuri crossover niille, jotka tarvitsevat tasapainon suorituskyvyn ja arjen helppouden välillä, ja GLS 63 — on vaihtoehto niille, jotka haluavat saman V8:n, mutta täysikokoisella matkustamolla ja pienemmällä määrällä kompromisseja tilavuudessa.
Tuning ja lisävarusteet
Näissä malleissa tuning on järkevää silloin, kun se ratkaisee konkreettisen tarpeen. GLE:ssä se on usein sisustan ja tavaratilan suojaus, koska auto toimii usein perhekuljettimena matkalaukkujen, lasten tavaroiden tai urheiluvälineiden kanssa. GLS:ssä tärkeämpää on helpottaa kyytiin nousemista, suojata kori liasta ja lisätä mukavuutta pitkille matkoille.
Kannattaa aloittaa ei koristeosista, vaan asioista, jotka oikeasti toimivat joka päivä: matot, astinlaudat, tavaratilaratkaisut, roiskeläpät. Säleiköt, diffuusorit tai hiilikuitulisät ovat järkeviä vasta sen jälkeen, kun peruskäytön tarpeet on katettu.
Mitä katsoa tälle mallille
- tavaratilan matto GLE:hen — hyödyllinen, jos tavaratilassa kuljetetaan säännöllisesti matkalaukkuja, lasten tavaroita tai urheiluvälineitä.
- GLS:n sivuastinlaudat — helpottavat kyytiin nousemista lapsille ja iäkkäille matkustajille, erityisesti autossa, jossa on suuri maavara.
- GLE:n kattotelineen poikkipuut — antavat lisävaraa boksille tai varusteiden kiinnitykselle, kun matkustamo ja perustavaratila ovat jo täynnä.
Yhteenveto
Päivitetyt Mercedes-AMG GLE 63 S ja GLS 63 pysyvät vanhassa logiikassa: suuri bensiinikäyttöinen V8, nopea automaattivaihteisto, neliveto ja erittäin suuri vääntövara. GLE näyttää järkevämmältä valinnalta niille, jotka ajavat päivittäin ja haluavat yhden monikäyttöisen auton, kun taas GLS avautuu paremmin siellä, missä tarvitaan kolme riviä, pitkiä reittejä ja maksimaalista tilavuutta.
Tärkeintä — on olla sekoittamatta V8:n herättämää tunnetta omistamisen käytännöllisyyteen: nämä ovat kalliita, raskaita ja janoisia autoja, mutta juuri tämän ominaisuuksien paketin vuoksi ne valitaan. Materiaali perustuu todelliseen valintakokemukseen, käytäntöön ja oikeisiin käyttöskenaarioihin, joten ydinkysymys on tässä yksinkertainen: tarvitsetko nopean suuren crossoverin, vai tarvitsetko oikeasti nimenomaan täysikokoisen AMG:n.
Hyödyt ja haitat
Molemmissa malleissa on edelleen 4,0-litrainen V8 kaksoisturbolla, 9-vaihteinen automaatti ja AMG Performance 4MATIC+ -neliveto, joten ne tarjoavat erittäin suuren väännön varannon ja varman kiihtyvyyden. GLE 63 S kiihtyy 0–100 km/h 3,9 sekunnissa, ja GLS 63 4,2 sekunnissa.
GLE 63 S vaikuttaa onnistuneemmalta päivittäisenä autona: se on lyhyempi ja kevyempi kuin GLS, joten sillä on helpompi liikkua kaupungissa ja pysäköintialueilla. Lisäksi siinä on jo suuri tavaratila viisipaikkaisessa kokoonpanossa.
GLS 63 sopii paremmin suurelle perheelle ja pitkille matkoille, sillä se tarjoaa 7 paikkaa, valinnaisesti 6 paikkaa ja enemmän tilaa ohjaamossa. Sillä on myös suurempi vetokyky — jopa 3493 kg.
Molempien mallien alusta on viimeistelty huolellisesti: aktiivinen kallistuksenvakaus, mukautuva iskunvaimennus, ja GLS:ssä lisäksi ilmajousitus, jolla korin voi nostaa 20 mm. Tämä parantaa mukavuutta ja vakautta moottoritiellä sekä epätasaisilla teillä.
Sisustus ja varustelu on suunnattu paitsi dynaamisuuteen myös pitkiin matkoihin: artikkelissa mainitaan hiljainen ohjaamo, runsas varustelu ja väsymyksen puute matkalla. Tällaisille suurille ja nopeille katumaastureille tämä on tärkeä käytännön etu.
Polttoaineenkulutus on korkea jopa virallisten tietojen mukaan, ja kaupungissa GLS voi helposti ylittää 15 l/100 km. Tämä tekee päivittäisestä käytöstä kalliin nautinnon.
Suuret mitat, erityisesti GLS:ssä, vaikeuttavat pysäköintiä ja manöövereitä, ja maanalaisissa pysäköintihalleissa ero tuntuu heti. Kaupungissa se on vähemmän kätevä kuin GLE.
Molempien mallien ylläpito ei ole halpaa: kalliit suuren halkaisijan renkaat, suuret jarrut ja lisävarusteet nostavat nopeasti omistamisen lopullisia kustannuksia. Nämä eivät ole autoja niille, jotka laskevat jokaisen kulun.
GLE:ssä kolmas rivi, jos sitä tarvitaan, ei sovi jatkuvaan käyttöön, ja joitakin hallintalaitteita on kuvattu ei kaikkein kätevimmiksi. Toisin sanoen suurelle perheelle siinä on jo kompromisseja.









